Dzieje się - Literatura

Jacek Dehnel pierwszy w "Odsieczy"

2006-01-04 00:00:00 | Wrocław

Jacek Dehnel pierwszy w 'Odsieczy'

Pierwszym autorem zaproszonym do udziału w projekcie Biura Literackiego 'Odsiecz 2006' został Jacek Dehnel, zarekomendowany przez Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, uczestnika 'Odsieczy 1999'.

Urodzony w 1980 roku Jacek Dehnel jest poetą, prozaikiem i tłumaczem (m.in. O. Mandelsztama, W. H. Audena, P. Larkina, G. Szirtesa, M. Oliver), zajmuje się również malarstwem i rysunkiem. Laureat wielu nagród literackich, m. in. w konkursach Czerwonej Róży, im. Herberta, Rilkego, Bierezina, Baczyńskiego, Poświatowskiej. W 2005 roku wyróżniony Nagrodą Kościelskich. Mieszka w Warszawie, na Powiślu.

W laudacji, która towarzyszy w 'Przystani!' zestawowi wierszy Dehnela 'Powiślańska Szkoła Fortepianowa Czernego' Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki tak m.in. uzasadnia swój wybór: 'Nie ma potrzeby po raz kolejny powtarzać, że pisze poezję klasycyzującą lub neoklasycyzującą. Nie w tym zawiera się, jak sądzę, atrakcyjność i nośność jego propozycji. Jacek Dehnel bowiem wykorzystuje tradycję literacką z jej kunsztownością, zadomowieniem w kulturze wysokiej, bagażem toposów i efektów formalnych do uzyskania zupełnie nowych rozwiązań. Nie należy z tego tytułu formułować jakichkolwiek zarzutów, bo jest to poezja na wskroś współczesna.'

Dzięki trzem poprzednim edycjom projektu do Biura Literackiego trafili: Jacek Gutorow, Bogusław Kierc, Klara Nowakowska, Krzysztof Siwczyk, Marta Podgórnik i Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki. Do udziału w 'Odsieczy' zapraszani byli ponadto: Marcin Hamkało, Radosław Kobierski, Tomasz Różycki (1998); Roman Honet, Bartłomiej Majzel, Filip Zawada (1999); Cezary Domarus,Jarosław Jakubowski, Bartosz Muszyński (2002).

Wyboru następnych autorów dokonają kolejni uczestnicy poprzednich edycji 'Odsieczy' - Marta Podgórnik, Bogusław Kierc i Krzysztof Siwczyk. Oprócz publikacji materiałów w 'Przystani!' czwórka zaproszonych autorów zaprezentuje się portowej publiczności 9 kwietnia 2006 roku w trakcie 11. edycji festiwalu Port Wrocław.

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
Słuchowisko Wyrwa. Historia Ułana
Słuchowisko "Wyrwa. Historia Ułana" jako prolog nowej książki Wojciecha Chmielarza

Mistrz thrillera psychologicznego napisał scenariusz słuchowiska specjalnie dla swoich fanów.

Najlepsze książki o zarazie, czyli motyw epidemii w literaturze

Jak autorzy wyobrażają sobie globalną pandemię?

Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.