Zmień miasto
Sport Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Pierwszy mecz lacrosse we Wrocławiu!

2008-04-16

 Określany mianem najszybszej gry na dwóch nogach oraz najszybciej rozwijającego się sportu w USA. Po raz pierwszy w Polsce... LACROSSE - zobacz starcie najsilniejszych drużyn: Kosynierzy Wrocław vs Poznań Hussars!

Spotkanie odbędzie się 17 kwietnia 2008 (czwartek), o godz 17:00 na stadionie piłkarskim przy ul. Sztabowa 101 we Wrocławiu. Mecz zostanie poprzedzony pięciodniowymi warsztatami lacrosse we Wrocławiu i Poznaniu prowadzonych przez trenerów z USA.

Czym jest Lacrosse?

Lacrosse
to jedyny rdzennie amerykański sport wywodzących się z kultury Indian. Pierwsze wzmianki o grze pojawiły się już w XVII w. za pośrednictwem francuskich misjonarzy ale pewnym jest, że sama gra jest dużo starsza. Indiański lacrosse charakteryzował się dużą ilością przemocy i brutalności, a kontakt fizyczny między zawodnikami traktowany był jako nieodłączny element gry. Gra w lacrosse była głęboko zakorzeniona w kulturze Indian. Określali oni lacrosse mianem „młodszego brata wojny". Zdarzało się bowiem, że zawodnicy ginęli w ferworze walki, gra była m.in. sposobem rozwiązywania sporów plemiennych i przygotowania do wojny.

Współczesny styl gry jest nadal bardzo fizyczny, ale dużo mniej w nim przemocy. To, co przyciąga fanów na stadiony to przede wszystkim finezja, dynamika i bardzo szybkie tempo. Zasady gry w lacrosse zawierają elementy koszykówki, futbolu amerykańskiego i hokeja na lodzie. Wyróżnia się dwie odmiany tej dyscypliny: box lacrosse i field lacrosse. Różnią się one liczbą graczy, rozmiarami boiska oraz niektórymi zasadami. Celem gry jest zdobycie większej ilości bramek. Zawodnicy posługują się specjalnymi kijami, podając między sobą gumowa piłkę, starają się ją umieścić w bramce przeciwnika. Wyposażeni są w kaski i komplet ochraniaczy, ponieważ dozwolone jest blokowanie ciałem i atakowanie przeciwnika z piłką przy pomocy kija.



Box lacrosse

Field lacrosse

Liczba graczy na boisku

2 x 6

2 x 10

Wymiary boiska

boisko hokejowe

boisko do piłki nożnej

Czas gry

4 x 15 min.

4 x 15 lub 20 min.

Rozmiary bramki

1,2 x 1,2 m

1,8 x 1,8 m

Lacrosse w Polsce

Wszystko zaczęło się od praktyk studenckich w Czechach i wakacyjnego pobytu w USA w 2006 roku. W pierwszym przypadku mowa o Tomaszu Kędzia (Wrocław), który zetknął się z lacrosse w wydaniu czeskim. W tym drugim o Błażeju Piotrowskim (Poznań), który lacrosseowego bakcyla złapał w kolebce tejże dyscypliny.

Tomasz Kędzia: - Zaintrygował mnie fakt, że nie znalazłem żadnej polskiej strony internetowej z szerszą wzmianką o lacrosse, nie było żadnego polskiego klubu. Pomyślałem, że jest to niesamowita okazja samorealizacji sportowo-organizacyjnej szczególnie, że sport obecny był w moim życiu od zawsze. Rozpocząłem poszukiwania kolejnych entuzjastów. Jak się okazało znalazło się kilku chętnych. Po drodze był jeszcze wyjazd w charakterze kibica na turniej lacrosse Prague Cup i udział w obozie lacrosse w Pradze. Oczywiście z mojej strony był tylko początkowy impuls do działania. Całą resztę sukcesów zawdzięczamy dużemu zaangażownaiu całej naszej drużyny.

