Literatura
Długie lata 90. - premiera książki w Muzeum Architektury we Wrocławiu

Długie lata 90. - premiera książki w Muzeum Architektury we Wrocławiu

  • 2024-03-08, , godzina 17:00
  • wstęp wolny
  • Muzeum Architektury, Wrocław
  • Zobacz profil >>

Opis

Długie lata 90. Architektura w Polsce czasów transformacji

premiera książki i spotkanie autorskie

piątek, 8 marca 2024 r., godzina 17:00
Muzeum Architektury we Wrocławiu
ul. Bernardyńska 5

Prowadzenie: Michał Duda
Wstęp wolny!

Zapraszamy na premierę książki i spotkanie z Anną Cymer, które poprowadzi dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu, Michał Duda.

Książka Anny Cymer „Długie lata 90. Architektura w Polsce czasów transformacji” przedstawia szeroką panoramę architektoniczną dekady i porządkuje typologię powstających wówczas obiektów. Autorka pokazuje, że epoka lat 90. nie zamknęła się w tytułowym dziesięcioleciu, lecz trwała znacznie dłużej – od czasu, kiedy do Polski zaczęły docierać idee postmodernizmu, a architekci mogli wreszcie zakładać własne pracownie, do początku XXI wieku, kiedy wciąż realizowano budynki według wcześniejszych projektów.

Książka to efekt nie tylko licznych lektur i kwerend, lecz także wielu podróży autorki po Polsce w poszukiwaniu entuzjazmu, kolorów i eksperymentów z tamtych lat. Obszernemu tekstowi towarzyszy prawie 200 wykonanych przez autorkę kolorowych zdjęć przedstawiających budynki z różnych miast i miasteczek Polski, bibliografia, indeks osób i pracowni architektonicznych oraz miejscowości.

O autorce:
Anna Cymer historią architektury zajmować się zaczęła jeszcze na studiach; jej praca magisterska dotyczyła idei osiedla społecznego na przykładzie budowy warszawskiego osiedla na Rakowcu. Badając historię architektury mieszkaniowej, zajęła się powojennymi koncepcjami osiedli, aż zafascynowała się budownictwem Polski Ludowej w ogóle – czego owocem była książka „Architektura w Polsce 1945–1989”. Od blisko dwóch dekad pisze o architekturze do mediów drukowanych i internetowych, popularnych i branżowych. Nie mniej chętnie o architekturze opowiada podczas wykładów, prelekcji, debat (wiele z nich można znaleźć na YouTube). Jednak jej największą pasją są wędrówki po Polsce z aparatem w poszukiwaniu kolejnych ciekawych i mało znanych realizacji z XX wieku. Zarówno w książce o architekturze PRL, jak i tej o latach 90. znalazły się budynki odkryte podczas tych wypraw, nigdzie wcześniej szerzej nieopisywane. Potrafi opowiadać o nich z pasją i odkrywać atrakcyjność niedocenianych obiektów.

Wydawca: Fundacja Centrum Architektury
Partnerem wydania jest Muzeum Architektury we Wrocławiu

Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.