Aktualności - Muzyka

Koncerty w Synagodze na 20-lecie Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA

2018-05-30 10:31:44 | Wrocław

Już 2 czerwca 2018 rozpocznie się we Wrocławiu 20. jubileuszowa edycja jednego z trzech największych festiwali żydowskich w Polsce. SIMCHA to tygodniowe święto, którego wyjątkowo ważnym elementem są co roku koncerty muzyki żydowskiej. Tym razem czekają nas niezwykłe muzyczne przeżycia - żydowska muzyka w wyjątkowych, często nowoczesnych aranżacjach, prezentowana zarówno przez zespoły z Polski  jak i z zagranicy. Po raz pierwszy w Polsce zagra The Libyans z Izraela! Będziemy gościć także grupę Mamalör z Czech oraz z Polski: Klezmafour, Sztetl czy nową krakowską gwiazdę sceny klezmerskiej - Dorotę Helbin z zespołem.

The Libyans

Klezmerska Hawdala i klezmersko-bałkańskie rytmy na otwarcie

Festiwal SIMCHA to jedyna taka okazja, by we Wrocławiu wysłuchać tylu tak dobrych i wyjątkowych artystów tworzących i wykonujących muzykę żydowską. Wszystkie te zespoły łączy jedno – wysoki poziom artystyczny i radość płynąca z dzielenia się muzyką.  Koncerty  będą się odbywać w dniach od 2 do 7 czerwca o 20:00 w Synagodze Pod Białym Bocianem. Wyjątkiem będzie sobota 2 czerwca, kiedy to Festiwal rozpocznie Klezmerska Hawdala o 22:08. Po krótkiej ceremonii hawdalowej, czyli symbolicznym oddzieleniu czasu Szabatu od dnia powszedniego usłyszymy koncert zespołu Klezmafour, który tworzą muzycy z Lublina, Białegostoku i Warszawy. Ich utwory są głęboko zakorzenione w żydowskim folklorze, ale artyści z Klezmafour podchodzą do tradycji w zupełnie nowatorski sposób -  łączą ją z bałkańską energią i inspiracjami punk rockowymi. Brzmienie tradycyjnych instrumentów doprawiają dużą dawką elektroniki, co w połączeniu z ich koncertową energią zawsze stanowi mieszankę wybuchową i porywa do tańca! Podczas wrocławskiego koncertu usłyszymy najnowsze utwory zespołu, nie można tego przegapić!

Gwiazda izraelskiej muzyki żydowskiej po raz pierwszy w Polsce

W niedzielę 3 czerwca czeka nas wielkie wydarzenie! Zespół The Libyans - gwiazda izraelskiej sceny muzycznej zagra po raz pierwszy w Polsce z okazji 20-lecia Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA! Święta muzyka żydowska z Libii zabrzmi w Synagodze Pod Białym Bocianem, dzięki niezwykle utalentowanym muzykom, którzy przybędą do Wrocławia prosto z Izraela. Ich koncert to urzekające widowisko muzyczne, które przywołuje tradycję libijskich  Żydów i muzykę sakralną stworzoną przez Afrykański Wschód. Yaniv Raba i Yankale Segal, dyrektorzy muzyczni projektu zaprosili do współpracy jednych z najwybitniejszych izraelskich muzyków gatunku world music, poetów oraz czołowych artystów, takich jak: Berry Sakharov, Erez Lev Ari, Shai Gabso i Ravid Kahalani. Usłyszymy unikalne połączenie tradycyjnych piyutim (starożytne wiersze) z mieszanką różnych stylów muzycznych – arabskiego, tureckiego, afrykańskiego i zachodniego. Naprawdę warto!

