Zmień miasto
Patronat Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Art Of Improvisation w Centrum Kultury Agora

2011-05-05

3.06/koncerty/Centrum Kultury AGORA
ul. Serbska 5a, 651-111 Wrocław
4.06/jam session/Przestrzeń Muzyczna PUZZLE
Bilety: 60 zł do kupienia w sieci TicketPro

Projekt ART Of IMPROVISATION prezentuje artystów wybitnych w zakresie muzyki improwizowanej, szczególnie free jazzowej, niszowej – mistrzów improwizacji, kompozytorów, aranżerów oraz kreatorów nowych stylizacji – autorytety międzynarodowe, skonfrontowane z kreatywną i świeżą młodą polską sceną muzyczną oraz środowiskiem wrocławskim. Projekt ukierunkowany jest w dużej mierze na koncerty premierowe wykonywane także w nowo powstałych „składach” stworzonych specjalnie z myślą o festiwalu.

 ART of IMPROVISATION stwarza rzadką okazję prezentacji znakomitych artystów niszowej sceny muzyki improwizowanej, inspirowanej m.in. jazzem, współczesną muzyką klasyczną, elektroniczną, etniczną etc.

Projekt skierowany jest głównie do słuchaczy nastawionych na czynny, zaangażowany odbiór - momentami trudnej - muzyki, która w tym ujęciu może występować jako alternatywna propozycja wychodząca naprzeciw panującej tendencji współczesnego świata do komercjalizacji skutecznie zabijającej ducha kreatywności.

 Kulminacyjnym punktem programu będzie koncert w wykonaniu Schlippenbach Trio, które od lat – niewątpliwie - swoim niepowtarzalnym, nowatorskim, fenomenalnym podejściem do materii dźwiękowej znacząco zapisuje się na kartach historii muzyki.

Program:

godz. 20:00


FRYDRYK/LEBIK (EMERGE, Polska)

GABRIEL FERRANDINI
HERNANI  FAUSTINO (RED TRIO, Portugalia)

Dawid Frydryk /trąbka /flugelhorn i Gerard Lebik /saksofon tenorowy /klarnet kontraltowy/elektronika - główny trzon kolektywu EMERGE - to nowa generacja improwizatorów  jazzowych. 

Free improvisation, experimental electroacoustic i be-bop, to podstawowe dane używane w tworzeniu struktury dźwiękowej kolektywu. Do tej pory współpraca z innymi artystami poszerzyła koncepcję Emerge o elementy operowej muzyki klasycznej (Margerita Cukarelas), oraz abstrakcyjną elektroniczną fakturę tworzoną przez berlińskiego artystę Sebastiana Meissnera (Mille Plateaux, Anticipate Rec). Muzyka Emerge to kolaż wielu różnych przeplatających i uzupełniających się gatunków, tworzących homogeniczną elektro-akustyczną jakość.

Obecnie pracują nad wydaniem dwóch płyt: z muzyką improwizowaną /free improvisation, elektroacoustic improvisation/, a także są w trakcie realizacji płyty we współpracy z berlińskim artystą Sebastianem Meissnerem /experimental electroacoustic/.

Do udziału w koncercie podczas „Art of Improvisation” po raz pierwszy zaprosili znakomitych portugalskich muzyków: kontrabasistę Hernani Faustino oraz perkusistę Gabriela Ferrandini.

Nawiązana współpraca wiąże się z powstaniem nowego projektu /początkowo sygnowanego nazwiskami występujących artystów/, którego kontynuacją będzie rejestracja w CK AGORA płyty studyjnej.

