Dzieje się - Literatura

Zakazane lektury: Marcin Dorociński czytał "Cesarza"

2018-04-17 08:25:46 | Wrocław

W ramach cyklu "Zakazane lektury" 14 kwietnia odbyła się pierwsza lekcja pt. "Dlaczego Ryszard Kapuściński dobrym pisarzem był?". Spotkanie było podzielone na dwie części. Pierwsza, która miała na celu przybliżyć twórczość autora, jednak głównym motywem była dyskusja na temat wyrzuconych przez Ministerstwo Edukacji z podstawy programowej twórczości Kapuścińskiego. Rozmowę prowadził Irek Grin z Michałem Nogasiem oraz Jackiem Hugo - Baderem. Druga część polegała na czytaniu fragmentów "Cesarza" Ryszarda Kapuścińskiego przez Marcina Dorocińskiego.

Spotkanie rozpoczęło się od inscenizacji lekcji szkolnej. W postaci uczniów wcielili się goście Irka Grina. Szybko i płynnie przeszli do głównej rozmowy. Całemu spotkaniu towarzyszyły znane postaci z życia kultury i literatury, m. in. Olga Tokarczuk, czy córka Ryszarda Kapuścińskiego, która przyleciała specjalnie na to wydarzenie z Kanady. Rozmowa polegała na przywołaniu pierwszych wspomnień związanych z Kapuścińskim, nawiązaniu do jego całej twórczości, a także do listy lektur z podstawy programowej sporządzonej przez Ministerstwo Edukacji. Ten ostatni punkt programu przywołał najwięcej kontrowersji. Mieliśmy okazję, usłyszeć opinię ekspertów, a nawet skonfrontować ją ze swoim zdaniem.

Co ważne, by dostać się na wydarzenie, należało pobrać bezpłatne wejściówki - to strzał w dziesiątkę. Wolny wstęp i przyciągający tłumy aktor - to dobry ruch ze strony organizatorów. W połączeniu z wartką i ciekawą dyskusją - plasuje wydarzenie na wysokim poziomie. Nogaś i Hugo - Bader opowiadali w jaki sposób rozpoczęli przygodę z literaturą pióra Ryszarda Kapuścińskiego. Widzowie dostali opracowanie twórczości autora w pigułce.

Ryszard Kapuściński dzięki temu, że miał szczęście i ogromny talent wzbił się na wyżyny jako reporter. Miał twardy orzech do zgryzienia, ponieważ gdy go zauważono wysłano go do Indii - bez znajomości języka. Mimo to, to co napisał po tym wyjeździe było dla niego kartą przetargową na kolejne wyprawy. Umiejętność opisywania świata sprawiła, że dziś możemy szczycić się wspaniałym reporterem. Tylko dlaczego nie możemy go pokazywać młodym pokoleniom? Oświata nie ma czasu podczas szkolnych lekcji zapoznać uczniów z tak ważnymi utworami. Podstawa programowa nie przewiduje wolnego miejsca na kolejnych współczesnych twórców. To stało się przyczyną do zorganizowania powyższego cyklu. Cel, jak najbardziej słuszny.

"Zakazane lektury" to cykl, dlatego warto wybrać się na lekcję numer 2, która odbędzie się 23 maja, podczas której Arkadiusz Jakubik przeczyta "Śledztwo" Lema.

Klaudia Krajs

fot. Klaudia Krajs

Słowa kluczowe: sykl, Wrocław, Ryszard Kapuściński, spotkanie, czytanie na żywo
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
Nagrody Wielkiego Kalibru 2019
Poznaliśmy nominacje do Nagrody Wielkiego Kalibru 2019

Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2019 odbędzie się w dniach 28 maja - 2 czerwca 2019.

Robert Małecki
7 zwycięzców na Gali Wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru

16. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2019 przyniosła wiele wrażeń.

Polecamy
Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.