Zmień miasto
Patronat Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Już dziś Synesthesia Festival !

2010-08-25

Człowiek komunikuje się ze światem za pomocą zmysłów. Chcemy je pozytywnie zaatakować dużą dawką dobrej muzyki i obrazu. Już dziś wystartuje festiwal na cześć zmysłów – pomieszamy wam je trochę, zaskoczymy być może również, ale na pewno sprawimy im przyjemność. ... 

Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Audiowizualny – SYNESTHESIA FESTIVAL, realizowany w dniach 22-24 października 2010 r. w Centrum Kultury AGORA - prezentuje projekty z zakresu współczesnej muzyki eksperymentalnej i elektronicznej z udziałem autorytetów oraz utalentowanych artystów młodego pokolenia.


Projektom towarzyszy oprawa video, które wraz z muzyką tworzą jedną nierozerwalną całość. Nowością festiwalu są projekty powstałe przy wykorzystaniu nowoczesnych programów komputerowych oraz zaawansowanych technologicznie aparatur przetwarzających dźwięk na obraz.

Podczas festiwalu wystąpią m.in.:

Hexstatic (UK) – duet muzyków, którzy specjalizują się w kreowaniu audiowizualnego elektro. Wywodzą się z Ninja Tune. Ich występy to jedyne w swoim rodzaju spektakle audiowizualne.
http://www.myspace.com/hexstatic
http://www.vimeo.com/hexstatic
http://www.lastfm.pl/music/Hexstatic

Plaid (UK) – duet tworzący muzykę elektroniczną i eksperymentalną. Są prekursorami gatunku IDM – na rynku już od początku lat 90tych. Wydają w jednej z najbardziej cenionych wytwórni gatunku – Warp Records. http://www.plaid.co.uk/
http://www.myspace.com/plaid4thepeople
http://www.lastfm.pl/music/Plaid

Nathan Fake (UK) - Pochodzi z Norfolk (Anglia). Wykonuje muzykę elektroniczną. Jego debiutancki album to ‘Drowning in a Sea of Love’ (2006) - Border Community.
 http://www.nathanfake.co.uk/content/
 http://www.myspace.com/nathancake
 http://www.lastfm.pl/music/Nathan+Fake

Gus Gus (Islandia) – duet zauważony przez słynną wytwórnie 4AD. Na początku tworzyli trip-hop a obecnie ich muzyka skręciła nieco w kierunku minimal techno i house.
http://www.gusgus.com/
http://www.myspace.com/gusgus
http://www.lastfm.pl/music/Gus+Gus

Groupshow ANDREW PEKLER/JAN JELINEK/HANNO LEICHTMANN (Niemcy)
 http://www.groupshow.de/
 http://www.myspace.com/thegroupshow
 https://www.youtube.com/watch?v=3tbxbYHu5ZY
 https://www.youtube.com/watch?v=UWLLlpDazaI

The Mole (Kanada) – dj i producent, tworzący muzykę oscylującą wokół minimal, techno i house. Nagrywa dla najlepszych i najbardziej cenionych labeli Wagon Repair, Kompakt , Cocoon. Jest częścią Cobblestone Jazz, którzy gościli na zeszłorocznej ENH i zachwycili publiczność.
http://www.myspace.com/eslamolita
http://www.last.fm/music/The+Mole

Klimek/Emerge (Niemcy/Polska) – Relativism vs Aesthetic vs Ethic to multimedialny projekt wrocławskiej grupy w kooperacji z berlińskim artystą Sebastianem Meissnerem. Tematem przewodnim RvAvE jest demaskacja uniwersalności kryteriów oceniania estetycznego i etycznego.
http://www.myspace.com/random666industries
http://www.last.fm/music/Klimek

El Fog (Japonia) - solowy projekt wibrafonisty Fujita Masayoshi grajacego niesamowitą mieszankę jazzu, dubu, hip-hopu i muzyki klasycznej.
http://www.myspace.com/elfog
http://www.lastfm.pl/music/El+Fog

Koncerty artystów z wytwórni Echocord:

Echocord to młoda, duńska wytwórnia specjalizująca się w dubowo/ambientowo/minimalowych dźwiękach elektroniki. Wydawnictwo powstało w 2002 roku i ma na swoim koncie już ponad czterdzieści wydawnictw, dorobiło się także miana jednego z najbardziej awangardowych i wyznaczających trendy w muzyce.

