Koncert
Closterkeller

Closterkeller

Galerie zdjęć - zdjęcia

Zdjęć w galerii 71.

Wystąpili

Opis

Closterkeller to czołowy przedstawiciel nurtu tzw. "klimatycznego" rocka na polskiej scenie. Rozpoczynali w 1988 roku, grając ciężką muzykę spod znaku brytyjskiej nowej fali. Rozpoczynali od startów na licznych przeglądach dla młodych zespołów. Początkowo bez sukcesów, rozwijali się jednak bardzo szybko i kolejny, 1989 rok, należał już do nich. Wygrali wszystkie największe konkursy w kraju.

 

Liderką zespołu jest Anja Orthodox - jedna z czołowych, polskich wokalistek rockowych, obdarzona charakterystycznym głosem, charyzmą i manierą wokalną, która uczyniła z niej wzorzec do naśladowania dla wielu młodych wokalistek rockowych.

Teksty Anji - mroczna i pełna metafor poezja stanowią także bardzo ważny atut zespołu Closterkeller.

 

W ciągu dziewiętnastu lat swojej kariery zespół zyskał miano kultowej formacji sceny polskiej. Grono słuchaczy Closterkeller jest bardzo szerokie. Są lubiani zarówno przez starszych jak i młodszych, na koncerty przychodzi młodzież rekrutująca się zarówno ze środowisk tzw. metalowych, jak i gotyckich, rockowych aż do słuchaczy muzyki pop. Bierze się to niewątpliwie z dużej różnorodności stylistycznej utworów zespołu. Od czasów debiutu muzyka grupy przeszła ewolucję od chorych, zimnofalowych brzmień, poprzez flirt z ciężkim metalem do psychodelicznego, nieco "zakręconego" pop-rocka z elementami gotyku.

 

Mimo tej różnorodności Closterkeller posiada swój własny, łatwo rozpoznawalny, charakterystyczny styl i jest zespołem wyróżniającym się od innych w pierwszej lidze polskiego rocka. Od wielu lat niezmiennie plasują się w czołówce najpopularniejszych zespołów rockowych, pomimo, iż grają muzykę nieco trudniejszą i bardziej ambitną, a ich najmocniejszą stroną są specyficzne ciężkie i mistyczne utwory (polecamy Violette, A ona, ona, Cisza w jej domu, Miraż czy Grzech), udało im się wylansować kilka dużych przebojów jak: W moim kraju, Agnieszka, Scarlett, Na krawędzi, Czas komety czy Władza.

 

Zespół ma na koncie występy (w latach 2002-2003) na zagranicznych festiwalach gotyckich - Dark Nation Day w Wiedniu, Gothic Night w Budapeszcie oraz najsłynniejszym - Wave Gotyk Treffen w Lipsku. Wszędzie był doskonale przyjmowany.

 

Closterkeller występował wielokrotnie, z powodzeniem na największych scenach koncertowych kraju (także supportując z powodzeniem zagraniczne gwiazdy dużego formatu jak np. Jethro Tull, Cocteau Twins czy Paradise Lost), ich teledyski goszczą na ekranach polskich telewizorów, a wywiady zamieszczały największe pisma (nie tylko muzyczne).

 

Należy wspomnieć iż "Cyan" był pierwszą polską płytą z dodatkową ścieżką z programem komputerowym zawierającym oprócz zdjęć bardzo dużą ilość ciekawych informacji o grupie. Od tego czasu każda kolejna płyta zawierała ścieżkę multimedialną.

 

W 2003 r. ukazały się dwa bardzo ważne wydawnictwa - płyta DVD z zapisem koncertu w studiu TVP w Krakowie oraz studyjna płyta "Nero". Mroczny i piękny materiał zyskał uznanie fanów i krytyków, a jesienna trasa Dark Stars, której Closterkeller był główną gwiazdą, potwierdziła klasę zespołu. W marcu 2004 r. ukazała się angielska wersja "Nero". Na przełomie sierpnia i września ukończone zostały zdjęcia do teledysku Ktokolwiek wie/Ktokolwiek widział i Królowa, zaś 25 października ujrzało światło dzienne najnowsze wydawnictwo zespołu - mini-album "Reghina", na którym znalazły się dwa utwory nowe, trzy covery i dwa remixy Królowej (czyli dwie Reghiny) a także dwa wspomniane clipy video oraz jeden z utworów z koncertu DVD - Podziemny krąg. W listopadzie zespół ponownie wystąpił jako headliner trasy Dark Stars Festival.

 

Do tej pory pod szyldem Closterkeller ukazało się już 13 płyt: Purple, Blue, Agnieszka, Violet, Scarlet, Cyan, Koncert'97, Graphite, Fin De Siecle, Pastel, ActIII (DVD live), Nero i Reghina. Zespół konsekwentnie trzyma się tradycji nadawania "kolorowych" nazw płytom studyjnym (z premierowym, nowym materiałem), tytułów z kobiecych imion w wypadku mini-CD oraz akcentowania koncertowego charakteru wydawnictwa, dzięki czemu łatwo jest zorientować się w ich dyskografii.

 

Na początku stycznia 2005 ukończone zostały zdjęcia do teledysku Lunar. Zima i wiosna upłynęła na koncertowaniu. Potem krótka letnia przerwa. Na jesieni Closterkeller ruszył w pierwsza edycje trasy Abracadabra Gothic Tour 2005! Zagrał w 16 największych miastach. Trasa została bardzo dobrze przyjęta przez publiczność.

 

Rok 2006 przyniósł zmiany w składzie i zarazem powstały nowe utwory. Skład Closterkeller opuścili Gero (Gerard Klawe - perkusista) i Pucek (Marcin Płuciennik - basista). Teraz za bębnami siedzi Janusz Jastrzębowski - bardzo dobry, doświadczony perkusista z kręgów rockowo-progresywnych, a na basie gra nikt inny jak Krzysztof Najman - człowiek, który wraz z Anją prowadził Closterkeller przez 7 lat aż do płyty Graphite. W październiku 2006 odbyła się druga edycja Abracadabra Gothic Tour. Objęła 21 miast. Na koncertach po raz pierwszy można było usłyszeć nowe numery. Po trasie nastąpiła kolejna zmiana w składzie zespołu Closterkeller - odszedł Freddie. Nowym gitarzystą został Mariusz Kumala znany z takich projektów jak Brain Story czy Psychotropic Transcendental.

Obecnie zespół pracuje nad materiałem na kolejny kolorowy krążek

...by za chwilę wyruszyć na trzecią edycję Abracadabra Gothic Tour!

 

Oficjalna strona i forum zespołu:

www.closterkeller.com

www.anja.pl

 

 

 

fot. Łukasz Bera

Polecamy
Premiery muzyczne
Zapowiedzi muzyczne
Ostatnio dodane
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!