Dzieje się - Literatura

Wrocławskie Targi Dobrych Książek w grudniu 2021 w Hali Stulecia

2021-11-15 14:22:11 | Wrocław

Po roku przerwy spowodowanej pandemią i lockdownem Wrocławskie Targi Dobrych Książek wracają do Hali Stulecia! Tradycyjnie odbędą się tuż przed mikołajkami (od 2 do 5 grudnia 2021), więc będzie można wybrać wyjątkowe prezenty pod choinkę. Nie zabraknie spotkań literackich, będzie także okazja, by zdobyć autografy pisarek i pisarzy. Gośćmi targów będą m.in. autorki i autorzy nagrodzeni w tym roku najważniejszymi w kraju nagrodami literackimi. Ponownie – już po raz trzeci – Wrocławskim Targom Dobrych Książek będą towarzyszyć Targi Wszystkiego Dobrego, na których znajdziemy unikatowe produkty rękodzielnicze z zakresu sztuki, mody i designu.

Wrocławskie Targi Dobrych KsiążekWrocławskie Targi Dobrych Książek 2021

Wrocławskie Targi Dobrych Książek to jedna z najstarszych i największych imprez tego typu w Polsce. Tradycyjnie odbywają się na początku grudnia stanowiąc jednocześnie literackie podsumowanie roku. W 2021 roku obchodzilibyśmy trzydziestolecie tego niezwykłego wrocławskiego święta książek, które przyciąga tłumy odwiedzających. Jednak rok temu – z powodu pandemii – targi się nie odbyły. W tym roku zespół Wrocławskiego Domu Literatury – organizatora WTDK zaprasza więc na 29. edycję, którą zaplanowano w dniach 2-5 grudnia w Hali Stulecia.

Spotkania literackie

Podczas targów odbywają się liczne spotkania z pisarkami i pisarzami, debaty i warsztaty wokół literatury, a od kilku lat także specjalny cykl rozmów „Salon zdobywców”, dzięki któremu gościmy we Wrocławiu laureatki i laureatów najważniejszych polskich nagród literackich przyznanych w danym roku. Nie inaczej będzie w tym roku, Michał Nogaś poprowadzi rozmowy z nagrodzonymi poetkami i poetami, twórcami i twórczyniami prozy, a także tłumaczkami i tłumaczami. Wśród gości „Salonu” znaleźli się m.in. Zyta Rudzka, Mira Marcinów, Zbigniew Rokita, Anna Adamowicz, Natalia Malek i Marta Grzywacz. Jak zawsze, wydawcy z całej Polski przywiozą książkowe premiery i przygotują dla czytelników atrakcyjne rabaty, nie zabraknie też stoisk z komiksami, spotkań autorskich oraz paneli dyskusyjnych.

Targi w tym roku pozostaną bezpłatne, jednak należy spodziewać się dodatkowych wytycznych dotyczących reżimu sanitarnego związanego z wciąż trwającą pandemią. Nieco inaczej będzie wyglądała zabudowa stoisk – tak, by łatwiej było nam zachować społeczny dystans. Na terenie targów będą dostępne środki do dezynfekcji dłoni, na miejscu skorzystamy z szatni, a wybierając się do Hali Stulecia, koniecznie musimy pamiętać o zabraniu ze sobą maseczki, której noszenie będzie na targach obowiązkowe. Dodatkowo część spotkań, w tym z pewnością rozmowy z cyklu „Salon zdobywców”, będą również transmitowana na żywo prosto z Hali. Obejrzymy je online na Facebooku na profilach: Wrocławskie Targi Dobrych Książek, Wrocławski Dom Literatury i Wrocław Miasto Literatury.

Nagrody dla wydawców

Wrocławskim Targom Dobrych Książek towarzyszy także przyznanie nagród dla wydawców. Nagroda Edytorska Pióro Fredry wręczana jest za najpiękniej wydaną książkę dla dorosłych a Nagroda Edytorska Dobre Strony wyróżnia najlepszą edytorsko książkę dla dzieci. Nagrodą główną w obu konkursach jest 20 tyś. złotych przeznaczone na publikację pierwszego wydania nowej książki. Fundatorem nagród jest Fundacja KGHM Polska Miedź. Już 18 listopada poznamy tytuły 10 książek dominowanych do tych nagród (po 5 nominacji do każdej z nich). Ogłoszenie nominacji będzie można obejrzeć online na Facebooku Wrocławskich Targów Dobrych Książek, Wrocławskiego Domu Literatury i Wrocławia Miasta Literatury UNESCO.

Natomiast zwycięskie książki poznamy w pierwszym dniu targów 2 grudnia podczas uroczystej gali. Wszystkie nominowane i nagrodzone książki w tegorocznej edycji Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry i Nagrody Edytorskiej Dobre Strony będzie można obejrzeć i kupić na Wrocławskich Targach Dobrych Książek, więc wybór jury można potraktować jako doskonałą podpowiedź, za czym m.in. warto się na miejscu rozglądać.

Targi Wszystkiego Dobrego

Ci, którzy poza książkami chcieliby zapakować w świąteczny papier coś jeszcze, na pewno ucieszą się z informacji, że ponownie Wrocławskim Targom Dobrych Książek będą towarzyszyć Targi Wszystkiego Dobrego. Stosika wypełnione pięknych rękodziełem, sztuką, modą i designem polskich producentów znajdziemy w kuluarach Hali Stulecia.

O wszystkich szczegółach organizatorzy informują na bieżąco na swoich stronach www.targiksiązki.wroclaw.pl i www.literatura.wroclaw.pl oraz na Facebooku: Wrocławskie Targi Dobrych Książek.

ip

fot. materiały prasowe

Z uwagi na wciąż trwającą pandemię i związane z tym utrudnienia organizacyjne szczegółowy program  targów zostanie ogłoszony później niż zwykle, można się go spodziewać na tydzień przed startem wydarzenia.

Słowa kluczowe: spotkania, premiery, twórcy, wydarzenia, program
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Wrocławskie Targi Dobrych KsiąÅźek
Wrocławskie Targi Dobrych Książek w grudniu 2021 w Hali Stulecia Wrocław

Będzie można wybrać wyjątkowe prezenty pod choinkę, a nie zabraknie też spotkań literackich.

Polecamy
GrubSon Na szczycie
GrubSon promował książkę na spotkaniu z fanami we Wrocławiu [FOTO] Wrocław

Zobacz zdjęcia ze spotkania w Empiku Renoma.

Henry Cavill
Wiedźmin czyta "Wiedźmina", czyli Henry Cavill z prozą Sapkowskiego [WIDEO]

Nie możesz uciec od przeznaczenia tylko dlatego, że się go boisz.

Ostatnio dodane
Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.