Dzieje się - Literatura

"Port", jak to port, jest otwarty dla wszystkich

2007-04-05 10:59:49 | Wrocław

 "Port Wrocław" to nie tylko prezentacje znanych autorów i zagranicznych gości. Od kilku lat przygotowywane są różne projekty, stwarzające możliwość pojawienia się na festiwalowej scenie bardzo młodym poetom, twórcom z rozmaitych "nisz" i debiutantom.

Najbardziej znane szyldy programowe to "Odsiecz", w ramach której na festiwalu wystąpili m.in. Tomasz Różycki (1998), Krzysztof Siwczyk i Marta Podgórnik (1999), Bogusław Kierc (2002) i Jacek Dehnel (2006), oraz "Czas na debiut" i "Połów". Z kolei "Pisać każdy może" i "Powieszone wiersze" to propozycje dla wszystkich piszących, niezależnie od ich dorobku i umiejętności.

Na tegoroczną edycję "Powieszonych wierszy" napłynęło 300 "zgłoszeń", od osób z niemal wszystkich zakątków Polski, a także z Hiszpanii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, a nawet Stanów Zjednoczonych (najmłodszy z uczestników ma 9, najstarszy 80 lat). Ostatecznie w festiwalowej galerii "zawiśnie" (na ścianach) blisko 200 utworów. Wyborem najciekawszych rzeczy zajmą się znani krytycy: Stanisław Bereś, Jacek Gutorow, Anna Kałuża, Piotr Kępiński, Karol Maliszewski, Joanna Orska, Justyna Sobolewska i Piotr Śliwiński.

Wiersze prezentowane są anonimowo. Jurorzy oraz festiwalowa publiczność poznają swoich ulubionych autorów dopiero w trakcie specjalnego spotkania w niedzielę 15 kwietnia, o godzinie 15:00. Każdy z krytyków dokona wyboru jednego wiersza. Może się zatem zdarzyć, że jeden i ten sam utwór zostanie wybrany przez dwoje (troje, czworo, etc.) wybierających. Konkurs? Jedyną nagrodą będzie występ przed
festiwalową publicznością. Oklaski i dobre słowo od jurorów, zapewne od wszystkich.

Godzinę później na scenie pojawi się czwórka laureatów "Połowu 2007". Projekt dla autorów przed debiutem książkowym, ogłoszony jesienią 2005 roku, zainteresował blisko 600 osób. Spośród nich Jerzy Jarniewicz wyłonił siódemkę piszących, która w czerwcu 2006 spotkała się na plażach Kołobrzegu. Jesienią
2006 ukazały się debiutanckie arkusze czworga poetów: Tomasza Fijałkowskiego, Julii Szychowiak, Tomasza Ważnego i Kamila Zająca. Tu będzie jeszcze istotny ciąg dalszy, gdyż po arkuszu i kwietniowym festiwalowym spotkaniu, już w czerwcu poznamy głównego laureata "Połowu", któremu Biuro Literackie zaproponuje wydanie dużej debiutanckiej książki.

W przyszłym roku Port chętnie będzie gościł także nieco inne, bardziej "interdyscyplinarne" projekty. Już w maju rozpocznie się przyjmowanie zgłoszeń pomysłów muzycznych, filmowych, plastycznych (i - niezmiennie - literackich), które mogłyby uzupełnić program 13. edycji festiwalu. Autorzy najciekawszych
pomysłów będą mogli liczyć nie tylko na udział w festiwalu, ale także na grant umożliwiający realizację danego projektu. Zapraszamy: "Port", jak to port, otwarty jest dla wszystkich.

We wszystkich edycjach festiwalu udział wzięło 113 pisarzy. Wśród nich 34 zagranicznych z 11 państw. W ramach projektów "Czas na debiut" i "Połów" zaprezentowało się łącznie 17 debiutantów. Swoje premiery miało 139 książek, w tym 18 z przekładami oraz 11 debiutanckich. Wydanych zostało także 47 płyt z
zapisami festiwalowych spotkań. Odbyły się 104 wieczory autorskie. Wyświetlono 35 filmów. Wystąpiło 30 wykonawców muzycznych, miało miejsce 10 wystaw oraz 6 spektakli teatralnych.

Więcej o projekcie "Powieszone wiersze"

Więcej o projekcie "Połów 2007"


Słowa kluczowe: port wrocław 2007, festiwal literacki
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Olga Tokarczuk
Przed nami 10. Festiwal Góry Literatury [Program]

Bilety na wydarzenie są już w sprzedaży.

Targi KsiąÅźki Empiku
Wystartowały Targi Książki Empiku 2024 - mamy program spotkań autorskich

Jakie atrakcje czekają na miłośników czytania?

Międzynarodowy Festiwal Kryminału
Znamy program Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2024

Co takiego w tym roku czeka nas podczas kryminalnego tygodnia w stolicy Dolnego Śląska?

Polecamy
Oto autorzy nominowani do Nagrody Nike 2019

Wśród wyróżnionych znalazły się książki reporterskie, powieści i jedna biografia.

Spotkanie autorskie z Edytą Brzozowską [Relacja + FOTO]

Autorka książki "Profesor Dębski. Lekarz od cudu życia" spotkała się z czytelnikami we Wrocławiu.

Polecamy
Ostatnio dodane
Olga Tokarczuk
Przed nami 10. Festiwal Góry Literatury [Program]

Bilety na wydarzenie są już w sprzedaży.

Targi KsiąÅźki Empiku
Wystartowały Targi Książki Empiku 2024 - mamy program spotkań autorskich

Jakie atrakcje czekają na miłośników czytania?

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.