Zmień miasto
Sport Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

O Konfrontacjach Sztuk Walki słów kilka

2007-09-05

 Pomysł na Konfrontację zrodził się w 2003 roku. Zastanawiałem się, jak to będzie gdy do ringu wyjdą zawodnicy różnych stylów. Kto wygra? Który ze stylów okaże się bardziej skuteczny? Czy przeważą style parterowe czy dystansowe? I tak zrodziła się Konfrontacja Sztuk Walki.

Wspólnie z Maciejem Kawulskim spotkaliśmy się w Restauracji Champions (miejsce pierwszych 4 edycji Konfrontacji) i zaczęliśmy się swoistą burzę mózgów. Trzy miesiące później odbyła się pierwsza w Polsce Konfrontacja Sztuk Walki.

Pierwszą edycję zrobiliśmy za własne pieniądze. Na Kolejna edycja zorganizowaliśmy już pierwszych sponsorów, telewizję....i tak się zaczęła przygoda z MMA.

Obecnie KSW to najbardziej prestiżowy Turniej w Polsce. Czwarta edycja została dostrzeżona już przez największy serwis internetowy MMA - Sherdog.com. O atrakcyjności KSW świadczy choćby fakt, że gwiazdy światowego pokroju przyjmują nasze zaproszenie m.in.: Mirco Cro Cop Filipovic (IV KSW), Remy Bonjasky (V KSW), Alistair Overeem (VI KSW) a na zbliżającą się Gale, potwierdził swoją obecność Gilbert Yvel. I dlatego śmiem twierdzić, że Konfrontacja Sztuk Walki jest wizytówką MMA w Polsce.

KSW pozwala wszystkim zawodnikom zaprezentować techniki i styl walki, z którego się wywodzą, jednakże aby startować w Turniejach w formule MMA, fighter musi być przekrojowy. Ci chłopcy to judo'cy, którzy ćwiczą boks, to Taekwon-do' isci, ćwiczący brazylijskie jiu-jitsu i zapasy.

Często MMA kojarzone jest z walką bez reguł. Pomimo swoich korzeni - Vale Tudo - w MMA istnieją reguły. Bowiem w każdej dyscyplinie sportu muszą istnieć reguły, w tym przypadku reguły walki są ściśle określone. Zasady do KSW zostały stworzone przez specjalistów z judo, zapasów, BJJ, boksu, kick-boxingu. Ograniczają ryzyko poważnych kontuzji do minimum. 80% walk formule MMA kończą się przez tzw.: „odklepanie". Nie było również żadnych wypadków śmiertelnych. Dla porównania w boksie, który jest na świecie szeroko oglądany i niejako już „ucywilizowany", statystyki mówią o kilkuset ofiarach śmiertelnych. Najgroźniejsze dla zawodnika są uderzenia w głowe, które niosą spustoszenie

Nasz świat rozrywki, telewizji, w coraz szybszym tempie dąży do hiper-realności, a formuła Mixed Martial Arts jest w tym przypadku przyszłością sztuk walki.

Walka jest cechą człowieka, która towarzyszyła jemu od początku dziejów. Była to walka o przetrwanie, o pożywienie, o utrzymanie osady, a obecnie jest to walka o pieniądze, władzę, szacunek, miłość. Te wszystkie emocje są właśnie niejako „skumulowane" w realnych starciach na ringu. Jest to bardziej ucywilizowana forma tego aspektu.

Zawodników do pierwszych dwóch Konfrontacji musieliśmy szukać sami. Wyszukiwaliśmy po znajomych, na salach treningowych, w Internecie.

MMA w Polsce jest jeszcze bardzo młodą formułą. Obecnie jest niewielu fighterów, którzy są przygotowani do startu w KSW. Renoma Turnieju wykroczyła poza granice kraju co znacznie ułatwiło prace. Zawodnicy, którzy są kontraktowani na kolejne edycje to zawodnicy już z Europy i świata. W tej chwili współpracujemy z promotorami z Holandii, Brazylii, Chorwacji, Francji, USA, Rosji, Białorusi, Litwy, Szwajcarii i Niemiec. Świadczy o tym choćby fakt, że 5-ta edycji KSW została zamieszczona na największym portalu MMA na świecie, na „sherdog.com" oraz jest opisywana w najbardziej opiniotwórczym magazynie MMA „Fight Sport Magazine". Nie znaczy to, że zawodników już nie szukamy. Działamy na wielu rynkach co znacznie poszerza krąg zainteresowanych i możliwość wyboru zawodników; tak samo wyszukujemy, jednak coraz częściej wielu promotorów zgłasza swoich „podopiecznych". Dlatego też uruchomiliśmy na oficjalnej stronie www.konfrontacja.com możliwość zgłoszenia zawodnika MMA.

Współpraca z promotorami z zagranicy daje również możliwość wysyłania polskich zawodników na światowych arenach.

Dokonując selekcji fighterów bierzemy pod uwagę:

- umiejętności i rekord MMA zawodników;

- atrakcyjność walki;

a także to, że:

- zawsze musi być przynajmniej 2 polskich reprezentantów w Turnieju;

- każdy z zawodników musi mieścić się w kategorii wagowej Turnieju (95 kilo);

- musi być utytułowany w stylu, z którego się wywodzi.

Na KSW zobaczymy wyśmienitych zawodników MMA. Poziom Turnieju wzrasta z edycji na edycję. Gala, którą Państwo zobaczycie na Torwarze nie ma jednego, oczywistego faworyta.

Życzyłbym sobie większej przychylności na formułę MMA ze strony mediów (w szczególności, że polscy zawodnicy walczą także na arenach międzynarodowych) oraz większego zainteresowania sponsorów. Ale z drugiej strony zdaję sobie sprawę, że musi upłynąć jeszcze sporo czasu zanim to nastąpi. Często MMA kojarzone jest z boksem lub walką bez reguł. Nie tylko w Polsce, ale i na świecie jest to nadal nowy rynek. Jedynie USA i Japonia się wybija.

Martin Lewandowski
Pomysłodawca KSW

(martin.lewandowski@konfrontacja.com)

Fot. konfrontacja.com


Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

video
FB dlaMaturzysty.pl reklama