Twórcą Echocordu jest Kenneth Christiansen, DJ, muzyk i właściciel klubu. Praca w sklepie muzycznym zapewniła Kennethowi znakomite obeznanie na rynku muzycznym, a także liczne kontakty z muzykami i klientami kopenhaskich sklepów. Myśl o utworzeniu wytwórni dojrzewała dość długo, aż do momentu spotkania z Mikkel’em Meldgaard’em aka Mikkel Metal, które zaowocowało pierwszym krążkiem z logo Echocordu. Nazwa labelu wywodzi się stricte od instrumentów firmy Dynacord, których brzmienie fascynowało dziesięć lat temu Kennetha i Mikkela.

Od tego czasu wydanych zostało kilkadziesiąt pozycji Echocordu, które łączy inspiracja dubowym house czy techno, dźwiękami z Berlina i Hardwax’u. Wśród twórców współpracujących z wydawnictwem warto wymienić choćby Fluxion, Deadbeat czy Quantec. Płyty Echocordu mają dopracowaną, minimalistyczną oprawę graficzna, a najnowsza seria Echocord Colour wyróżnia się w sklepach muzycznych najprzeróżniejszymi, żywymi kolorami winylu.

Z Echocordu Na Synesthesii wystąpią:

Fluxion (Grecja) - Fluxion aka Konstantinos Soublis przez lata łączony był z ambientowym, onirycznym dubowym techno. Karierę rozpoczął pod sam koniec lat dziewiędziesiatych w belińskiej wytwórni Chain Reaction wydając m.in. album Vibrat Forms (1999 r.) oraz Vibrat Forms II (2000 r.). Kolejnym krokiem była własna wytwórnia Vibrat Music, która w 2001 roku opubliwała Spacer, płytę inspirowaną eksperymentami akustycznymi związanymi z percepcją dziwięku w zmiennej przestrzeni. Po kilkuletniej przerwie, Fluxion powrócił wydawnictwem Constant Limber dla Resopal Schallware (2009 r.) oraz Prefused (2010 r.) opublikowanym przez Echocord. Fluxion jest obecnie bardziej energetyczny, wręcz taneczny momentami, czym zaskoczył swoich starych fanów zyskując jednocześnie nowych – zwolenników klubowych brzmień.
http://www.myspace.com/fluxionofficial
http://www.lastfm.pl/music/Fluxion

Mikkel Metal (Dania) - Mikkel Metal aka Mikkel Meldgaard to czołowy artysta kopenhaskiej wytwórni Echocord, którego twórczość oscyluje wokół gatunków określanych jako dub, techno czy minimal. Karierę rozpoczynał jako gitarzysta shoegaze rockowych duńskich zespołów, by pod koniec lat dziewięćdziesiątych zwrócić się ku elektronice. Pierwszy zakupiony to okres brak beatu i wciąż dominującej melodii, która jest wciąż słyszalna w utworach Mikkela, szczególnie tych wydawanych dla niemieckiej wytwórni Kompakt. Mikkel Metal stał się znany szerszej publiczności po 2000 roku dzięki nagraniom dla wytwórni Hal9000 dostrzeżonym przez magazyn De:Bug i utworom wydanym przez net label Datamusic. Późniejsza kariera to przede wszystkim wydawnictwa dla Echocord (albumy Close Selections z 2005 r., Brone and Wait – 2007 r. oraz Peaks and Thoughts z 2008 r.) oraz wspomnianego Kompaktu (Victimizer, 2006 r.) a także liczne remixy i EP.
http://www.mikkelmetal.dk/
http://www.myspace.com/mikkelmetalmusic
http://www.lastfm.pl/music/Mikkel+Metal

