Literatura
Żywa Biblioteka

Żywa Biblioteka

Opis

 

Żywa Biblioteka to projekt edukacyjny, którego celem jest promowanie praw człowieka i zapobieganie przejawom dyskryminacji wobec mniejszości.

Żywa Biblioteka jest wyjątkowa, ponieważ opiera się na zwykłej rozmowie dwojga ludzi. Poprzednie edycje pokazały potencjał bezpośrednich spotkań i  ich rolę w zapobieganiu uprzedzeniom.

Jest to wyjątkowa okazja  poznania osób, których się na co dzień nie spotyka. Taka rozmowa trwa 30 minut i jest bezpłatna. Czytelnik może zadać Żywej Książce pytania, których nie miałby możliwości postawić w normalnych warunkach. Może poznać osobiste doświadczenia Książki oraz problemy na jakie jest narażona. Każda z zaangażowanych osób może się czegoś nowego nauczyć o drugim człowieku, przełamać swoje uprzedzenia lub krytycznie na nie spojrzeć. Po przeczytaniu Książki czytelnik może wypożyczyć następną.

Projekt jest organizowany we Wrocławiu od 2007 roku.

Tytuły, z którymi można było porozmawiać  w poprzednich edycjach: Amerykanin, Arab, Azjata, Antyfacet, Białorusin, Były Więzień, Były Bezdomny, Feministka, Katolik, Osoba Homoseksualna, Osoba na wózku, Osoba Głuchoniewidoma, Osoba Niesłysząca, Hindus, Osoba Ciemnoskóra, Osoba Transseksualna, Muzułmanin, Niemiec, Rom, Rosjanka, Rodzic dziecka niepełnosprawnego, Osoba chora na schizofrenię, Turek, Trzeźwiejący Alkoholik, Protestant, Uchodźca, Ukrainiec, Żydówka.

Żywa Biblioteka będzie połączona z warsztatami na temat przejawu rasizmu w języku polskim dla nauczycieli i policjantów, które poprowadzi dr Margaret Amaka Ohia i mgr Dorota Kozłowska. Oprócz osób indywidualnych Żywą Bibliotekę odwiedzą też zorganizowane grupy szkolne.

Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Diversja, Miejską Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu  oraz przy współpracy z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego.

Wypożyczenia w godzinach 12.00 - 20.00.
    

 

Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.