Literatura
Spotkanie z Janem Sową

Spotkanie z Janem Sową

  • 2008-05-08, , godzina 18:00
  • wolny
  • klub-księgarnia "Złe wychowanie", ul. Kościuszki 12, Wrocław

Opis

Księgarnia i klub "Złe wychowanie" zaprasza na spotkanie z Janem Sową, autorem książki "Ciesz się, późny wnuku! Kolonializm, globalizacja i demokracja radykalna", wydanej przez korporację ha!art. Spotkanie poprowadzą Piotr Żuk oraz Piotr Antoniewicz z Instytutu Socjologii UWr.

"Ciesz się, późny wnuku!" opisuje rozwój demokracji w świecie zachodnim i próby demokratyzacji poza jego obszarem: w Japonii, Indiach, Turcji i Kongu. Sowa kontrastuje demokrację parlamentarną z klasycznym modelem greckiej demokracji uczestniczącej i z najnowszymi postulatami demokracji radykalnej. Zastanawia się nad możliwością demokratyzacji reżimów autorytarnych oraz nad dalszym rozwojem demokracji w krajach zwanych już demokratycznymi. Rozważa wpływ kolonializmu i globalizacji na społeczno-polityczną kondycję społeczeństw peryferyjnych. Obszernie omawia też przemiany społeczno-polityczne w Polsce po 1980 roku.

Książka łączy teoretyczną refleksję z empiryczną analizą. Jest z jednej strony polemiką z tradycją myśli liberalnej, z drugiej, poruszając kwestie reprezentacji, rewolucji i ideologii, wchodzi w dialog ze współczesnymi autorami lewicowymi, takimi jak Ernesto Laclau, Chantal Mouffe czy Slavoj ®i¾ek.

"Wolność słowa i wyznania to najważniejsze zasady demokracji liberalnej, nie mogą one jednak stać ponad zasadami logik: nie da się konsekwentnie w imię wolności i tolerancji akceptować działań, które są w tę wolność i tolerancję wymierzone. Rozpędzanie przez czołgi parlamentu jest zjawiskiem, które nie wzbudza entuzjazmu, ale czy nie jest to lepsze niż uchwalenie przez ten parlament prawa umieszczającego cudzołóstwo jako przestępstwo w kodeksie karnym? Przykład Turcji dramatycznie pokazuje konflikt pomiędzy liberalizmem a demokracją."

O autorze:

Jan Sowa (ur. 1976) - doktor socjologii, psycholog, studiował też filozofię i filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na Uniwersytecie Paris 8 w Saint-Denis. Współtwórca wydawnictwa Korporacja Ha!art. Pracował jako dziennikarz w Polskim Radiu i kurator w galerii Bunkier Sztuki w Krakowie. Jest autorem i redaktorem kilku książek z zakresu psychologii, socjologii i krytyki społecznej. Wydał zbiór esejów „Sezon w tatrze lalek" (2003). Publikował w kraju i za granicą, m.in. w „Ha!arcie", „Praesens", „Lampie", „Obywatelu", „Krytyce Politycznej", „Gazecie Wyborczej", „Zielonych Brygadach" i magazynie „2+3D". Wykłada w Instytucie Spraw Publicznych oraz w Centrum Badań Humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Polecamy
Ostatnio dodane
Olga Tokarczuk
Przed nami 10. Festiwal Góry Literatury [Program]

Bilety na wydarzenie są już w sprzedaży.

Targi KsiąÅźki Empiku
Wystartowały Targi Książki Empiku 2024 - mamy program spotkań autorskich

Jakie atrakcje czekają na miłośników czytania?

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.