Literatura
Przedmikołajkowe spotkania autorskie w klubie Proza

Przedmikołajkowe spotkania autorskie w klubie Proza

  • 2022-11-26, do 2022-12-05
  • Klub Wrocławskiego Domu Literatury PROZA, Przejście Garncarskie 2, II p, Wrocław

Opis

Od 26 listopada do 5 grudnia czeka nas we Wrocławiu nie lada literacka uczta!  W tych dniach Prozę, klub Wrocławskiego Domu Literatury, odwiedzą pisarki i pisarze, których najnowsze książki wzbudzają gorące dyskusje i poruszają ważne tematy. Można będzie wybrać się na spotkania z Janem Miodkiem, Joanną Bator, Ziemowitem Szczerkiem, Łukaszem Barysem, Robertem Małeckim, Stanisławem Obirkiem oraz z debiutantem Patrykiem Pufelskim. Dodatkowo w Kinie Nowe Horyzonty odbędzie się premiera nowej książki Wydawnictwa Warstwy poświęconej Stanisławowi Lemowi – o autorze „Solaris” rozmawiać będą Stanisław Bereś i Wojciech Orliński.

Literacki maraton warto zacząć już od soboty 26 listopada, kiedy to o 17.00 z czytelnikami w Prozie spotka się prof. Jan Miodek, ulubiony językoznawca Polek i Polaków. Profesor niedawno wydał – poprzedzony wieloletnim researchem – zbiór felietonów pt. „Polszczyzna. 200 felietonów o języku” (Wydawnictwo Znak). To świetna okazja, by porozmawiać o fascynujących zawiłościach współczesnej polszczyzny, m.in. o poprawności i błędach językowych, słownictwie młodzieżowym i o tym, jak się na co dzień w tym wszystkim połapać. Rozmowę z autorem poprowadzi pisarka i publicystka Violetta Nowakowska.

W czwartek  1 grudnia o 18.30 w związku z premierą książki „Lem: Reaktywacja. Kongres Lemologiczny” pod redakcją Stanisława Beresia (Wydawnictwo Warstwy) Wrocławski Dom Literatury wyjątkowo zaprasza nie do Prozy, a do Kina Nowe Horyzonty. Zobaczymy tam „Szpital Przemienienia” – film Edwarda Żebrowskiego z 1978 roku, który historyk i teoretyk filmu Tadeusz Lubelski określił mianem jedynej wybitnej ekranizacji  książek Lema. Natomiast po seansie o  Lemie porozmawiają wybitni znawcy jego twórczości – wspomniany już wcześniej  Stanisław Bereś oraz autor książek „Lem w PRL-u, czyli nieco prawdy w zwiększonej objętości” i „Lem. Życie nie z tej ziemi” Wojciech Orliński. Bilety na seans połączony z dyskusją do nabycia w kasach Kina Nowe Horyzonty. Wstęp na samą dyskusję jest darmowy.

Piątkowy wieczór 2 grudnia będzie poświęcony dość niezwykłemu debiutowi Patryka Pufelskiego, który na co dzień pracuje we wrocławskim zoo jako opiekun pingwinów, fok, kotików i dwóch kazarek szarogłowych. „Pawilon małych ssaków” powstał w oparciu o dziennik autora, który Pufelski zgłosił  na konkurs pamiętników osób LGBT+ organizowany przez Pracownię Badań nad Historiami i Tożsamościami Osób LGBT+ Uniwersytetu Warszawskiego. To był początek historii, której finałem jest publikacja „Pawilonu” –  książki wydanej w październiku nakładem Wydawnictwa Karakter. Kontekstów w pamiętniku Pufelskiego jest mnóstwo. Tożsamość gejowska, żydowska, polska łączy się z feministyczną wrażliwością i czułością wobec istot zwierzęcych. W tle pojawiają się wrocławskie wydarzenia: strajki kobiet oraz Marsz Równości. Spotkanie autorskie w klubie Proza o 18.00 poprowadzi  Dawid Janiuś. Współorganizatorem spotkania jest Kultura Równości.

