Dzieje się - Literatura

Europejska Noc Literatury zaprasza na spacery pełne osobliwości

2023-07-06 14:30:21 | Wrocław

19 sierpnia 2023 fragmenty najlepszej europejskiej prozy usłyszeć będzie można na wrocławskich Hubach. Jednak zanim otwarte zostaną drzwi do literackiego „Gabinetu osobliwości”, organizatorzy zapraszają na cykl spacerów, które przybliżą osobliwe sekrety osiedla.

Kuratorką jednego z najpopularniejszych wrocławskich wydarzeń literackich w tym roku jest pisarka Sylwia Chutnik, a wybrane przez nią teksty łączy hasło „Gabinet osobliwości”. Formuła Europejskiej Nocy Literatury od pierwszej edycji pozostaje niezmienna: fragmenty dziesięciu książek czytane są przez dziesięć postaci polskiej kultury w dziesięciu lokalizacjach wybranego osiedla Wrocławia. W tym roku wybór padł na rozciągające się pomiędzy ulicami Hubską, Ślężną i Armii Krajowej Huby.

Spacerem po osiedlu

Trzy poprzedzające Europejską Noc Literatury sobotnie przedpołudnia będą okazją, by bliżej poznać tegoroczną lokalizację wydarzenia. Podczas spacerów będzie można dowiedzieć się więcej o architekturze osiedla, poznać hubskie historie i legendy oraz osobliwe miejsca i konstrukcje. Dla osób, które niewiele wiedzą o Hubach, będzie to też szansa, by poznać topografię osiedla i zaplanować trasę na 19 sierpnia.

Pierwsza wędrówka (29 lipca) skupi się na architekturze Hub, na których stara zabudowa jest często przemieszana z budownictwem epoki PRL oraz dzikiego kapitalizmu lat 90. Przewodnikiem po zakamarkach tej dość osobliwej architektonicznej mozaiki będzie Maciej Czarnecki. Z kolei 5 sierpnia Szymon Maraszewski poprowadzi wyprawę szlakiem legend, anegdot, plotek i kryminalnych doniesień rodem z hubskiego rejonu. Ostatnia wycieczka z Kaliną Zatorską i Agatą Gabiś (12 sierpnia) przebiegnie śladem osiedlowych „cudów i dziwów” – samoróbek, oddolnych interwencji, odręcznych napisów i szalonych instalacji. Nie zabraknie wizyty w najmniejszym warownym zamczysku w regionie, ogródkach pełnych osobliwych rzeźb, a nawet terenie lęgowym wielobarwnych łabędzi z… opon!

Udział w spacerach jest bezpłatny. Każda wyprawa zaczynać będzie się o godzinie 11:00 pod głównym wejściem do budynku Dyrekcji Kolei (ul. Joannitów 13).

ENL dla najmłodszych

We współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu organizatorzy szykują również literackie propozycje dla dzieci. 10 sierpnia w filii nr 4 MBP (ul. Wieczysta 105) najmłodsi miłośnicy książek, pod czujnym okiem ilustratorki Gosi Kulik, tworzyć będą krótkie historie nawiązujące do „Gabinetu osobliwości”. Wykorzystując różne formy graficzne i inspirując się tytułami, cytatami, fragmentami lub okładkami rozbudzą swoją wyobraźnię tworząc własne opowieści i odkrywając różne formy czytelnicze. W tym samym miejscu, ale już 19 sierpnia o 11:00 odbędzie się również interaktywne spotkanie z kuratorką Nocy Literatury – Sylwią Chutnik.

Ogłaszamy program literacki!

Dorośli swoją przygodę z gabinetem osobliwości rozpoczną 19 sierpnia o 18:00. W 10 miejscach na osiedlu wybrzmi 10 fragmentów książek, które przeczyta 10 osobistości polskiej kultury. Jakie tytuły wybrała do „Gabinetu osobliwości” Sylwia Chutnik? Kogo i gdzie będzie można usłyszeć tego dnia we Wrocławiu?

Już dziś zapraszamy na konferencję prasową Europejskiej Nocy Literatury, podczas której ogłosimy program literacki ENL-u, nazwiska czytających osób i miejsca czytań. Konferencja odbędzie się 17 lipca o godzinie 12:00 na Hubach – więcej informacji wkrótce!

ip
Fot: materiały prasowe

Słowa kluczowe: Europejska Noc Literatury, Literatura, Wroclaw, Ksiazki, Kultura,
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
e-book
Jak e-book, to tylko z legalnych źródeł. Sprawdź, dlaczego to takie ważne

Piracki obieg elektronicznych treści dotyczy też książek.

Polecamy
Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.