Dzieje się - Literatura

Rozpoczęły się 31. WTDK: Pióro Fredry i Dobre Strony

2023-12-01 11:48:35 | Wrocław

Uroczystość wręczenia prestiżowych nagród edytorskich Pióro Fredry i Dobre Strony zakończyła pierwszy dzień 31. Wrocławskich Targów Dobrych Książek. Laureatami zostali Wydawnictwo Karakter i Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Wydawnictwo Druganoga.

Wrocławskie Targi Dobrych Książek 2023Pióro Fredry i Dobre Strony przyznawane są wydawcom książek najatrakcyjniejszych pod względem graficznym i artystycznym. W odróżnieniu od większość nagród jury nie ocenia treści, a wygląd publikacji.

Zgłoszone na tegoroczną edycję konkursu pozycje recenzowała komisja w składzie Anita Wincencjusz-Patyna, Grażyna Lange, Karolina Wiśniewska, Janusz Górski i Andrzej Ociepa. Decyzją zespołu Pióro Fredry (za publikacje dla dorosłych) otrzymała książka „Wytwórcy książek. Historia społeczności wydawniczej w czasach PRL-u” Wydawnictwa Karakter i Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (redakcja i projekt graficzny: Jacek Mrowczyk). Nagroda została przyznana „za adekwatny do zawartości projekt, szeroką skalę rozwiązań graficznych: od klasycznych po intrygujące, choć ryzykowne oraz znakomicie wybrany i zaprezentowany materiał ikonograficzny”.

Dobre Strony (książki dla dzieci i młodzieży) trafiły natomiast do Wydawnictwa Druganoga za publikację „Ziemianie” (tekst: Ewa Solarz, ilustracje: Robert Czajka). Jury doceniło „nowy, choć stylistycznie oldskulowy obraz naszej planety oraz znakomite i naprawdę urocze ilustracje”.

– Pióro Fredry i Dobre Strony to pierwsze tego typu wyróżnienia w kraju i jedne z najważniejszych, o które, co bardzo mnie cieszy, każdego roku walczy po kilkadziesiąt wydawnictw. Widzimy, że poziom zdecydowanie rośnie, co znaczy, że kondycja edytorstwa jest coraz lepsza – mówiła podczas uroczystości Anna Morawiecka, dyrektor Wrocławskich Targów Dobrych Książek, która wręczała nagrody wspólnie z Jackiem Sutrykiem prezydentem Wrocławia. Gospodarz miasta podkreślił, że cieszy go tak liczna obecność wystawców i odwiedzających targi. Dowodzi ona, że stolica Dolnego Śląska nieustannie jest miejscem przyjaznym wielbicielom literatury.

Zgodnie z regulaminem konkursu laureaci otrzymali nagrody w wysokości 20 tys. zł, które zobowiązani są przeznaczyć na wydanie kolejnych pozycji wydawniczych. Dodatkowo wręczono im statuetki wrocławskich artystek Agnieszki Leśniak-Banasiak (Pióro Fredry) i Ilony Agaty Brożek (Dobre Strony). Nominowani otrzymali z kolei pamiątkowe grafiki autorstwa prof. Przemysława Tyszkiewicza.

31. Wrocławskie Targi Dobrych Książek

31. Wrocławskie Targi Dobrych Książek potrwają do niedzieli, 3 grudnia. W imprezie bierze udział ponad 220 wydawnictw zarówno z Polski, jak i Rumunii (gościa specjalnego), Czech, Ukrainy oraz Wielkiej Brytanii. Na spotkania z czytelnikami przyjechali także autorzy, wśród których są m.in. Marta Herling-Grudzińska, Bronisław Wildstein, Jan Polkowski, Anna Janko, Aleksander Kwaśniewski, Ewa Lipska, Jerzy Bralczyk, Rafał DutkiewiczJanusz Degler, Maria Woś i Katarzyna Nosowska. Na młodszych czytelników będą z kolei czekały Julia Popiel, Joanna Balicka, Katarzyna Barlińska, Monika Rutka czy Mery Spolsky. W ramach 31. WTDK zaplanowano rekordową liczbę około 140 spotkań autorskich.

Równolegle w Hali Stulecia odbywają się Targi Wszystkiego Dobrego, podczas których kilkudziesięciu wystawców prezentuje wyroby rzemieślnicze, m.in. biżuterię, odzież i przedmioty sztuki użytkowej, jak również ekologiczną żywność oraz naturalne kosmetyki.

Godziny otwarcia targów

Piątek, 1 grudnia – godz. 11.00-19.00
Sobota, 2 grudnia – godz. 11.00-19.00
Niedziela, 3 grudnia – godz. 11.00-17.00

Więcej informacji na temat WTDK:

Strona targów: www.targiksiazek.pl
Facebook: www.facebook.com/WroclawskieTargiDobrychKsiazek
Instagram: www.instagram.com/halotargi

ip

fot. WTDK 2023

Słowa kluczowe: Wrocławskie Targi Dobrych Książek 2023, program, premiery, spotkania, Hala Stulecia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Santiago Roncagliolo
Santiago Roncagliolo - autor bestsellerowej "Nocy szpilek" odwiedzi Polskę

Peruwiański pisarz na początku marca będzie gościł w trzech polskich miastach.

Silesius ksiąÅźki
193 książki walczą w ramach 17. edycji Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius to jedna z najważniejszych nagród literackich w kraju.

nauka do matury
Rusza nowa odsłona programu rezydencyjnego Wrocławia Miasta Literatury UNESCO Wrocław

Wrocławski Dom Literatury uruchamia nowy program rezydencji literackich skierowany do pisarek i pisarzy oraz tłumaczek i tłumaczy literatury.

Polecamy
Witold Gombrowicz - ciekawostki o autorze i jego twórczości

Teksty Gombrowicza pomimo swojego wieku trafnie odzwierciedlają także naszą rzeczywistość. Przeczytaj ciekawostki o polskim powieściopisarzu i poznaj intrygujące cytaty z jego książek.

Lektury szkolne, do których warto wrócić

Sprawdź, po które lektur zdecydowanie warto sięgnąć nawet w dorosłym życiu.

Polecamy
Ostatnio dodane
Santiago Roncagliolo
Santiago Roncagliolo - autor bestsellerowej "Nocy szpilek" odwiedzi Polskę

Peruwiański pisarz na początku marca będzie gościł w trzech polskich miastach.

Silesius ksiąÅźki
193 książki walczą w ramach 17. edycji Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius to jedna z najważniejszych nagród literackich w kraju.