W sobotę 3 grudnia o 16.00 w Prozie będzie można spotkać Joannę Bator, rozmowę wokół jej najnowszej książki „Ucieczka niedźwiedzicy” (Wydawnictwo Znak) poprowadzi Michał Nogaś. Bator należy do pisarek uwielbianych przez czytelników, jest również laureatką prestiżowych wyróżnień, m.in. Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody im. Hermana Hessego. Premierowa to wielowarstwowa historia o nierzadko dramatycznym uwalnianiu się z dotychczasowego życia, o poszukiwaniach w mrokach niepamięci wydarzeń – bolesnych i świetlistych – które mogą stać się bramą do wolności, nowym otwarciem. Tego samego dnia o 18.00 na scenie w klubie Proza zasiądzie niemniej popularny (m.in. nagrodzony Paszportem Polityki) Ziemowit Szczerek, który w rozmowie z dziennikarką Magdaleną Piekarską opowie o swojej ostatniej książce „Wymyślone miasto Lwów” (Wydawnictwo Czarne). Autor przywołuje w niej Lwów najróżniejszy, zmienny, nieoczywisty i fascynujący, traktując to miasto jako swoje.  I o tym właśnie m.in. będzie dyskusja. To literacka podróż, w którą naprawdę warto się wybrać.

W niedzielę 4 grudnia również odbędą się w Prozie dwa spotkania. O 16.00 kolejna odsłona cyklu „Czytał Michał Nogaś (w Prozie)”, który Wrocławski Dom Literatury organizuje w partnerstwie z Radiem Nowy Świat. To szczególne wydarzenie, gdzie biorąc udział w spotkaniu autorskim jesteśmy jednocześnie świadkami nagrywania radiowej audycji. Tym razem gościem redaktora Nogasia będzie Łukasz Barys – pisarz, który za swój debiut prozatorski „Kości, które nosisz w kieszeni” został nagrodzony Paszportem Polityki 2021. Rozmowa będzie natomiast dotyczyć jego najnowszej powieści „Jeśli przecięto cię na pół”, która ukazała się w tym roku nakładem Wydawnictwa Cyranka. Nową książkę Barysa można określić jako szczególnego rodzaju podanie o duchach, pamięci i przyrodzie. Powieść o współczesnej wsi, która ulega nieodwracalnej przemianie. Z kolei o 18.00 w końcu nadejdzie czas na kryminał! Z czytelnikami spotka się Robert Małecki – jeden z najbardziej cenionych polskich autorów powieści kryminalnych, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru i nagrody Kryminalnej Piły. „Wiatrołomy” to pierwszy tom nowej serii o śledczych z bydgoskiego Archiwum X, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Literackiego. Rozmowę z pisarzem poprowadzi Maciej Siembieda.

Tuż po weekendzie, w poniedziałek 5 grudnia odbędzie się spotkanie wokół książki, która porusza bardzo ważny i głośny temat. Mowa tu o książce „Babilon. Kryminalna historia kościoła” (Wydawnictwo Agora) autorstwa Artura Nowaka i Stanisława Obirka, którzy dowodzą, że współczesnym więzieniem wierzącego człowieka, katolika jest kościelny system, który niemal od zarania służy interesom spasionej hierarchii. Nie jest to jednak książka antykościelna ani antyreligijna – autorzy piętnują przede wszystkim zakłamanie kościelnych urzędników w przekonaniu, że pomoże to oczyścić sam kościół i pozwoli mu odzyskać wiarygodność. Nowa książka Nowaka i Obirka jest kontynuacją ich bestsellerowej „Gomory”. W klubie Proza rozmowę ze Stanisławem Obirkiem poprowadzi Adam Chmielewski.

Na wszystkie spotkania w klubie Proza wstęp jest bezpłatny i bez zapisów, bilety obowiązują wyłącznie na seans filmowy w Kinie Nowe Horyzonty. Wszystkie spotkania (poza rozmową z Ziemowitem Szczerkiem) będą transmitowane online na facebookowych stronach Wrocławskiego Domu Literatury, Prozy, i Wrocławia Miasta Literatury. Na miejscu podczas każdego ze spotkań kupimy książki, warto więc skorzystać z okazji i po spotkaniu stanąć w kolejce po autograf – to może być wyjątkowy prezent na zbliżające się mikołajki czy święta.

zdjęcie: Jan Miodek, fot. Piotr Pflegel/Wrocławski Dom Literatury

Polecamy
Ostatnio dodane
Anyway, Paulina Świst
Paulina Świst powraca z książką "Anyway". Będzie kolejny bestseller tajemniczej autorki?

Autorka odsłania najciemniejsze zakamarki adwokackiego świata.

Wisława Szymborska patronką roku 2023
Wisława Szymborska patronką roku 2023

Decyzję o tym podejmował Senat Rzeczypospolitej Polskiej.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.