Poza tym:


Thierry Zaboitzeff (Francja) - założyciel jednej z najważniejszych grup ruchu Rock In Opposition (RIO) - ART ZOYD. Dziś niezwykły kompozytor i multinstrumentalista tworzący własne projekty. Jego muzyka to pogranicze rocka, muzyki symfonicznej, klasycznej, elektronicznej. Swoimi kompozycjami ilustruje projekty teatralne i taneczne oraz nieme filmy. Projekt z którym artysta wystąpi na festiwalu nosi tytuł "Cross the bridge" - przesycona dramaturgią kompozycja muzyki, performensu, obrazu i słowa. Dynamiczna opowieść o procesie tworzenia i jego przemianach, dająca możliwość przeżycia "muzyki, która wydaje się za każdym razem nieskończona".
http://www.zaboitzeff.org


No Dial Tone (Norwegia) - duet djejsko-producencki, obecnie królujący na norweskiej scenie dance. Grają w jedym z najbardziej znanych klubów w Oslo - The Villa - ich show nazywa się ULTRAVIOLET . Byli także kreatorami jednego z najlepszych klubowych występów - LIPSTICK. Obecnie nagrywają płytę.
http://www.myspace.com/nodialtone

Echo_TM - zespół istnieje od 2005 roku. Muzycy, którzy go tworzą mają za sobą wiele wydawnictw. Tworzą dub, reggae i szeroko pojętą elektronikę.

I jeszcze:
Phillipp Ort (UK)
Burn Reynolds (PL)
Slim (PL)
Chris In (PL)
Seb (PL)
Mindfuckers (PL)
Vitek Jansky (PL)
Kirk (PL)
Synaps (PL)
ODAIBE & K.Z. (PL)

 

WYSTAWY

Wystawy towarzyszące wydarzeniom muzycznym podczas Międzynarodowego Festiwalu Audiowizualnego SYNESTHESIA mają być nie tylko uzupełnieniem, ale stanowić jego integralną część. Scena wizualna skupiona zostanie wokół pojęć takich jak UZMYSŁOWIENIE / UWYDATNIENIE / PRZEKSZTAŁCENIE / PRZENIKANIE. Główne założenie festiwalu, a więc integracja wszystkich zmysłów zostanie podjęte zarówno w formie prezentowanych prac, jak i ich treści oraz symbolice. Młodzi artyści pokażą różnorodne interpretacje zjawiska synestezji, odnosząc się w swoich pracach do każdego ze zmysłów. Do projektu zostali zaproszeni artyści pracujący w różnorodnych mediach: performance, film, instalacja interaktywna, i o bardzo indywidualnychb postawach twórczych. Każda z osób inaczej podeszła do założeo festiwalowych tworząc tym samym ciekawy zestaw prac i działań.


Czy “ślepe pole sztuki”, o którym wielokrotnie mówił i pisał Paul Virilio rzeczywiście istnieje? Czy dyslokacja sztuki oraz jej zakotwiczenie w nowoczesnych mediach wykluczają jej właściwości poznawcze? Czy konceptualizm zabija jej prawo do czysto estetycznego paradygmatu? I wreszcie - czy zmysłowość może dzisiaj stanowić domenę twórczości? Zjawisko synestezji wykorzystywali w swojej poezji przede wszystkim artyści przełomu wieków XIX i XX, a ze zdobyczy optyki korzystali pointyliści, mamiąc widza barwnymi punktami zlewającymi się w definiowalne kształty. Przerabianie zagadnienia przenikania się i uzupełniania zmysłów może się więc dzisiaj wydawać nudne i zbędne. Założeniem festiwalu jest jednak nakierowanie uwagi słuchającego/patrzącego na jego własną percepcję, a celem egoistyczne zatracenie się w zmysłowości. Artystom nie został narzucony konkretny temat, jedyne, co mieli wziąć pod uwagę to obecność żywego człowieka w obrębie ich pracy, która ma oddziaływać i zmuszać do interakcji.

