Literatura
"Głową o mur Kremla" - spotkanie z autorką

"Głową o mur Kremla" - spotkanie z autorką

  • 2007-11-29, , godzina 14:30
  • Instytut Stosunków Międzynarodowych, Wrocław

Opis

Koło Wschodnioeuropejskie Stosunków Międzynarodowych pragnie zaprosić studentów i nie tylko, do wzięcia udziału w spotkaniu promującym nową książkę „Głową o mur Kremla" pisarki i wieloletniej rosyjskiej korespondentki - Krystyny Kurczab-Redlich.


Spotkanie będzie jedną z niewielu okazji do dyskusji z naocznym świadkiem przemian ostatniego dziesięciolecia w Rosji. Podczas spotkania zostaną poruszone następująće tematy:

Czym jest demokracja w Rosji? Jak dalece odbiega ona od demokracji zachodniej? Czy wógole istnieje?

Zostanie także omówiony problem ochrony praw człowieka. Padnie też pytanie o wojnę w Czeczenii i atak terrorystyczny na szkołę w Biesłanie. Czy akcje terrorystyczne mogą być prowokacją ze strony Kremla i rosyjskich służb specjalnych?

Przy okazji omawiania książki zostanie przeanalizowany  system władzy prezydenta Władimira Putina;  fenomen władzy rosyjskiego prezydenta, także nastawienie i stosunek podwładnych wobec współczesnego „cara".

Autorka łamie utarte konwencje: te „o dzikich Rosjanach, których powinna się bać Europa Zachodnia", jak również i te „o międzynarodowym terroryzmie, który zawładnął Czeczenią". Dokumentuje cynizm polityków przy głośnych zamachach terrorystycznych na Dubrowce czy w Biesłanie oraz rozgrywających „czeczeńską kartę". Obnaża prawdziwy stosunek władzy do własnych obywateli, karmionych propagandą i przedstawianych światu jako zbiór bezwolnych jednostek".

Najnowsza książka Krystyny Kurczab - Redlich "Głową o mur Kremla", to przejmujący zapis czternastoletniego pobytu w Rosji, która w tym czasie - jak zaznacza autorka - "przeszła drogę od komunistycznego niebytu do demokracji i z powrotem. Tyle, że nie wprost, ale w bok". Książka ta jest zbiorem reportaży zapisu trudów życia codziennego przeciętnego Rosjanina, także jest próbą odpowiedzi na pytanie co łączy dawne ZSRR ze współczesną Rosją.


Spotkanie odbędzie się w sali 237 Instytutu Stosunków Międzynarodowych przy ul. Koszarowej 3.


Krystyna Kurczab - Redlich - wieloletnia korespondentka polskich mediów w Rosji (Przekrój, Polityka, Newsweek, Życie Warszawy, Dziennik Polski, Polsat), z wykształcenia prawnik. Mieszkała w Rosji czternaście lat, od 1990 do 2004 roku, wielokrotnie bywając w tym czasie w Czeczenii. Pisała do polskich gazet, realizowała filmy dokumentalne o Czeczenii, w których przedstawiała wstrząsające przypadki łamania praw człowieka. Reportaże te pokazywane były m.in. w ramach festiwali o tej tematyce od Waszyngtonu po Tokio. Otrzymała wiele nagród dziennikarskich, w tym najważniejsze wyróżnienie dla korespondenta zagranicznego - Nagrodę im. Kazimierza Dziewanowskiego. Za publikacje o naruszaniu praw człowieka w Czeczenii, otrzymała nagrodę Amnesty International oraz nagrodę im. Melchiora Wańkowicza. W roku 2005, na wniosek czeczeńskiej organizacji „Echo Wojny", Amnesty International i Fundacji Helsińskiej, kandydatura tej znakomitej reportażystki została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla.



Polecamy
Ostatnio dodane
Olga Tokarczuk
Przed nami 10. Festiwal Góry Literatury [Program]

Bilety na wydarzenie są już w sprzedaży.

Targi KsiąÅźki Empiku
Wystartowały Targi Książki Empiku 2024 - mamy program spotkań autorskich

Jakie atrakcje czekają na miłośników czytania?

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.