Kino
"Mundial. Gra o wszystko" - wrocławska premiera

"Mundial. Gra o wszystko" - wrocławska premiera

  • 2014-05-23, , godzina 20:30
  • DCF Dolnośląskie Centrum Filmowe, Wrocław
  • Zobacz profil >>

Opis

Zapraszamy 23 maja o godz. 20:30 na wrocławską premierę "Mundial. Gra o wszystko" w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

Tuż przed tegorocznymi Mistrzostwami Świata w piłce nożnej do kin trafia film Michała Bielawskiego "Mundial. Gra o wszystko", opowiadający o ostatnim wielkim sukcesie polskiej reprezentacji piłkarskiej. Historia jest tym ciekawsza, że wyruszamy w niej do roku 1982, kiedy w Hiszpanii piłkarze pod wodzą Antoniego Piechniczka walczyli o sukces sportowy, a w Polsce trwał stan wojenny.

Podczas Espańa’82 polska drużyna zdobyła trzecie miejsce, jakby na przekór fatalnej sytuacji polityczno - społecznej początku dekady. W tym czasie Polacy oglądali spektakularne bramki Bońka i Smolarka, popis umiejętności Laty, Kupcewicza i Buncola, parady Młynarczyka, nazwane później "najpiękniejszym serialem stanu wojennego". Na chwilę zapomniano o trudnościach, cenzurze, wojsku na ulicach i więzieniach zapełnionych opozycjonistami.

Grę polskich piłkarzy śledzą w filmie internowani działacze zdelegalizowanej Solidarności, dziennikarze sportowi, wśród nich Stefan Szczepłek, Włodzimierz Zientarski i Dariusz Szpakowski, i cenzorzy, wycinający z telewizyjnych transmisji wszelkie przejawy istnienia opozycji. Występ w Hiszpanii poznajemy również z perspektywy trenera Antoniego Piechniczka i zawodników, usiłujących sprostać nie tylko własnym ambicjom, ale też oczekiwaniom kibiców i reżimowej propagandy.  Relacjonują oni wydarzenia od eliminacji, przez hiszpański turniej, aż do powrotu z mundialu. Zbigniew Boniek przyznaje, że "w PRL byliśmy prawie 18 republiką. Wszystko było sterowane, pod kontrolą. Trzeba było być cicho", choć on sam sprzeciwił się kiedyś decyzji kierownictwa drużyny i został wraz z trzema kolegami zawieszony w prawach gry. Odzyskał pozycję po wygranym przez Polaków 3:0 meczu z Belgią, gdzie strzelił trzy bramki. Z kolei Papież Jan Paweł II na prywatnej audiencji powiedział do Bońka, że gdyby wiedział, że Polacy zdobędą na tym mundialu brązowy medal, to więcej modliłby się za naszą reprezentację.

Relacje z przygotowań i rozgrywek przeplatają się ze wspomnieniami więźniów politycznych osadzonych w Białołęce, m.in.: członka KOR - u Jana Lityńskiego oraz wyrzuconego z pracy w milicji Wiktora J. Mikusińskiego, członka Komitetu Założycielskiego Niezależnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy MO, którzy transmisje z mistrzostw oglądali zza więziennych krat.

Więcej info: www.dcf.wroclaw.pl

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kos film
Nagradzany "Kos" jest już online. Gdzie oglądać?

To zwycięzca Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polskich Nagród Filmowych Orły 2024.

Iryna Kudashova, Smak wolności
"Smak Wolności" - ukraińska komedia kulinarna fantasy wkrótce w Polsce [WIDEO]

Czy taki miks gatunkowy będzie zjadliwy? Zobaczcie zwiastun!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!