W części wizualnej (chociaż będzie też miejsce dla instalacji dźwiękowych) stawiamy na zmysłowość, ale wbrew racjonalności - zmysły mają zostać uwydatnione i przekształcone tak, aby powstała twórcza całość, nieco psychodeliczna, prowokująca skrajne odczucia. Wystawa ma być kontrapunktem dla muzealnego dyskursu profanacji, zawartego w tabliczkach „NIE DOTYKAĆ”.

 

Zaproszeni artyści:

Magdalena Bicz
Michał Brzeziński
Iza Chamczyk i zespół Main Chain
Tomasz Dobiszewski
Paweł Garwol
Rafał Górczyński
Jakub Jernajczyk
Bartłomiej Jarmoliński
Katarzyna Kaczyńska
Paweł Lisek
Dominika Łabądź
Grzegorz Łoznikow
Marta Molka i Kuba Damek
Tomasz Opania
Wojtek Pukocz
Michał Smandek
Karolina Szymanowska
Ewelina Turkot
Kamil Wnuk

prace studentów: Joanna Kądziela, Krzysztof Jagieło, Radosław Ejsymont, Aleksandra Wolaoska, Jeremi Jędroś, Paweł Piotrowski, Konrad Okooski, Filip Tarczewski, Weronika Kołodziej, Ewa Gąsowska, Tycjan Bartuś, Adam Fatyga / ZMYSŁ PRZYBLIŻONY – ekran dotykowy

Kuratorzy: Magdalena Zięba i Paweł Lisek

kontakt: magdalena.zieba@ckagora.pl

W programie także: warsztaty (vj, dj), pokazy filmowe.

Szczegółowy rozkład:

Piątek, 22.10.2010


19:00 - otwarcie wystawy festiwalowej (galeria)

Duża scena:

21:30 Burn Reynolds
22:30 Seb
23:30 The Mole dj set
01:00 Plaid live!
02:00 Nathan Fake live!

03:30 Chris In

Mała scena:
22:00 Vitek Jansky
23:30 Philipp Ort
01:00 No Dial Tone live!
02:30 Mindfuckers

Sobota, 23.10.2010

13:00-16:00 warsztaty dj/vj (sala baletowa, sala teatralna)
18:00-21:00 pokazy filmowe (sala teatralna)

Duża scena:
21:00 El Fog live!
22:00 Groupshow live!
00:30 Hexstatic live!
2:00 GusGus dj set

3:30 Slim

Mała scena:
22:00 Echo_TM
Echocord night:
23:30 Mikkel Metal
01:00 Fluxion
2:30 Kenneth Christiansen

Niedziela, 24.10.2010

13:00-16:00 warsztaty vj/dj (sala baletowa, sala teatralna)
18:00-21:00 pokazy filmowe (sala teatralna)

Duża scena:
20:00 Odaibe live!
21:00 Kirk live!
22:00 Klimek/Emerge live!
23:00 Thierry Zaboitzeff live!
00:00 Synaps live!

 

Karnet: 99 PLN
Bilety na poszczególne dni: 45 PLN (przedsprzedaż)/55PLN (w dniu imprezy)


Dystrybutorem biletów jest EVENTIM
Synesthesia Festival 22-24 października 2010
CK AGORA, Serbska 5a Wrocław

www.ckagora.pl
www.synesthesia-festival.pl

Organizator: CK AGORA
Główny Partner: Fundacja Solar

Synesthesia Festival 2010 from Synesthesia Festival on Vimeo.

Patronem wydarzenie jest:

Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

FB dlaMaturzysty.pl reklama