Literatura
Bunt w Sobiborze

Bunt w Sobiborze

  • 2008-10-21, , godzina 16:00
  • Uniwersytet Wrocławski, Studium Kultury i Języków Żydowskich, pl. Nankiera 15, Wrocław

Opis

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Philipem i Josephem Bialowitzami, autorami książki "Bunt w Sobiborze".Opowieści o przetrwaniu w Polsce okupowanej przez Niemców.

Philip Bialowitz to bardzo silny głos sumienia ludzkości, a jego książka stanowi unikalne świadectwo prawdy o najciemniejszym okresie historii.

Książka wpisuje się w dyskusję rozpoczętą przez Jana T. Grossa. Na podstawie przeżyć ojca, Philipa, Joe Bialowitz opisuje sytuację Żydów w Polsce w latach 1930 - 1947. Polacy potrafili zarówno zdobyć się na bohaterstwo, jak i wykazać okrucieństwem wobec żydowskich sąsiadów.
Philip Bialowitz jest jednym z ostatnich pozostałych przy życiu uczestników udanego powstania w obozie zagłady w Sobiborze.

Podczas spotkań w USA i w Polsce Philip Bialowitz dzieli się z dorosłymi i młodszymi słuchaczami swoją opowieścią o nadziei, przetrwaniu i oporze oraz zachęca do przeciwstawiania się nienawiści, przemocy i niesprawiedliwości.
Jego syn, Joseph, regularnie daje odczyty dotyczące tego, jak pamiętać o Zagładzie i uczyć o niej. Porusza podczas nich następujące problemy:

  • Jak można lepiej zrozumieć poruszające życiorysy oraz tragiczne śmierci ofiar Holokaustu?
  • W jaki sposób wiara religijna może wspierać akty zbrojnego i pokojowego sprzeciwu wobec ludobójstwa?
  • Próba wytłumaczenia działań ofiar, sprawców oraz biernych świadków w czasie Holokaustu.
  • •Jak rozpoznać warunki sprzyjające zbrodniom ludobójstwa i jak działać w takich sytuacjach?

"Historia bohatera to historia Żydów i żydowskiego ducha. Dążenie do przetrwania, do odbudowy, do tego aby pomóc choć jeszcze jednemu człowiekowi. Książka Philipa Bialowitza zainspiruje każdego, gdyż ukazuje nie tylko jego osobistą walkę o przetrwanie, lecz także co oznaczało być człowiekiem w czasie, kiedy tak trudno było o człowieczeństwo."

Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski

"W 2002 r. przyjechałem do Sobiboru. Był wieczór. Padał śnieg, biały puch przykrył las i obóz. Sześćdziesiąt lat wcześniej w tym przeklętym miejscu krew zmieszała się ze łzami. Paul Celan, żydowski poeta, napisał, że po wojnie Europa stała się wielkim jeziorem zastygłej krwi... Sobibór był częścią tego jeziora. Philip Bialowitz, który ocalał z obozu, w swojej książce opowiada o powrocie z piekła. Przetrwał, przeżył, mówi do nas. Pamięta o tym, czego nie da się zapomnieć."
 

Szewach Weiss, profesor nauk politycznych, Uniwersytet Warszawski, były ambasador Izraela w Polsce

"Świadectwo Philipa Bialowitza, ocalałego z obozu zagłady w Sobiborze, ma niezwykłą wagę ze względu na wydarzenia, które przywołuje. Jednak tym, co czyni książkę tak wyjątkową, są osobowość autora i jego talent narracyjny.
Dzięki opowieści Bialowitza kolejne pokolenia będą się mogły zmierzyć z odwiecznymi dylematami, przed jakimi staje człowiek wobec szaleństwa, które tkwi w ludziach gotowych do zadawania śmierci bliźnim."

Jan T. Gross, profesor historii, Princeton University


Ostatnio dodane
Czarownica Zora. Czarownica idzie do szkoły
Premiery komiksów Egmontu na maj 2024

Wiele ciekawych opowieści w majowej ofercie. Co warto przeczytać?

Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.