Impel Gwardia słabsza od mistrza

2008-10-20

Bez niespodzianki obyło się w pierwszym meczu PlusLigi kobiet we Wrocławiu. Impel Gwardia wyraźnie uległa Muszyniance 1:3 (26:24, 20:25, 14:25, 11:25).

Inauguracja sezonu siatkarskiego w stolicy Dolnego Śląska odbyłą się z wielką pompą. Relacja "na żywo" w Polsacie Sport sprawiła, iż organizatorzy postarali się o oprawę godną najwyższej klasy rozgrywkowej. Do poziomu organizacji dostroiły się zawodniczki, które stworzyły ciekawe i pełne heroicznych akcji widowisko.

Pierwszy set zaczął się od ataku w siatkę Katarzyny Mroczkowskiej. Środkowa wrocławskiego zespołu z konieczności zagrała na pozycji atakującej. Jak tłumaczył po meczu trener Błaszczyk, jest to efekt szukania różnych rozwiązań, a ta zawodniczka prezentowała się w sparingach i na treningach najlepiej. Na przerwę techniczną siatkarki schodziły przy wyniku 7:8. Do drugiej przerwy Muszynianka jeszcze podwyższyła swoje prowadzenie. Wtedy jednak Gwardia zaczęła grać świetnie i odrabiać straty. Po asie Aleksandry Kruk był remis po 16. Końcówka bardzo nerwowa - gospodynie prowadziły trzema punktami, potem dały się dogonić, by wygrać na przewagi 26:24, po żółtej kartce dla trenera gości, Bogdana Serwińskiego za dyskusje.

Druga partia zaczęła się nadspodziewanie dobrze dla podopiecznych Rafała Błaszczyka. Po ataku Mroczkowskiej było 5:3, a na przerwę techniczną Gwardia schodziła wygrywając 8:4. Zasługa w tym Marty Haładyn, która oszukała mistrzynie Polski wspaniałą kiwką. Gdy wrocławianki prowadziły 12:9, stało się coś niespodziewanego. Rywalki zwiększyły tempo, wyszły na prowadzenie i nie oddały go ani na chwilę do końca meczu. Drugą partię wygrał 25:20.

Trzecia odsłona zaczęła się dla Gwardii bardzo źle, bowiem przegrywała już 0:5. Wtedy seria punktów, w tym as Mroczkowskiej sprawił, iż zrobiło się 5:6. Muszynianki trzymały jednak przewagę, na drugą przerwę techniczną schodząc przy prowadzeniu 16:10. Gwardia do końca tego seta zdobyła tylko cztery "oczka", za to zawodniczki z Muszyny konsekwentnie robiły swoje i zwyciężyły do 14.

Ostatni set rozpoczął się od skutecznego ataku Kamili Frątczak. Gospodynie starały się walczyć i po bloku Bogumiły Barańskiej schodziły na przerwę ze stratą jedynie dwóch punktów do rywalek. Potem jednak ataki Muszynianki były nie do zatrzymania i po plasie Aleksandry Jagieło na tablicy widniał wynik 8:13. Trener Błaszczyk chcąc ratować sytuację wpuścił na parkiet Agnieszkę Starzyk, ale tej nie szło w niedzielę. Po udanym bloku Zuzanny Efimienko zrobiło się 11:24. Jak się okazało, to był ostatni punkt wrocławianek w meczu. Spotkanie udanym atakiem zakończyła Kamila Frątczak.

- Chyba przestraszyłyśmy się możliwości wygrania z mistrzyniami Polski. Cóż, takie porażki zawsze działają mobilizująco i obiecuję, że w następnym meczu będzie lepiej. Dziś zagrałyśmy z klasowym zespołem i zabrakło nam umiejętności - powiedziała po spotkaniu kapitan Impelu Gwardii, Bogumiła Barańska.

Na konferencji prasowej wtórował jej trener Rafał Błaszczyk. Szkoleniowiec wrocławianek był zadowolony z ich postawy i z walki jaką podjęły. Przyznał, iż Muszynianka pokazała jego drużynie miejsce w szeregu, ale na treningach wykonana zostanie praca i w kolejnym spotkaniu przeciwko Gedanii Żukowo powinno być lepiej. Błaszczyk pochwalił dwie młode środkowe Zuzannę Efimienko i Aleksandrę Szafraniec za to, że nie przestraszyły się rywala, mimo iż debiutowały w PlusLidze.

Zadowolony po spotkaniu był trener mistrzyń kraju, Bogdan Serwiński. Przyznał, iż jego podopieczne dopiero po jakimś czasie złapały właściwy rytm. Przez moment był nawet niepewny końcowego wyniku, ale szeroka kadra z wieloma reprezentantkami Polski sprawiła, iż Muszynianka zwyciężyła.

Gwardia Wrocław - Muszynianka Muszyna 1:3 (26:24, 20:25, 14:25, 11:25)

Gwardia Wrocław: Mroczkowska, Haładyn, Kruk, Barańska, Szafraniec, Efimienko, Jagiełło (libero) oraz Kupisz, Krzos, Czerwińska i Starzyk

Muszynianka Muszyna: Bełcik, Frątczak, Mirek, Pycia, Jagieło, Plchotova, Zenik (libero) oraz Rosner, Śrutowska, Pykosz, Kaczor i Targosz

MVP meczu: Aleksandra Jagieło (Muszynianka)