 

GABRIEL FERRANDINI (Portugalia)

Urodził się w Stanach Zjednoczonych (Monterey, California) jako potomek ojca Portugalczyka urodzonego w Mozambiku oraz matki Brazylijki o włoskich korzeniach. W dziewiątym roku życia odkrył muzykę improwizowaną, której w późniejszym czasie staje się wykonawcą oraz twórcą, przyczyniając się do rozwoju portugalskiej sceny muzycznej. Już jako bardzo młody artysta nagrywa dla  wytwórni CLEAN FEED, która w 2008 roku zostaje uznana za wytwórnię roku przez portal ALL ABOUT JAZZ. Jest to kontekst, który podkreśla znaczenie artysty jako jednego z bardziej istotnych perkusistów w kraju. Największy wpływ na styl jego gry wywarli: Paul Lytton i Paul Nielsen-Love. Współtworzy i współpracuje z takimi artystami jak Rodrigo Amado's Motion Trio, Red Trio, Nobuyasu Furuya Trio, Rob Mazurek, Alberto Pinton, Alfred "23" Harth, Raymond Strid, David Stackenas, a jeszcze w tym roku planuje udział w duetach z  Davidem Maranhą, Axelem Dornerem i Pedro Sousą, a także współpracę z Rodrigo Amado Quartet, oraz - jako członek Red Trio - z Natem Wooley`em.

HERNANI  FAUSTINO (Portugalia)

Pierwsze kroki jako artysta stawiał w 1979 roku, grając na gitarze basowej z kilkoma rockowymi zespołami. Laureat międzynarodowego konkursu „New Culture Values” organizowanego przez Instytut Portugalski. Od 1990 roku skoncentrował się na grze na kontrabasie i zaczyna współpracować z artystami: John Butcher, Nobuyasu Furuya, Nate Wooley, Carlos Zíngaro, Rafael Toral, Rodrigo Amado, Nuno Rebelo, Ernesto Rodrigues, Vitor Rua, Jon Irabagon, Taylor Ho Bynum, Harris Eisenstadt, Neil Davidson, Heddy Boubaker, Katsura Yamauchi, Mats Gustafsson, Chris Corsano, Nikolaus Gerszewski, Rob Mazurek, Reinhold Friedl, Blaise Siwula, Virginia Genta, Daniel Carter, Federico Ughi, Floros Floridis, Matt Bauder, Dennis González, Aaron González. W 2008 roku wspólnie z pianistą Rodrigo Pinheiro i perkusistą Gabrielem Ferrandinim formułują  RED TRIO.

 

 

 

 

 

godz. 21:30 

SLUG DUO (Polska) + KAZUHISA UCHIHASHI (Japonia)

Duet Suchar/Lebik - powstał w czerwcu 2007 roku. Od samego początku zamysłem Kuby Suchara/perkusja (Robotobibok, Mikrokolektyw, Exploding Star Orchestra) i Gerarda Lebika/saksofon/klarnet/elektronika (Foton, Emerge, Erase, SUNUS, ZOPAN Hipotrochoid) było stworzenie improwizującego kolektywu. W zespole znalazły również miejsce generatory i elektronika, które w połączeniu z akustycznym duetem poszerzyły brzmienie o dodatkowe kolory, dając nowe możliwości wypowiedzi. Swobodne kompozycje i improwizacje utrzymane w duchu nietypowych rozwiązań stylistycznych, rytmicznych, metrycznych, melodycznych i aranżacyjnych, wzbogaconych minimalną elektroniką.

Zespół nagrał do tej pory 2 płyty: ORGANIC STONE oraz koncertowy album Fully Improvised Sets from Falanster 2009, wydane przez Vytvornia Om, bardzo dobrze przyjęte zarówno wśród krytyków jak i odbiorców. Latem 2010 zespół współpracował z trębaczem Robem Mazurkiem z chicagowskiej sceny jazzowej, w maju tego roku Slug Duo zaprasza do kooperacji brytyjskiego eksperymentatora i twórce gatunku electroacoustic free improvisation Keitha Rowe`a.

Podczas wrocławskiego meetingu „Art of Improvisation” grupa wystąpi z japońskim muzykiem improwizującym Kazuhisą Uchihashi.

