Kino
"Śmierć z ludzką twarzą" - pokaz filmu

"Śmierć z ludzką twarzą" - pokaz filmu

  • 2010-12-02
  • wstęp wolny
  • Kino Warszawa – sala NOT , Wrocław
  • Zobacz profil >>

Opis

„Śmierć z ludzką twarzą” wpisuje się w twórczości Marcina Koszałki w główny nurt jego zawodowych zainteresowań. Reżyser „Takiego pięknego syn urodziłam” czy „Istnienia” najchętniej porusza się w dwóch obszarach: rodzinnych traum oraz kwestii związanych ze śmiercią i odchodzeniem ze świata. W Akademii Filmu Dokumentalnego „MovieWro” prezentujemy dokument, który pokazuje zjawisko komercjalizacji śmierci.

W „Śmierci z ludzką twarzą” Koszałka wyrusza do krematorium w Ostrawie, by przyjrzeć się pracy osób zatrudnionych w tym miejscu. Słowo „praca” ma tutaj fundamentalne znaczenie. Ludzie zatrudnieni w krematorium na tyle często obcują ze śmiercią, że zgon człowieka im powszednieje, śmierć przestaje być tabu, a staje się codziennością. Dla instytucji pogrzebowych śmierć człowieka to biznes, dlatego ich pracownicy szczegółowej analizie poddają proces kremacji, zastanawiają się na wyborem odpowiedniej trumny czy urny.

Boję się przedwczesnej śmierci. Mam nadzieję, że robiąc o niej film, w jakiś sposób ją oswoję – to słowa Marcina Koszałki. Przebieg zawodowej kariery dokumentalisty i operatora filmów fabularnych („Pręgi”, „Kochankowie z Marony”, „Rewers”) pokazuje, że oswajania śmierci nie przychodzi łatwo. Koszałka spogląda jednak na temat z różnych perspektyw. W „Śmierci z ludzką twarzą” pokazuje pracowników krematorium, w „Istnieniu” śledził poczynania aktora Jerzego Nowaka, który zechciał przekazać po śmierci swoje ciało na cele naukowe, w „Deklaracji nieśmiertelności” kreśli portret mistrza wspinaczki, który powoli przekracza smugę cienia, daje się na ekranie zdemitologizować jako sportowiec.

Kino Marcina Koszałki od czasów debiutanckiego „Takiego pięknego syna urodziłam”, które wzburzyło sporą część widowni, włącznie z Marcelem Łozińskim, bulwersuje, porusza widzów, nie dając im przebrnąć przez seans w zobojętnieniu. Koszałka stawia niewygodne pytania, podejmuje tematy tabu i wytrąca ze strefy komfortu, pozostając przy tym prawdopodobnie najpopularniejszym współczesnym polskim dokumentalistą. Specyfikę dorobku Marcina Koszałki przybliży przed projekcją Lech Moliński, dziennikarz filmowy „Stopklatki”, jeden z organizatorów Akademii Filmu Dokumentalnego „MovieWro” oraz prelegent Akademii Filmowej „Multikina”. Pokaz „Śmierci z ludzką twarzą” inauguruje spotkania z cyklem „Dokument_pl”, w ramach którego czeka nas jeszcze spotkanie z filmem „Warszawa do wzięcia” i jego autorkami Karoliną Bielawską i Julią Ruszkiewicz, a także wgląd w kino Macieja Drygasa.

Akademia Filmu Dokumentalnego „MovieWro” odbywa się zawsze w czwartki o godz. 19:00 w sali NOT kina Warszawa. Zgodnie z tradycją Dyskusyjnych Klubów Filmowych, wszystkie pokazy są poprzedzone prelekcjami. Organizatorem AFD „MovieWro” jest Fundacja Visionica, we współpracy z Odrą-Film.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Las, reÅź. Lidia Duda
21. MDAG: znamy laureatów Grand Prix Dolnego Śląska

Do kogo trafiła Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego?

It Ends with Us
Blake Lively w ekranizacji romansu "It Ends with Us" [WIDEO]

Zwiastun filmu zapowiada wielki dylemat.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!