Dzieje się - Literatura

Rita Fest - festiwal czasopism literackich we Wrocławiu!

2007-06-04 16:25:20 | Wrocław

 Zapraszamy na Rita Fest – pierwszy od 10 lat festiwal czasopism literackich we Wrocławiu. W ramach festiwalu odbędzie się szereg ognistych paneli dyskusyjnych, w trakcie których zostaną omówione najważniejsze problemy, związane z działalnością niskonakładowych pism literackich i artystycznych, dotyczące m.in. marketingu, polityki wydawniczej, kwestii światopoglądowych i politycznych, funkcjonowania w skali lokalnej i ogólnopolskiej.

Do udziału w dyskusjach zostali zaproszeni redaktorzy najważniejszych pism literackich, założonych w ostatnich dwóch dekadach, krytycy literaccy oraz redaktorzy-debiutanci z ostatnich lat.

W ramach festiwalu odbędą się liczne imprezy towarzyszące, m.in. koncerty (Ziemia Planeta Ludzi, Ba-lan Soundystem, Brudne Dzieci Sida/Glebogryzarka P-45), Short Story Slam – konkurs na krótkie opowiadanie, performance i instalacje.

 


Program festiwalu:


Poniedziałek, 4 czerwca

Instytut Filologii Polskiej, pl. Nankiera 15 (sala Nehringa):

• godz. 16.00: PANEL „Lokalność, ale jaka?”

Udział biorą: Wojciech Brzoska („Kursywa”), Bernadetta Darska („Portret”), Zdzisław Jaskuła („Tygiel Kultury”), Iwona Łazicka-Pawlak („Borussia”), Piotr Michałowski („Pogranicza”), Magdalena Rabizo-Birek („Fraza”)

Prowadzenie: Wojciech Browarny (Uniwersytet Wrocławski)

Panel poświęcony problematyce związanej z funkcjonowaniem czasopism literackich w regionach, z udziałem redaktorów pism, wokół których koncentrują się lokalne środowiska, związane z młodą literaturą.

_________________________________________________________

Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego, Rynek 58:

• godz. 16.00-18.00: projekt WITRYNA – Ewelina Ciszewska
(performance / instalacja)

Ewelina Ciszewska – dyplomowana aktorka pantomimy. W 2000 r. ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 1996 r. współpracuje z wrocławskim Teatrem Formy Józefa Markockiego. Od kilku lat zajmuje się sztuką performance.

_________________________________________________________

Klubokawiarnia Mleczarnia, ul. Włodkowica 5:

• godz. 18.00: PANEL „Powrót centrali?”

Udział biorą: Przemysław Czapliński (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), Zdzisław Jaskuła („Tygiel Kultury”), Konrad Kęder („Fa-art”), Paweł Lekszycki („Kursywa”), Maciej Melecki („Arkadia”), Magdalena Rabizo-Birek („Fraza”)
Prowadzenie: Adam Poprawa (Uniwersytet Wrocławski)

Dyskusja wokół książki prof. Przemysława Czaplińskiego „Powrót centrali. Literatura w nowej rzeczywistości”, będącej szeroko zakrojoną próbą syntezy tendencji obecnych w literaturze współczesnej, omawiającej m.in. sytuację na rynku książki i czasopism literackich.

• godz. 20.00: KONCERT Ziemia Planeta Ludzi (Wrocław)

Ziemia Planeta Ludzi – istniejący od roku wrocławski zespół. Ich muzyka to połączenie lirycznej i medytacyjnej frazy, junglowych rytmów z ekspresją podbarwionego akcentami etnicznymi free jazzu. Muzycy starają się penetrować przestrzenie dźwiękowe omijane często w konwencjonalnych gatunkach, przestrzenie szmerów i nieartykułowanych dźwięków, które są tworzywem ich kompozycji. Zespół gra w składzie: Piotr Łyszkiewicz – tenor sax, didgeridoo, Janek Słowiński – perkusja, puszki, Michał Karbowski – git. elektryczna.



Wtorek, 5 czerwca

Instytut Filologii Polskiej, pl. Nankiera 15 (sala Nehringa):

• godz. 14.00: PANEL „Weterani. O sytuacji czasopism w latach 90.”

Udział biorą: Paweł Dunin-Wąsowicz („Lampa”), Mariusz Grzebalski (b. „Nowy Nurt”), Marek Wasilewski („Czas Kultury”)
Prowadzenie: Maciej Melecki („Arkadia”), Aleksandra Zoń („Rita Baum”)

Debata poświęcona gwałtownemu rozwojowi czasopism literackich w latach 90. ubiegłego wieku, z udziałem Mariusza Grzebalskiego, redaktora naczelnego nieistniejącego już pisma „Nowy Nurt”, Pawła Dunina-Wąsowicza, szefa „Lampy i Iskry Bożej” (obecnie „Lampy”) oraz Marka Wasilewskiego z „Czasu Kultury”; swoista próba rekapitulacji boomu, rozliczenia wykorzystanych i zmarnowanych szans.