KAZUHISA  UCHIHASHI (Japonia)

Kazuhisa Uchihashi to jeden z ważniejszych gitarzystów, improwizatorów sceny międzynarodowej. Przedstawiciel niezwykle płodnej i inspirującej japońskiej awangardy obok takich postaci jak Otomo Yoshihide, Keiji Haino, Hoppy Kamiyama czy Tatsuya Yoshida. Urodził się w Osace w Japonii w 1959 roku. Gra na gitarze od 12 roku życia. Początkowo zainteresowania artysty skupiały się głównie wokół muzyki jazzowej. Od 1983 roku zaangażował się intensywnie w ruch free improvisation music. Eksperymentował z najróżniejszymi urządzeniami dźwiękowymi, rozszerzając możliwości gitary elektrycznej. Udziela się również jako kompozytor muzyki filmowej oraz teatralnej. Od 25 lat współpracuje z japońskim teatrem ISHINHA. Współtworzył z wieloma wybitnymi artystami, m.in. wymieniani są Hans Reichel, Fred Frith, Tom Cora, Ned Rothenberg, Barre Phillips, Kan Tae Fwan, Peter Brötzmann, Derek Bailey, Samm Bennett, Steve Beresford, Jon Rose, Zeena Parkins, Elliott Sharp, Eugene Chadbourne, Henry Kaiser, Chris Cutler, Charles Hayward, Han Bennink, Shelley Hirsch, Fred Frith, Gene Coleman, GURU GURU, Franz Hautzinger, Roger Turner, Bobby Previte, Wayne Horvitz, Mani Neumeier, Chiristian Marclay, Mark Feldman, Joelle Leandre, Carl Stone, Burkhard Stangle. Przez 19 lat był dyrygentem sformułowanej przez siebie orkiestry ALTERED STATE. Wiele lat współpracował z OTOMO YOSHIHIDE w GROUND ZERO. Od roku 1995 w Tokio rozpoczął działalność edukacyjną i warsztatową dla młodych improwizatorów NEW MUSIC ACTION WORKSHOP. Od roku 1996  organizator Festiwalu Nowej Muzyki BEYOND INNOCENCE w Osace.

Doskonale znany polskiej publiczności. Po raz pierwszy gościł w Polsce z grupą Altered States podczas festiwalu Warsaw Summer Jazz Days 2001, następnie powracał dwukrotnie na solowe, żywiołowo przyjęte koncerty. W roku 2004 Uchihashi odbył trasę po Polsce w towarzystwie Tatsuya Yoshidy (perkusisty grupy Ruins), w 2005 r. towarzyszył kilkudziesięcioosobowej Shibusashirazu Orchestra na festiwalu Era Nowe Horyzonty w Cieszynie. Rok 2006 to polska trasa, sesja nagraniowa i płyta w towarzystwie Franza Hautzingera (AT) i Jacka Kochana jako trio KUH. W 2008 r. roku artysta zagrał na pierwszej edycji Avant Music Festival, gdzie miała miejsce premiera płyty KUH „Ruth, Send a SMS” (Tone Industria 2008).

Jego koncerty, oparte na dźwiękach generowanych przez  gitarę, zestaw efektów oraz daxofon (osobliwy instrument autorstwa Hansa Reichela), za każdym razem są owacyjnie przyjmowane przez publiczność.

Według artysty improwizacja w muzyce to najwyższa forma komunikacji, ale nie jako forma muzyczna sensu stricte. Jak sam twierdzi, jego muzyka staje się "przestarzała" już w chwilę po jej wygenerowaniu.

godz. 23:00-00.30

Schlippenbach Trio/Niemcy  (po raz pierwszy we Wrocławiu)