Błażej Piotrowski: - Fascynujący i bardzo widowiskowy sport, który pochłania od samego początku. Jestem szczerze i mile zaskoczony, iż tak szybko i tak wiele udało nam się z Tomkiem zdziałać. Chciałbym też podziękować wszystkim chłopakom z Poznania, Wrocławia i Szczecina za tak duże zaangażowanie i prawdziwą chęć działania. To właśnie oni przesądzą w najbliższym czasie jak rozwinie się w Polsce lacrosse. Plany mamy wielkie: chcemy stworzyć ligę a z tym wiąże się utworzenie federacji, zainteresować coraz to większe media i przyciągnąć kolejnych sponsorów, których reprezentować będziemy zarówno w Polsce jak i zagranicą.

Na wiosnę 2007 nawiązano kontakt z Europejską Federacją Lacrosse (ELF). Zaowocowało to wizytą prezydenta ELF Pana Peter'a Mundy, który w sierpniu przyjechał do Poznania z wykładem na temat dyscypliny. W tym samym czasie grupy entuzjastów w Poznaniu i Wrocławiu powiększały się z miesiąca na miesiąc. Pierwsze treningi udało się przeprowadzić z początkiem października, kiedy to ELF dostarczył dwa zestawy sprzętu do gry. Jesienią odbyły się w Poznaniu, również we współpracy z ELF, warsztaty lacrosse prowadzone przez pochodzącego z USA Dennis'a McKenna. W grudniu 2007 powołano do życia Klub Sportowy Poznań Hussars, a w marcu 2008 Klub Sportowy Kosynierzy Wrocław. Już w najbliższej przyszłości do czołowej dwójki dołączy kolejny klub - Dragoni Szczecin. Cieszy fakt, że w innych miastach (Katowice, Kraków, Warszawa) rodzą się inicjatywy powołania do życia kolejnych drużyn. W planach długofalowych jest powołanie do życia Polskiego Związku Lacrosse oraz rozwój rozgrywek ligowych.

Kosynierzy Wrocław

Początki lacrosse we Wrocławiu nie były łatwe. Jedyną rzeczą, którą mieliśmy w nadmiarze był entuzjazm. Znalezienie ludzi chętnych do gry poprzez internet nie było problemem. Po drodze było jeszcze spotkanie organizacyjne przy piwie i czekaliśmy już tylko na obiecany przez ELF zestaw sprzętu. Regularne treningi rozpoczęliśmy od października 2007, od tego czasu spotykamy się dwukrotnie w tygodniu w środy i soboty. Treningi odbywają się na boiskach szkolnych.

Nieocenionym wsparciem dla zespołu było pozyskanie doświadczonego gracza - Matthias'a z niemieckiej Bremy, który obecnie mieszka i pracuje we Wrocławiu. Możemy też zawsze liczyć na wsparcie organizacyjne ze strony Piotra Duszeńko z K.S. Baseball Wrocław. Jesteśmy nadal na etapie kompletowania drużyny, która docelowo powinna liczyć 23 zawodników. Proces budowania zespołu jest nierozłącznie związany z promocją lacrosse we Wrocławiu. Mieliśmy swoje pięć minut w ramach projektu „Trener Osiedlowy", już niedługo będziemy mieli okazję popularyzować lacrosse podczas projektu „Fenomen", mamy też nadzieję na szerszą współpracę z AZS Politechniki Wrocławskiej. Jednak to co dla drużyny najistotniejsze to zdobywanie boiskowego doświadczenia. Wspólnie z Poznań Hussars wystawimy jeden zespół na potrzeby rozpoczynającego się w kwietniu cyklu czterech turniejów box lacrosse organizowanych przez zaprzyjaźniony klub z czeskiej Pragi - LC Radotin Custodes.

Zapraszamy na treningi!

www.kosynierzy.pl

(Informacja prasowa)


 
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

video
FB dlaMaturzysty.pl reklama