Dzieje się - Literatura

Magiel literacki

2006-11-29 11:19:30 | Wrocław

 W piątek (1.12) o godz. 17.00, w trakcie trwania Wrocławskich Targów Książki na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu MAGIEL LITERACKI - rozmowy Stanisława Beresia z pisarzami. Pierwszym gościem MAGLA będzie Andrzej Stasiuk.

Wstęp wolny.

Wszyscy, którzy chcą zadać pytania Andrzejowi Stasiukowi, ale z jakichś powodów nie będą mogli tego zrobić podczas spotkania, mogą wpisywać propozycje swoich pytań na stronie internetowej MAGLA.


Stanisław Bereś: historyk literatury, krytyk, eseista, poeta, profesor na wrocławskiej polonistyce i dziennikarstwie, redaktor Telewizyjnych Wiadomości Literackich (program o książkach nadawany w Dwójce TVP). Był jurorem nagrody Nike, teraz jest w kapitule przyznającej Nagrodę Literacką Europy Środkowej Angelus. Opublikował 23 książki. Najsłynniejsze z nich to wywiady-rzeki z pisarzami: Tadeuszem Konwickim: Pół wieku czyśćca, Stanisławem Lemem: Rozmowy z Lemem, Andrzejem Sapkowskim: Bereś i Sapkowski. Historia i fantastyka.

Andrzej Stasiuk: pisarz, poeta, publicysta. Wydalony kolejno: z liceum ogólnokształcącego, technikum, zasadniczej szkoły zawodowej. We wczesnych latach 80. zaangażowany w ruch pacyfistyczny, zdezerterował z wojska, półtora roku spędził w więzieniu. W roku 1987 wyjechał z Warszawy i zamieszkał w Beskidzie Niskim. Laureat nagrody Fundacji Kultury (1994), Fundacji im. Kościelskich (1995), im. S. B. Lindego (2002), kilkakrotnie nominowany do literackiej nagrody Nike. W 2005 roku otrzymał Nike za Jadąc do Babadag. Jego książki zostały przetłumaczone m.in. na angielski, fiński, francuski, holenderski, niemiecki, rosyjski, norweski, ukraiński, węgierski i włoski. Wraz z żoną Moniką Sznajderman prowadzi Wydawnictwo Czarne, specjalizujące się w literaturze środkowoeuropejskiej. Ostatnio wydał książkę Fado.

MAGIEL LITERACKI jest częścią projektu Teatru Polskiego CZYNNE PONIEDZIAŁKI.

W kolejnych miesiącach odbędą się spotkania z Olgą Tokarczuk, Andrzejem Sapkowskim i Włodzimierzem Srokowskim.

www.teatrpolski.wroc.pl/poniedzialki.php

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
KsiąÅźki o kobietach
Książki o kobietach, które zapisały się w historii

Książki o kobietach, które przez swoje dzieła lub nowatorskie odkrycia zapisały się na kartach historii.

Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.