Tradycyjne żydowskie pieśni w nowym wydaniu

Nie zabraknie również krakowskiego akcentu! We wtorek 5 czerwca wystąpi Dorota Helbin z zespołem. To nowa gwiazda krakowskiej muzyki klezmerskiej. Urodzona krakowianka, zakochana  w piosence. Jej liryczny sopran – odpowiednio zmodulowany – doskonale brzmi m.in. w klimatach  repertuaru  Edith Piaf, który w wykonaniu Helbin zdobył szczególne uznanie publiczności.  We Wrocławiu artystka zaprezentuje swój niezwykły projekt „HEVENU SHALOM ALECHEM” i wykona piosenki skomponowane przez Mistrza Leopolda Kozłowskiego do słów napisanych przez Jacak Cygana, a także tradycyjne melodie żydowskie w autorskiej interpretacji i przy akompaniamencie najbardziej uzdolnionych i specjalizujących się w muzyce klezmerskiej absolwentów Akademii Muzycznej w Krakowie: Mateusza Dudka (akordeon), Dawida Czernika (skrzypce) i Mateusza Frankiewicza (kontrabas). Usłyszymy m.in. Miasteczko Bełz, Na Kazimierzu, Balladę o Szmuliku, Jedzie Mojszele, Cymes czy Tak jak malował Pan Chagall. Koncert Doroty Helbin z zespołem jest współorganizowany i szczególnie dedykowany 20. Festiwalowi Kultury Żydowskiej SIMCHA przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce.

Klezmerskie piosenki w czeskim wykonaniu

W środę 6 czerwca  będziemy gościć we Wrocławiu Zespół Mamalör z Czech. To trzeba koniecznie usłyszeć! Muzycy z Ostrawy grają piosenki inspirowane klezmerskimi melodiami i dopełnione własnymi, autorskimi tekstami w języku czeskim. Utwory śpiewane są przez wokalistkę i aktorkę ostrawskiego teatru Komorní scéna Aréna Terezę Cisovską. Grupa wykonuje również tradycyjne piosenki jidysz oraz utwory w języku hebrajskim. Muzycy sami siebie określają żartobliwie „wędrownymi grajkami żydowskiej muzyki”. Zespół występował  na licznych festiwalach w Czechach, na Morawach i na Śląsku, kilkakrotnie już zagrał też w Polsce. Niedawno nagrał płytę pt. Pumpernakle, na której znajdziemy piosenki z tekstami znanych czeskich poetów Antonína Sova i Franti¹ka Gellnera. Właśnie m.in. te najnowsze utwory usłyszymy we Wrocławiu.

Spotkanie Wschodu z Zachodem i piosenki z okresu międzywojnia!

Warszawski Zespół Klezmerski Sztetl z okazji jubileuszu Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA po raz drugi odwiedzi Wrocław i zagra w czwartek 7 czerwca! Na ostatni koncert zespołu bilety wyprzedały się w niezwykle szybkim tempie. Sztetl to projekt klezmerski założony z tęsknoty za kulturą i tradycją żydowską kwitnącą w okresie międzywojnia. Zespół jest laureatem Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja 2013. Pomysł na powołanie do życia formacji zrodził się w Warszawie, choć muzycy tworzący kolektyw wywodzą się z Sejn, małego miasteczka w północno-wschodniej Polsce. Tym, co wyróżnia Sztetl od innych formacji klezmerskich, jest bardzo mocne przywiązanie do tradycyjnych brzmień i budowanie repertuaru wyłącznie w oparciu o materiały źródłowe, zapisy nutowe i nagrania Żydów z okresu międzywojnia. Zespół wykonuje kompozycje z repertuaru starych mistrzów takich jak Abe Schwartz czy Henry Kandel. Adem Chamuon (Syria) dzieli się z zespołem pieśniami sefardyjskim śpiewanymi w Syrii w Libanie oraz wzbogaca brzmienie zespołu o tradycyjne instrumenty perkusyjne.

Bilety na festiwalowe koncerty można kupić przez Internet w serwisie Ticketmaster.pl: www.ticketmaster.pl oraz w punktach sprzedaży: Centrum Informacji Turystycznej i Rowerowej (ul. św. Antoniego 8), Centrum Informacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem II piętro (ul. P. Włodkowica 7), w Empiku oraz na 2 godziny przed koncertem w Synagodze Pod Białym Bocianem. Ceny na koncerty z programu 20. Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA wahają się od 25 do 55 złotych.

