Sztuka
Wystawa: Krótka historia Teatru Polskiego we Wrocławiu

Wystawa: Krótka historia Teatru Polskiego we Wrocławiu

  • 2023-08-25, , godzina 12:00
  • wstęp wolny
  • ulica Świdnicka, Wrocław

Opis

Teatr Polski jest największym teatrem na Dolnym Śląsku i jednym z największych w Polsce. Jego przedstawienia eksponowane są na trzech scenach zlokalizowanych w różnych częściach Wrocławia – na Scenie Kameralnej przy ul. Świdnickiej 28, Scenie na Świebodzkim, a także Dużej Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego, znajdującej się w głównym gmachu teatru przy Gabrieli Zapolskiej 3. Historia Teatru Polskiego stanowi ważny element dziejów miasta. To tutaj powstały słynne inscenizacje (np. Opera za trzy grosze Brechta w reż. Jakuba Rotbauma – 1957; Jak wam się podoba Shakespeare’a w reżyserii Krystyny Skuszanki – 1966; Gra w zabijanego Ionesco w reż. Henryka Tomaszewskiego – 1973; Kartoteka Różewicza w reż. Tadeusza Minca – 1977; Płatonow Czechowa w reż. Jerzego Jarockiego – 1993; czy wreszcie Wycinka Holzfällen Bernharda w reż. Krystiana Lupy – 2014 oraz Dziady Mickiewicza w reż. Michała Zadary – 2016). Z teatrem związane były tak wybitne osoby, jak: Igor Przegrodzki, Henryk Tomaszewski, Jerzy Grzegorzewski, Jacek Weksler czy wspomniani już Jakub Rotbaum i Tadeusz Różewicz. Tutaj też podejmowane były tak ważne dla Wrocławia inicjatywy, jak np. Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych. Ekspozycja przybliża i popularyzuje nie tylko historię instytucji, ale także przypomina o roli kulturotwórczej teatru oraz jego miejscu na mapie kulturalnego dziedzictwa Wrocławia.
 
Wystawa przedstawia syntetycznie dzieje trzech scen Teatru Polskiego oraz z jego bogatej historii powojennej prezentuje wybór spektakli najwyższej rangi poprzez przytoczenie fragmentów recenzji, zdjęcia i inne materiały wizualne. Są to: Śluby panieńskie (1946), Opera za trzy grosze (1957), Jak wam się podoba (1966), Gra w zabijanego (1973), Ślub (1976), Janulka, córka Fizdejki (1986), Kartoteka rozrzucona (1992), Płatonow (1993), Wiśniowy sad (2001), Sprawa Dantona (2008), Wycinka Holzfällen (2014), Dziady (2016). Pokazujemy też obecne realizacje: Zmierzch – świtem…, Kaligula, Stara kobieta wysiaduje, Pani Ka patrzy na morze, Sen nocy letniej, Szewcy.
Polecamy
Ostatnio dodane
Kawai Art Gallery
Elektrownia Powiśle z Kawai Art Gallery - pierwszą i jedyną galerią pop-art w Polsce [FOTO]

Na powierzchni 73 mkw. można podziwiać dzieła najbardziej znanych współczesnych artystów pop-artu.

pędzle
Galeria Miejska we Wrocławiu ogłasza nabór na dwie rezydencje artystyczne

Wybrany uczestnik otrzymuje do dyspozycji pracownię, pieniądze i opiekuna!

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w