Inne
Zaginione niebo - konkurs fotograficzny.

Zaginione niebo - konkurs fotograficzny.

  • Centrum Kutury AGORA, Wrocław

Opis

Centrum kultury AGORA zapraza do wzięcia udziału w Ogólnopolskim konkursie fotograficznym dla dorosłych i młodzieży w ramach Międzynarodowego Roku Astronomii 2009!
 
Dokładnie 400 lat temu Galileusz skierował w niebo skonstruowaną przez siebie lunetę. Był to przyrząd znany wcześniej, ale on jako pierwszy zastosował go do obserwacji astronomicznych. To pozwoliło na ogromny rozwój astronomii w następnych stuleciach. Aby upamiętnić to wydarzenie rok 2009 został  ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Astronomii.

W tym roku mija także 170 lat od wynalezienia dagerotypu. Rok 1839, w którym Louis Jacques Daguerre zaprezentował członkom Francuskiej Akademii Nauk nowy  wynalazek, pozwalający uwieczniać rzeczywistość miedzianej, pokrytej srebrem płycie, uznaje się za początek fotografii. Oba odkrycia na zawsze zmieniły oblicze astronomii.

Astronomowie i amatorzy astronomii widzą to samo niebo, ale całkowicie odmiennie. Amator może ogarnąć cały nieboskłon i napawać się niezmierzoną przestrzenią, która go ogarnia. Zawodowy astronom obserwuje niewielki fragment nieba, ale może zajrzeć dużo dalej. Wszystko dzięki rozwojowi technologicznemu, który pozwala budować coraz większe i doskonalsze obserwatoria, a także umieszczać je na orbicie okołoziemskiej.

Rozwój technologiczny ma też swoje ciemne strony, które niepokoją wielu naukowców,  w tym także astronomów  -  ogromną ilość światła jaką wysyłamy w Kosmos.  Źle zaprojektowane oświetlenie uliczne, nieprawidłowo ustawione lampy, podświetlane tablice reklamowe,  które zamiast służyć nam i ułatwiać codzienne życie często oślepiają i próbują rozświetlić bezmiar  Wszechświata.  W efekcie zamiast mieć jasne ulice i ciemne, rozgwieżdżone niebo  mamy źle oświetlone ulice i rozświetlone niebo.
Gwiazdy  giną w światłach miast. Na tym „zaginionym" niebie coraz trudniej znaleźć miejsce, w którym można je zobaczyć.

Próba uwiecznienia piękna całego nieba i obiektów niebieskich to prawdziwe wyzwanie dla osób, które zajmują się fotografią zarówno amatorsko jak i profesjonalnie. Niemniej jednak organizatorzy: Centrum Kultury AGORA oraz Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego  zachęcają do spróbowania swoich sił przy realizacji tego trudnego tematu.


Konkurs ma formułę otwartą, przeznaczony jest dla dorosłych i młodzieży - amatorów i profesjonalistów. Tematem prac jest nocne niebo z perspektywy obserwatora znajdującego się w różnych otoczeniach (miasto, wieś, teren odludny) oraz obiekty astronomiczne dziennego i nocnego nieba.

Karty zgłoszenia oraz regulamin konkursu -  dostępne na stronie www.ckagora.pl
Termin nadsyłania prac: do 14 sierpnia br.,
na adres Centrum Kultury AGORA, plac J.Piłsudskiego 2, 51-152 Wrocław
(uwaga - zmiana siedziby od maja br. -  ul. Serbska 5 A, 51-111 Wrocław)

Ogłoszenie wyników konkursu, nagrodzenie laureatów,  wernisaż  wystawy pokonkursowej oraz wykład o tematyce astronomicznej,  odbędą się 22 września o godz. 18.00, w Gmachu Głównym Uniwersytetu Wrocławskiego (I piętro) - w ramach XII DOLNOŚLĄSKIEGO FESTIWALU NAUKI.

Szczegółowych informacji udziela -  Kasia Mrozek, CK AGORA - tel. 0 71 325 14 83 w. 28,
 e-mail: dz.programowy@ckagora.pl, www.ckagora.pl


ORGANIZATORZY:
Centrum Kultury AGORA
plac J.Piłsudskiego 2, 51-152 Wrocław
(od maja br. -  ul. Serbska 5 A, 51-111 Wrocław)
Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego
ul. Kopernika 11, 51-622 Wrocław, tel. +48(71)3729373, 3729374, fax: 48(71)3729378,
e-mail:sekretariat@astro.uni.wroc.pl, www.astro.uni.wroc.pl

Polecamy