Literatura
Poznaj "Oblicza Wrocławia" - promocja książki

Poznaj "Oblicza Wrocławia" - promocja książki

  • 2009-11-27, , godzina 17:00
  • EMPiK, Rynek, Wrocław

Opis

O tym, jak wyglądają oblicza dawnego i współczesnego Wrocławia będzie można dowiedzieć się w piątek 27 listopada w EMPiK-u na wrocławskim Rynku. Podczas spotkania autorskiego z Tomaszem Woźniakowskim i prof. Teresą Kulak, badaczką dziejów stolicy Dolnego Śląska. Początek akcji promującej publikację „Oblicza Wrocławia. Historia, kultura, rozwój" o godz. 17:00

Książka powstała z inicjatywy studentów, głównie Uniwersytetu Wrocławskiego, zrzeszonych wokół Akademii Obywatelskiej Duszpasterstwa Akademickiego "Dominik", działającego przy wrocławskim klasztorze Dominikanów. - Album ten jest rezultatem projektu „Oblicza Wrocławia", który wygrał konkurs ogłoszony przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia - mówi Tomasz Woźniakowski, student wrocławskiej historii, redaktor „Obliczy Wrocławia". - Projekt składał się z cyklu multimedialnych konferencji popularnonaukowych, połączonych z konkursami fotograficznymi i wystawą najlepszych zdjęć - odpowiadającymi tematowi danego spotkania. Zwycięskie fotografie umieściliśmy na końcu książki.
 
Konstrukcja publikacji jest analogiczna do struktury projektu: poszczególne części odpowiadają kolejnym konferencjom. Część zatytułowana „Wrocław na przestrzeni wieków" dotyczy przeszłości i architektury miasta oraz sylwetek wybitnych wrocławian. Została podzielona na cztery okresy: piastowski, czesko-austriacki, prusko-niemiecki oraz polski. - Układ ten, choć nieadekwatny z punktu widzenia historii sztuki, pozwolił usystematyzować wykład i ukazać zmieniające się epoki państwowej przynależności miasta - wyjaśnia Tomasz Woźniakowski.

Autorami opowieści o przeszłości są nie tylko znani wrocławscy historycy jak profesorowie Teresa Kulak, Marek Czapliński, Włodzimierz Suleja czy Grzegorz Strauchold, ale także młodzi badacze Wojciech Kucharski, czy Bartłomiej Stawarski. Cechą charakterystyczną albumu jest jego interdyscyplinarność. Do zaprezentowania dziejów miasta zaproszono bowiem nie tylko historyków, lecz także uznanych wrocławskich architektów i historyków sztuki, jak profesorowie Agnieszka Zabłocka-Kos, Małgorzata Chorowska czy Rafał Czerner. Część zatytułowana „Wrocław wielu kultur" to zbiór szkiców, informujących o współczesnej dynamice rozwoju wrocławskich mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych.

Na spotkanie autorskie, podczas którego będzie można poznać kulisy powstania publikacji i odkryć niezwykłą przeszłość Wrocławia, zapraszają Studenckie Koło Naukowe Historyków im. Karola Maleczyńskiego działające przy Instytucie Historycznym UWr oraz EMPiK na wrocławskim Rynku. Na zakończenie będzie można nabyć publikację z dedykacją autorów w cenie 29 złotych.

Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.