Festiwal SIMCHA to jednak nie tylko muzyka. W dniach od 2 do 8 czerwca na odwiedzających wrocławską Dzielnicę Wzajemnego Szacunku czeka mnóstwo atrakcji. Można wziąć udział m.in. w warsztatach: kulinarnych, tańca żydowskiego a także w zajęciach językowych (hebrajski, jidysz, ladino), wykładach, spotkaniach, spacerach z przewodnikiem oraz wystawach (m.in. wystawa fotografii Maxa Meira Mroza w Galerii Platon). Nowością na festiwalu będą dni poświęcone konkretnym zagadnieniom i tematom. Odbędzie się m.in. Dzień Izraela (3 czerwca) oraz Dzień z rabinami (6 czerwca), w którym spotkamy się z rabinką Małgorzatą Kordowicz (ruch konserwatywny), rabinem Stasem Wojciechowskim (ruch reformowany) z Warszawy oraz rabinem Davidem Basokiem (ruch ortodoksyjny) z Wrocławia. Niezwykle interesująco zapowiadają się także Dzień: Rok’ 68 (5 czerwca) poświęcony wydarzeniom marca 1968 roku oraz dzień poświęcony Sprawiedliwi wśród Narodów Świata (4 czerwca). Jak co roku nie zapomniano również o miłośnikach kina. Specjalnie dla nich odbywać się będą projekcje filmowe z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy”.

Dodatkową atrakcją jest fakt, że te seanse odbywać się będą w ramach nocnego kina w Synagodze Pod Białym Bocianem. Chętni będą mieli także niecodzienną okazję uczestniczyć w tradycyjnych elementach życia żydowskiego takich jak przygotowania do Szabatu (Biała Noc), spotkanie z rabinem Davidem Basokiem pt. Pytania i odpowiedzi. Wszystkie pytania są koszerne czy kolacja szabatowa  przypadająca 8 czerwca (bilety w cenie 100 zł do kupienia w Ciż Cafe Centrum Informacji Żydowskiej, ul. Włodkowica 9 lub w Synagodze Pod Białym Bocianem). Tłumy jak co roku przyciągnie zapewne Jarmark Żydowski (3 czerwca, dziedziniec Synagogi Pod Białym Bocianem oraz Bulwar Tadka Jasińskiego). Na zakończenie festiwalu 8 czerwca o 19:00 możemy natomiast wziąć udział w otwartym dla wszystkich nabożeństwie Kabalat Szabat na powitanie Szabatu prowadzonym przez wrocławskiego rabina Davida Basoka.

ip

fot. The Libyans - materiały zespołu/prasowe

Słowa kluczowe: Wrocław, program, 2018, zespoły
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Nowy singiel Grzegorza Hyżego w polskiej komedii romantycznej

Najnowszy singiel Grzegorza Hyżego "Pech to nie grzech" będzie promował polską komedię o tym samym tytule.

Ariana Grande -  breathin
Ariana Grande w klipie do piosenki "Breathin" [WIDEO]

Teledysk obrazuje utwór z albumu "Sweetener".

Nowy klip Smolastego [WIDEO]

Powstał nowy teledysk Smolastego do utworu "Antidotum".

Polecamy
3 marca nowy klip J.Lo
3 marca nowy klip J.Lo

3 marca będzie miał premierę najnowszy klip Jennifer Lopez, “On The Floor” (z gościnnym udziałem Pitbulla).

Specjalne wydawnictwo na urodziny Elvisa
Specjalne wydawnictwo na urodziny Elvisa

8 stycznia cały muzyczny świat obchodzić będzie 77 rocznicę urodzin Króla Rock'n'Rolla Elvisa Presleya.

Ostatnio dodane
Nowy singiel Grzegorza Hyżego w polskiej komedii romantycznej

Najnowszy singiel Grzegorza Hyżego "Pech to nie grzech" będzie promował polską komedię o tym samym tytule.

Ariana Grande -  breathin
Ariana Grande w klipie do piosenki "Breathin" [WIDEO]

Teledysk obrazuje utwór z albumu "Sweetener".

Konkurs Ziaja