• godz. 16.00: PANEL „Pospolite ruszenie”

Udział biorą: Piotr Marecki („Ha!art”), Dariusz Nowacki („Opcje”), Wojciech Rusinek („artPapier”), Radosław Wiśniewski („Red”)
Prowadzenie: Urszula Glensk (Uniwersytet Wrocławski)

Dyskusja wokół książki „Pospolite ruszenie. Czasopisma kulturalno-literackie w Polsce po 1989 roku” pod redakcją Piotra Mareckiego, redaktora naczelnego „Ha!artu”, zbioru 28 rozmów z redaktorami najważniejszych nowych pism literackich w Polsce.

_________________________________________________________

Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego, Rynek 58:

• godz. 16.00-18.00: projekt WITRYNA – Monika Konieczna
(performance / instalacja)

Monika Konieczna – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa i Rzeźby, aktorka Teatru Formy, brała udział w festiwalach sztuki w kraju i za granicą, interesuje się symbolem i znakiem w sztuce, archetypami w kulturach i psychologią.

_________________________________________________________

Klubokawiarnia Mleczarnia, ul. Włodkowica 5:

• godz. 18.00: PANEL „Biblioteka Babel? Polityka wydawnicza czasopism”

Udział biorą: Jerzy Franczak („Nowy Wiek”), Roman Honet („Studium”), Beata Gula, Paweł Kozioł („Wakat”), Piotr Marecki („Ha!art”), Marek Parulski („Portret”)
Prowadzenie: Piotr Czerniawski („Rita Baum”)

Debata poświęcona polityce wydawniczej czasopism, z udziałem redaktorów pism literackich, prowadzących własne biblioteki i serie, służąca omówieniu taktyk i strategii wydawniczych oraz przyszłości niszowej działalności tego typu.

• godz. 20.00: SHORT STORY SLAM – pula nagród 500 PLN

Konkurs na krótkie opowiadanie; biorący udział czytają zgłoszone do konkursu utwory (wymagania: maksimum 1 strona znormalizowanego maszynopisu, tekst w dwóch kopiach), głosuje publiczność oraz profesjonalne jury. Jedyny w Polsce slam prozatorski.

Jury: Jacek Bierut (Wrocław), Jerzy Franczak (Kraków), Mariusz Grzebalski (Poznań)
Prowadzenie: Paweł Piotrowicz („Rita Baum”)

• ok. godz. 22.00: KONCERT Ba-lan Soundsystem (Warszawa)

Ba-lan Soundsystem powstał na przełomie sierpnia i września 2005 roku. Pablopavo (Vavamuffin, Zjednoczenie Soundsystem, Sedativa) na mikrofonie, Dubbist (Vavamuffin), odpowiadający za wszelkiego rodzaju efekty specjalne (duby na żywo, skrecze) i selektor Rootsdrivah, specjalista od muzyki, wydobywającej się za pośrednictwem głośników z czarnych płyt – prezentują mieszankę praktycznie wszystkich odmian muzyki jamajskiej – od roots reggae i dubu po dancehall i jungle.



Środa, 6 czerwca


Instytut Filologii Polskiej, pl. Nankiera 15 (sala Nehringa):

• godz. 14.00: PANEL „Marketing młodoliteracki”

Udział biorą: Paweł Dunin-Wąsowicz („Lampa”), Grzegorz Nurek („Studium”), Piotr Marecki („Ha!art”)
Prowadzenie: Marcin Czerwiński (Uniwersytet Wrocławski)

Czy młoda literatura może odnieść sukces na wolnym rynku? Czy niszowa działalność wydawnicza powinna funkcjonować w twardych realiach ekonomicznych, czy też powinna polegać na dotacjach? Te i inne pytania padną podczas panelu dyskusyjnego, poświęconego „sprzedawaniu” czasopism młodoliterackich.

• godz. 16.00: PANEL „Piąta władza”

Udział biorą: Kinga Dunin („Krytyka Polityczna”), Ewa Miszczuk („Rita Baum”), Joanna Mueller („LiteRacje”), Igor Stokfiszewski („Krytyka Polityczna”)
Prowadzenie: Piotr Czerniawski („Rita Baum”)

Debata dotycząca celowości utrzymywania w pismach literackich i artystycznych wyrazistego profilu światopoglądowego oraz angażowania się redakcji czasopism w działalność polityczną.

_________________________________________________________

Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego, Rynek 58:

• godz. 16.00-18.00: projekt WITRYNA – Przemysław Sanecki
(performizm)

Przemysław Sanecki – ur. 1977. Artysta interdyscyplinarny, zajmujący się sztuką performance i wideo. Oprócz kilkudziesięciu indywidualnych wystąpień (od roku 1999) brał udział w festiwalach performance i wystawach zbiorowych. W roku 2005 ukończył ASP we Wrocławiu na kierunku grafika. Pracuje we Wrocławiu, mieszka pod Wrocławiem.

