Dzieje się - Literatura

Port po raz trzynasty

2008-03-14 12:57:16 | Wrocław

 Już tylko nieco ponad miesiąc pozostał do rozpoczęcia 13. edycji festiwalu "Port Wrocław". Impreza realizowana przez Biuro Literackie lubi zaskakiwać. W tym roku przenosi się do Teatru Polskiego, na jedną z największych scen w Polsce, a to oznacza, że nic już nie będzie takie samo jak dawniej.

Port zaplanowany na ostatni weekend kwietnia (25-27) to literackie święto, a więc mnóstwo świątecznych przyjemności. W Porcie najlepiej widać, że poezja to nie jakaś "nisza" czy "margines", lecz najbardziej żywa i twórcza dziedzina dzisiejszej sztuki w ogóle.

Nie co dzień się zdarza, by na jednym literackim festiwalu występowało obok siebie tak wielu wybitnych zagranicznych poetów. Marie-Claire BANCQUART i Bernard NOËL z Francji, Reiner KUNZE z Niemiec, Harry MATHEWS z USA i Jurij ANDRUCHOWYCZ z Ukrainy - to tegoroczni portowi goście specjalni.

Festiwalową premierę będą miały 24 wydawnictwa. Na scenie zobaczymy m.in. Wojciecha BONOWICZA, Jerzego JARNIEWICZA, Marcina SENDECKIEGO, Andrzeja SOSNOWSKIEGO, Dariusza SUSKĘ. Zbiory szkiców zaprezentują Piotr KĘPIŃSKI i Karol MALISZEWSKI. Rozmowy o Wojaczku - Stanisław BEREŚ i Katarzyna WOŁOWIEC.

Ostatniego dnia imprezy okaże się, kto z czwórki finalistów "Połowu" (ELSNER, PIELA, PRASZCZAŁEK, SKONIECZNY) wyróżniony zostanie wydaniem książki w Biurze Literackim i tym samym dołączy do portowych debiutantów, z których kilku (JAROSZ, PODCZASZY, SZYCHOWIAK, ZDRODOWSKI) pojawi się na festiwalowej scenie ze swoimi nowymi tomami poezji.

Port to także imprezy dla dzieci. Książkom Zbigniewa MACHEJA "Przygody przyrody" z rysunkami Tomasza BRODY oraz Piotra SOMMERA "Przed snem" z rysunkami Elżbiety GAUDASIŃSKIEJ poświęcony będzie specjalny spektakl przygotowany przez Wrocławski Teatr Lalek.

Po raz pierwszy podczas Portu wręczona zostanie Wrocławska Nagroda Poetycka. Statuetki SILESIUSA oraz stosowne czeki (na łączną kwotę 170 tys. zł) trafią do debiutanta roku, autora najlepszej książki i poety wyróżnionego za całokształt twórczości.

Port to także miejsce dyskusji i debat z udziałem 20 znanych krytyków. Prezydenci Wrocławia i Gdyni odpowiedzą na pytanie "Po co nam literackie nagrody?". Bibliotekarze, księgarze i nauczyciele, będą mogli wziąć udział w sympozjum pod tytułem "Ja też lubię wiersze".

 Każdy, kto ma pomysł na klip do wiersza, będzie miał szansę wygrać 12,5 tys. złotych. Wyboru dokona jury w składzie: Darek FOKS, Janusz KONDRATIUK, Jarosław SZODA i Mariusz WILCZYŃSKI, a także festiwalowa publiczność podczas dwóch nocnych projekcji.

Po raz pierwszy będzie można zobaczyć wystawę zdjęć wykonanych przez Rafała WOJACZKA. "Mój pies bardzo przyjemny" to zestaw kilkunastu fotografii, których bohaterami są różne zwierzęta.

Czytania poetów w Porcie to niepowtarzalne literackie widowiska, z udziałem wielu twórców w tle - multimedialnym! Za reżyserię wydarzeń odpowiada w tym roku znany z operowych superprodukcji Robert SKOLMOWSKI. Wizualizacje przygotowują studenci ASP i Kuba LECH, scenografię Piotr MAKAŁA i Paweł PAWLAK.

Muzykę do festiwalowych wieczorów autorskich przygotowuje i wykona na żywo czwórka wybitnych muzyków: Franz HAUTZINGER z Austrii, Peter FRIIS Nielsen i Peter Ole JORGENSEN z Danii oraz Mikołaj TRZASKA z Polski. Wiersz, puzon, bas, bębny i klarnet.

Znakiem rozpoznawczym tegorocznego "Portu" będzie bagietka (francuska!). Oprawę graficzną festiwalowych materiałów przygotowuje Nina ŁUPIŃSKA. Portowy katalog opracowany został w formie książeczki do rysowania. Elegancki katalogowy "niezbędnik" zdobyć można w księgarni Port Literacki we Wrocławiu, a także składając zamówienie w biurowej księgarni internetowej.

Ruszył także festiwalowy portal (biuroliterackie.pl ) ze szczegółowymi opisami wszystkich wydarzeń, prezentacjami premier wydawniczych, biogramami autorów, rozmowami, szkicami i komentarzami, oraz specjalnym serwisem dla dziennikarzy. Do posłuchania i obejrzenia są już festiwalowe spoty i klipy.

Jeśli lubisz wiersze, cenisz dobrą muzykę, interesujesz się filmem, fotografią i plastyką, nie powinno - zwłaszcza Ciebie - zabraknąć w dniach 25-27 kwietnia we Wrocławiu. Już dziś "Nakręć się (może nakręć też wiersz!) i zawiń do Portu"!








Słowa kluczowe: Port Wrocław biuro literackie teatr polski wroclaw 25-27 kwietnia połów wrocławska nagroda poetycka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Olga Tokarczuk
Przed nami 10. Festiwal Góry Literatury [Program]

Bilety na wydarzenie są już w sprzedaży.

Targi KsiąÅźki Empiku
Wystartowały Targi Książki Empiku 2024 - mamy program spotkań autorskich

Jakie atrakcje czekają na miłośników czytania?

Międzynarodowy Festiwal Kryminału
Znamy program Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2024

Co takiego w tym roku czeka nas podczas kryminalnego tygodnia w stolicy Dolnego Śląska?

Polecamy
Najpiękniejsze wiersze z motywem śmierci w polskiej literaturze

Poznaj polskie poematy ze śmiercią w tle.

Olga Tokarczuk
Olga Tokarczuk Noblistką!

Polska pisarka została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Polecamy
Ostatnio dodane
Olga Tokarczuk
Przed nami 10. Festiwal Góry Literatury [Program]

Bilety na wydarzenie są już w sprzedaży.

Targi KsiąÅźki Empiku
Wystartowały Targi Książki Empiku 2024 - mamy program spotkań autorskich

Jakie atrakcje czekają na miłośników czytania?

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.