Nowości - Literatura

Dyskusja wokół książki Slavoja Żiżka

2007-07-19 12:14:26 | Wrocław

 25 lipca (środa) o godz. 17.00 zapraszamy do wrocławskiej Księgarni Naukowej Kapitałka na dyskusję wokół książki "Lacrimae rerum" Slavoja Żiżka. Udział wezmą Olga Tokarczuk, Kuba Mikurda, Wojciech Kuczok i Piotr Kletowski, a poprowadzi ją Paweł Mościcki. Dyskusja odbędzie się w ramach festiwalu Era Nowe Horyzonty.


O książce:

"Lacrimae rerum. Kieślowski, Hitchcock, Tarkowski, Lynch" to filmowe tour de force słoweńskiego psychoanalityka i filozofa Slavoja Żiżka. Jego komentarze, brawurowe, erudycyjne, często obrazoburcze, dowodzą, że "praca teorii" może dokonać się w kinie i dochować wierności temu, co w samych filmach nieświadome. Filmografia książki liczy sto pięćdziesiąt tytułów. Oprócz "Dekalogu", "Niebieskiego", "Podwójnego życia Weroniki", "Psychozy", "Zawrotu głowy", "Solaris", "Stalkera", "Nostalgii", "Zagubionej autostrady", "Blue Velvet" i "Dzikości serca", autor obszernie komentuje m.in. "Przełamując fale", "Piknik pod Wiszącą Skałą", "Utalentowanego pana Ripleya", "Oczy szeroko zamknięte", "Dzień zagłady", "Spokojnego Amerykanina" i "Casablankę".


Fragmenty esejów umieszczonych w "Lacrimae rerum" złożyły się na scenariusz cyklu "The Pervert's Guide to the Cinema (Zboczona historia kina)" w reżyserii Sophie Fiennes (2006).

Według Żiżka "kino to najważniejsza ze sztuk", najpopularniejsza i najbardziej wpływowa instytucja, która uczy jak i czego pragnąć, proponuje gotowe scenariusze "bycia w świecie". Umacnia (lub podważa) dominującą ideologię, symbolicznie rozwiązuje lub przemieszcza właściwe antagonizmy społeczne. Żiżek odrzuca naiwne ujęcie "kinowej iluzji", zgodnie z którym twórcy chcą tak zmanipulować widza, aby ten zapomniał, że ma do czynienia z fikcją i doświadczał jej jak rzeczywistości. Dla Żiżka, kino to nie tyle "imitacja" rzeczywistości, co "symulacja". A zatem, mistrzostwo kina pozwala nie tyle rozpoznać kinową fikcję jako rzeczywistość, ale dostrzec fikcyjny wymiar samej rzeczywistości, ujawnić jej mechanizmy i sposób, w jaki się stanowi. Innymi słowy, chodzi o "trzecią pigułkę", o którą Żiżek prosi w rozmowie z Morfeuszem. Wybór między fikcją (matrixem) a rzeczywistością (poza matrixem) to wybór fałszywy. Nie chodzi o rzeczywistość POZA fikcją (pozorem, iluzją), ale rzeczywistość w samej fikcji.

(Fragment wstępu do książki, napisanego przez Kubę Mikurdę).

O autorze

Slavoj ®i¾ek
(1949) - słoweński socjolog, filozof, marksista, psychoanalityk i krytyk kultury. Jest profesorem Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Ljubljanie, wykłada także w European Graduate School i na uniwersytetach amerykańskich. Opublikował m.in. Sublime Object of Ideology (1989) [polskie wydanie: Wzniosły obiekt ideologii, Wrocław 2001], The Plague of Fantasies (1997) [polskie wydanie: Przekleństwo fantazji, Wrocław 2001], The Ticklish Subject (1999) oraz Revolution at the Gates (2002), której polskie wydanie Rewolucja u bram w Serii „Krytyki Politycznej" w 2006 roku (drugie wydanie, 2007) wywołało najgłośniejszą w ostatnich latach debatę publiczną na temat zagranicznej książki wydanej w Polsce.

(krytykapolityczna.pl)


Słowa kluczowe: Wrocław Era Nowe Horyzonty Slavoj Żiżek Lacrimae Rerum wydarzenia kulturalne wrocław literatura
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miasto pod jednym dachem
"Miasto pod jednym dachem" - premiera thrillera scenarzystki nominowanej do Oscara

Przygotuj się na niezapomnianą podróż w mroczne zakamarki ludzkiej psychiki.

Czarownica Zora. Czarownica idzie do szkoły
Premiery komiksów Egmontu na maj 2024

Wiele ciekawych opowieści w majowej ofercie. Co warto przeczytać?

Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Polecamy
Tequila
"Tequila. Liczba Bestii" - szokująca heroina znów na rynku

Za sprawą wydawnictwa Novae Res, czytelnicy mogą kupić odświeżoną wersję powieści Łukasza Śmigla.

Thorgal Saga
"Thorgal Saga" - nadchodzi nowy cykl komiksów

"Thorgal" to najpopularniejsza w Polsce, pasjonująca seria o przygodach potomka wikingów.

Ostatnio dodane
Miasto pod jednym dachem
"Miasto pod jednym dachem" - premiera thrillera scenarzystki nominowanej do Oscara

Przygotuj się na niezapomnianą podróż w mroczne zakamarki ludzkiej psychiki.

Czarownica Zora. Czarownica idzie do szkoły
Premiery komiksów Egmontu na maj 2024

Wiele ciekawych opowieści w majowej ofercie. Co warto przeczytać?

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.