_________________________________________________________

Klubokawiarnia Mleczarnia, ul. Włodkowica 5:

• godz. 18.00: PANEL „Debiuty”

Udział biorą: Maria Cyranowicz, Michał Kasprzak („Wakat”), Radosław Wiśniewski („Red”), Kamila Pawluś („Tekstualia”)
Prowadzenie: Paweł Piotrowicz („Rita Baum”)

Spotkanie z redaktorami czasopism debiutujących na rynku wydawniczym w ostatnich dwóch latach, realizujących odmienne podejścia i strategie – awangardowe, akademickie i tradycyjne.

• godz. 20.00: SPOTKANIE – Promocja książki Jerzego Franczaka pt. GRAWITACJE wydanej przez pismo „Rita Baum”
Prowadzenie: Piotr Czerniawski („Rita Baum”)

Jerzy Franczak (ur. 1978), prozaik i urlopowany poeta. Publikuje głównie w „Twórczości”, „Kresach”, „FA-arcie” i „Ricie Baum”. Redaguje pismo literacko-artystyczne „Nowy Wiek”. Jest autorem zbiorów wierszy: Samoobsługa (1997), Półmrok (1998), Języki lodowca (2000), Król rdzy (2006), zbiorów opowiadań: Trzy historye (2001), Szmermele (2004), Algi, kalki, zębatki (2004), powieści: Przymierzalnia (2007) oraz rozprawy o Sartrze i Gombrowiczu pt. Rzecz o nierzeczywistości (2002).

• godz. 22.00: KONCERT Brudne Dzieci Sida (Poznań), Glebogryzarka P-45 (Poznań)

Brudne Dzieci Sida/Glebogryzarka P-45 – koncert dwóch jednosobowych zespołów legendarnego Patyczaka, muzyka i wokalisty punkrockowego. Patyczak grający na gitarze akustycznej daje więcej czadu niż niejedna kapela w pełnym, elektrycznym składzie, a sztandarowy hit, od którego zaczyna się każdy koncert – „Trzy akordy, darcie mordy” – oddaje istotę jego grania. Proste, ale niezwykle ekspresyjne piosenki z wpadającymi w ucho refrenami oraz komentarze rzucane ze sceny w przerwach na wymianę pękających co chwilę strun – potrafią porwać i rozbawić nawet najbardziej oporną publiczność. Na koncercie Patyczak zaprezentuje, prócz żelaznych hitów Brudnych Dzieci Sida, swoje ostatnie muzyczne wcielenie: emigracyjny projekt GLEBOGRYZARKA P-45. Glebogryzarka to maszyna, na której pracował, zakładając tereny zielone pod Dublinem, a P-45 to kwit, który mu wręczono, wyrzucając go z pracy. Piosenki napisane podczas pobytu w Irlandii opowiadają o radościach i troskach emigracyjnego życia.

______________________________________________________________

PROJEKT „Tramwaj z poezją”

Tramwaj Konstal 102Na, ozdobiony wierszami poetów wrocławskich przez dwa miesiące będzie kursował po ulicach Wrocławia. Autorem pierwotnego projektu jest wrocławski poeta Dariusz Sas. Tramwaj poetycki udało się zrealizować Stowarzyszeniu „Rita Baum” przy jego współudziale. Rozruch: 4 czerwca o godz. 11.00

______________________________________________________________

Na wszystkie wydarzenia festiwalu wstęp wolny.

Organizatorzy zastrzegają, że program może ulec niewielkim zmianom.



Słowa kluczowe: festiwal czasopism literackich we Wrocławiu, Rita Fest
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Olga Tokarczuk
Przed nami 10. Festiwal Góry Literatury [Program]

Bilety na wydarzenie są już w sprzedaży.

Targi KsiąÅźki Empiku
Wystartowały Targi Książki Empiku 2024 - mamy program spotkań autorskich

Jakie atrakcje czekają na miłośników czytania?

Międzynarodowy Festiwal Kryminału
Znamy program Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2024

Co takiego w tym roku czeka nas podczas kryminalnego tygodnia w stolicy Dolnego Śląska?

Polecamy
Oto autorzy nominowani do Nagrody Nike 2019

Wśród wyróżnionych znalazły się książki reporterskie, powieści i jedna biografia.

Spotkanie autorskie z Edytą Brzozowską [Relacja + FOTO]

Autorka książki "Profesor Dębski. Lekarz od cudu życia" spotkała się z czytelnikami we Wrocławiu.

Polecamy
Ostatnio dodane
Olga Tokarczuk
Przed nami 10. Festiwal Góry Literatury [Program]

Bilety na wydarzenie są już w sprzedaży.

Targi KsiąÅźki Empiku
Wystartowały Targi Książki Empiku 2024 - mamy program spotkań autorskich

Jakie atrakcje czekają na miłośników czytania?

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.