Schlippenbach od lat jest jedną z najważniejszych postaci europejskiej sceny muzyki improwizowanej, free jazzowej - niestrudzony organizator i elektryzujący improwizator.
Urodził się w 1938r. w Berlinie. Studiował fortepian i kompozycję u Rudolpha Petzeldta i B.A. Zimmermann w kolońskiej "Staatliche Hochschule für Musik".  Pierwsze jego zainteresowania muzyczne spokrewnione z jazzem to boogie-woogie oraz fortepianowy blues. Po okresie inspiracji twórczością takich artystów, jak Oscar Peterson, Bud Powell i Thelonious Monk, zaczął już w latach 60. eksperymentować z free-jazzem. W 1963 r. współpracował z Gunterem Hampelem, w latach 1964-67 r. z Manfredem Schoofem, a w 1966 r. utworzył The Globe Unity Orchestra, która w latach 70. i 80. zdobyła opinię czołowego big-bandu free-jazzowego, zapraszając wiele europejskich znakomitości (m.in. Manfred Schoof, Kenny Wheeler, Peter Brötzmann, Albert Mangelsdorff, Peter Kowald) oraz gości zza Oceanu (m.in. Steve Lacy, Anthony Braxton). W 1970 r. Schlippenbach utworzył kwartet wraz z Evanem Parkerem, z którym stworzył sporo znakomitej muzyki, zarówno w ramach The Globe Unity Orchestra, jak i poza nią (m.in. w trio z Paulem Lovensem), współpracował też często w duecie z perkusistą Svenem Ake Johanssonem. W 1988 r. powołał do życia The Berlin Jazz Composers’ Orchestra, a w 1990 r. zrealizował razem z Sunnym Murray`em niezwykły album "Smoke".
Wśród jego realizacji nie można pominąć współpracy  z  Aki Takase  (duet), oraz  z "Berlin Contemporary Jazz Orchestra",  projektu  "Monk`s Casino" /1995/ współtworzonego  z  Rudi Mahallem i Axelem Dörnerem,  a także  "LOK.03" z Aki Takase and DJ IllVibe (trio).
Artysta słynie również z fenomenalnych, solowych koncertów fortepianowych.
Nagrody: Berlin Critic Price 1977, Albrecht-Mangelsdorff-Price 1998, SWR-Jazz Price 2004.

Od lat współtworzy Schlippenbach Trio, koncertując razem z Evenem Parkerem i Paulem Lovensem, a także  Rudi Mahallem. Podczas „Art of Improvisation” Schlippenbach Trio wystąpi w składzie: Alexander von Schlippenbach/fortepian, Rudi Mahall/klarnet basowy, Paul Lovens/perkusja.
 
www.avschlippenbach.com
http://diapazon.pl/PelnyMuzyk.php?Id=190
http://recenzje.gigicd.com/V/V008.htm
http://www.efi.group.shef.ac.uk/mlovens.html
 
Rudi Mahall/klarnet basowy
Urodzony w 1966 r. w Norymberdze. Od najmłodszych lat jego instrumentalna edukacja oscylowała wokół jazzu. Współtworzył projekty z Aki Takase (Eric Dolphy/ Fats Waller). Członek "Globe Unity Orchestra", współpracował ze Schlippenbachem przy produkcji projektu poświęconego pamięci geniusza be-bopowego fortepianu  Theleniusa Monka -  "Monk´s Casino". Koncertował  razem z Lee Konitz, Rayem Andersonem, Hanem Benninkiem i wieloma innymi. Członek "Der Rote Bereich", związany  z Kwartetem "Die Enttäuschung". Nagrody: SWR-Jazz Price 2011.
 
 
Paul Lovens/ perkusja
Urodzony w Aachen  w 1949 r. Grając na bębnach  już  od dzieciństwa,  wcześnie zaczął pracować  z  amatorskimi i dixielandowymi zespołami. Absolwent perkusji kolońskiej uczelni. Od 1970 r. w Trio z Alexandrem von Schlippenbachem i  Evanem Parkerem.  Członek  "Globe Unity Orchestra". Współpracował z czołówką światowej muzyki improwizowanej i free jazzowej, m.in.  z Cecilem Taylorem, Aki Takase, Eugene Chadbournem, Günterem  Christmannem, Matsem  Gustavssonem  i Joelle Leandere.

4 czerwca, godz.20.00-24.00
Przestrzeń Muzyczna PUZZLE
wstęp wolny

godz.20:00 – JAM SESSION
złożone z muzyków występujących podczas „Art of Improvisation” oraz środowiska muzycznego  Wrocławia w postaci  improwizowanej "orkiestry".
Spotkanie integracyjne o charakterze edukacyjnym, służące wymianie doświadczeń, poglądów, a przede wszystkich wielka  uczta improwizacyjna będąca odzwierciedleniem talentów występujących artystów.

 

3.06/koncerty/Centrum Kultury AGORA
ul. Serbska 5a, 651-111 Wrocław
4.06/jam session/Przestrzeń Muzyczna PUZZLE
Bilety: 60 zł do kupienia w sieci TicketPro

Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

FB dlaMaturzysty.pl reklama