Dzieje się - Literatura

Dni literatury niemieckojęzycznej we Wrocławiu

2006-02-21 00:00:00 | Wrocław

W ramach Niemiecko-Polskiego Roku 2005/2006 fundacja S. Fischer Stiftung zainicjowała projekt pod nazwą "Kroki - Schritte" w celu wzmożenia przekładów utworów współczesnych autorów z Niemiec, Austrii i Szwajcarii na język polski.

Obejmująca około trzydzieści tytułów seria, wspierana jest finansowo także przez Pełnomocnika Rządu Republiki Federalnej Niemiec ds. Kultury i Mediów oraz Szwajcarską Fundację Kulturalną Pro Helvetia. Jej redaktorami są polski tłumacz i krytyk literacki Jacek St. Buras i szwajcarski dziennikarz Carl Holenstein. W przedsięwzięciu uczestniczy - jako licencjodawcy bądź licencjobiorcy - ponad trzydziestu wydawców z Polski, Niemiec, Szwajcarii i Austrii.

Po wprowadzeniu w Polsce gospodarki wolnorynkowej ambitna współczesna literatura piękna obszaru niemieckojęzycznego, dotąd tłumaczona i wydawana dość regularnie w naszym kraju, znalazła się na marginesie rynku książki, zdominowanego przez literaturę obszaru anglojęzycznego, głównie amerykańską. Dziś, po przeszło 15 latach, jakie minęły od przełomu 1989 roku, można już mówić o dość poważnych lukach w zakresie recepcji w Polsce dorobku współcześnie żyjących i tworzących autorów niemieckich, austriackich i szwajcarskich. W tym okresie bowiem dojrzała i zyskała uznanie i popularność w tych krajach spora grupa pisarzy, o których w Polsce wiadomo bardzo niewiele, a często w ogóle nic. Tymczasem brak wiedzy o tym, co nurtuje współcześnie twórców literatury w tej części Europy, w jaki sposób komunikują się oni z publicznością czytającą w swoich krajach, a tym samym co jest przedmiotem zainteresowania i sporów tamtejszych miłośników literatury, w końcu ważnej części każdego społeczeństwa, nie tylko stanowi oczywiste ogólnokulturowe zaniedbanie, ale także całkiem praktycznie wypacza obraz tych krajów, utrudnia dialog i wzajemne zrozumienie. Zadaniem projektu "Kroki - Schritte" jest wprowadzenie do polskiego obiegu literackiego i czytelniczego licznych nieobecnych w nim dotąd nazwisk i zachęcenie tą drogą tak wydawców jak konsumentów literatury pięknej do żywszego, przełamującego wciąż liczne negatywne stereotypy zainteresowania się literaturą, która powstaje współcześnie na obszarze niemieckojęzycznym.

Dotychczas ukazały się powieści: Christopha Simona Franz albo Dlaczego antylopy biegną jedna obok drugiej, Markusa Wernera Na zboczu, Gerta Hofmanna Upadek ślepców i Edgara Hilsenratha Baśń o myśli ostatniej. Pełna lista tytułów serii wraz ze szczegółowymi informacjami o autorach i ich książkach znajduje się na stronie domowej projektu www.kroki.pl.

W tych dniach ukażą się kolejne cztery pozycje serii "Kroki - Schritte", a mianowicie powieść Julii Franck Berlin - Marienfelde (przekład Krzysztofa Jachimczaka, wyd. "Dom pod Krakowem"), powieść Wolfganga Hilbiga Ja (przekład Ryszarda Wojnakowskiego, wyd. Atut), powieść Tima Staffela Terrordrom (przekład Ryszarda Turczyna, wyd. Bellona) i opowiadania Hermanna Burgera Diabelli i inne pisma do dyrekcji (przekład Jacka St. Burasa, wyd. słowo / obraz terytoria).

Z tej okazji fundacja S. Fischer Stiftung we współpracy z Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego, Instytutem Książki, Teatrem Polskim we Wrocławiu i wrocławskim EMPiKiem organizuje w dniach 23-25 lutego br. szereg spotkań z autorami, tłumaczami i wydawcami wymienionych książek.

Organizatorzy zapraszają:

23.02. o godz. 16 na spotkanie z Timem Staffelem, które poprowadzi dr Izabela Surynt, i o godz. 17.30 na spotkanie z Christophem Simonem, które prowadzić będzie prof. Wojciech Kunicki - oba spotkania odbędą się w EMPiKu Megastore, Rynek 50

24.02. o godz. 14 na konferencje prasową, którą odbędzie się w siedzibie Centrum im. Willy Brandta, ul. Strażnicza 1-3

24.02. o godz. 18 na spotkanie z Julią Franck, prowadzone przez dr Joannę Obrusnik - spotkanie odbędzie się w EMPiKu Megastore, Rynek 50

25.02. o godz. 12 - na spotkanie z Wolfgangiem Hilbigiem, które poprowadzi prof. Marek Zybura miejsce spotkania: EMPiK Megastore, Rynek 50

25.02. o godz. 15 na prezentację twórczości Hermanna Burgera, której dokona tłumacz Jacek St. Buras - spotkanie, połączone z prezentacją filmu dokumentalnego o autorze, odbędzie się w EMPiKu Megastore, Rynek 50

25.02. o godz. 18 na performance literacko-muzyczny Tima Staffela w Teatrze Polskim, Scena na Świebodzkim, pl. Orląt Lwowskich 20c (wstęp wolny)

Oprócz wymienionych spotkań odbędzie się z inicjatywy Centrum im. Willy Brandta szereg spotkań warsztatowych z udziałem autorów, ich tłumaczy i wrocławskich germanistów.

Większość będących jeszcze w tłumaczeniu książek serii "Kroki - Schritte" będzie zaprezentowana na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie w maju 2006 roku.

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • ee tam [0]
    ja
    2006-03-01 19:20:22
    lipa
Zobacz także
Olga Tokarczuk
Przed nami 10. Festiwal Góry Literatury [Program]

Bilety na wydarzenie są już w sprzedaży.

Targi KsiąÅźki Empiku
Wystartowały Targi Książki Empiku 2024 - mamy program spotkań autorskich

Jakie atrakcje czekają na miłośników czytania?

Międzynarodowy Festiwal Kryminału
Znamy program Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2024

Co takiego w tym roku czeka nas podczas kryminalnego tygodnia w stolicy Dolnego Śląska?

Polecamy
Anja Rubik
Anja Rubik promuje książkę na spotkaniu z fanami [FOTO, WIDEO]

Zobacz relację z promocji książki "SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie".

Polecamy
Ostatnio dodane
Olga Tokarczuk
Przed nami 10. Festiwal Góry Literatury [Program]

Bilety na wydarzenie są już w sprzedaży.

Targi KsiąÅźki Empiku
Wystartowały Targi Książki Empiku 2024 - mamy program spotkań autorskich

Jakie atrakcje czekają na miłośników czytania?

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.