Kino
"Książę Niezłomny" J. Grotowskiego na ekranie

"Książę Niezłomny" J. Grotowskiego na ekranie

  • 2009-12-11, , godzina 20:00
  • wstęp wolny
  • Kino Warszawa - zamknięte, Wrocław
  • Zobacz profil >>

Opis

11 grudnia o godz. 20.00 w kinie „Warszawa" odbędzie się jednorazowy, specjalny pokaz odrestaurowanej staraniem rzymskiego Uniwersytetu Sapienza filmowej wersji historycznego spektaklu teatralnego „Książę Niezłomny" Calderona-Słowackiego w reżyserii Jerzego Grotowskiego(1965). Odra-Film organizuje ten jednorazowy pokaz we współpracy z wrocławskim Instytutem Grotowskiego, na zakończenie dwudniowej sesji „Kości mi wewnętrzne połamał. Słowacki i Grotowski - rekontekstualizacje", która odbędzie się w Instytucie Grotowskiego w dniach 11-12 grudnia br. Pokaz „Księcia Niezłomnego" będzie we Wrocławiu jednym z ostatnich wydarzeń Roku Słowackiego i Roku Grotowskiego, obchodzonych od 1 stycznia 2009.

 „Książę Niezłomny" Calderona-Słowackiego w reżyserii Jerzego Grotowskiego zrealizowany we wrocławskim Teatrze Laboratorium (1965) to jeden z najważniejszych spektakli w historii światowego teatru XX wieku. Rola Ryszarda Cieślaka w roli Księcia przeszła do historii teatru. Spektakl, który miał swoją premierę ponad czterdzieści lat temu żyje obecnie w pamięci coraz mniejszej liczby świadków-widzów, a może oddziaływać na współczesnych tylko dzięki zapisanym relacjom i filmowej wersji przedstawienia. Film z „Księcia Niezłomnego" nigdy nie był pokazywany we Wrocławiu na dużym ekranie kinowym. Po raz pierwszy zostanie też w takiej formie pokazany w wersji odrestaurowanej. Obecna prezentacja jest unikatową okazją by taką projekcję obejrzeć. O „Księciu Niezłomnym" tak pisał Ludwik Flaszen, wybitny krytyk teatralny i najbliższy współpracownik Jerzego Grotowskiego w Teatrze Laboratorium: „Przedstawienie stanowi swoiste studium fenomenu «niezłomności». Nie polega ona tu na manifestowaniu siły, poczucia godności i odwagi. Działaniom otoczenia, które w ujęciu teatru - patrzy na Księcia jak na dziwaczny, obcy stwór, stwór innego nieomal gatunku - przeciwstawia Książę jakby bierność i łagodność, zapatrzenie w wyższy porządek duchowy. Pozornie nie stawia oporu nieprzyjemnym manipulacjom osobników otaczających go; pozornie nie podejmuje polemiki z prawami ich świata. Czyni więcej: nie przyjmuje tych praw do wiadomości. Ich świat, zapobiegliwy i okrutny, w istocie nie ma doń przystępu. Mogąc uczynić z nim wszystko - władając suwerennie jego ciałem i życiem - nie mogą zrobić mu nic. Książę, poddając się jakby z uległością niezdrowym zabiegom otoczenia, pozostaje niezawisły i czysty - aż do ekstazy". (Ludwik Flaszen, „Książę Niezłomny". Przypisy do przedstawienia [w:] Misterium zgrozy i urzeczenia. Przedstawienia Jerzego Grotowskiego i Teatru Laboratorium, Wrocław 2006, s. 83).

Na ekranie kina „Warszawa" zobaczymy pokaz poprawionego cyfrowo filmu DVD dokumentującego spektakl Teatru Laboratorium. Rekonstrukcja audiowizualna spektaklu „Książę Niezłomny" (1965) została zrealizowana w 1977 poprzez zsynchronizowanie filmu dokumentalnego 16 mm, bez dźwięku, ze zbiorów archiwum Teatru Laboratorium we Wrocławiu oraz rejestracji audio sporządzonej w Spoleto przez Ferruccia Marottiego w 1967 roku. Przerwy między zdjęciami, a dźwiękiem wynikają z braku dokumentacji audiowizualnej. Film z 1977 roku został w 2005 roku opatrzony napisami, a zdjęcia i dźwięk poprawione cyfrowo. Całość ukazała się na nośniku DVD. Rekonstrukcja tekstu oryginalnego spektaklu: Leszek Kolankiewicz. Kierownictwo projektu: Ferruccio Marotti. Tłumaczenie tekstów pod opieką: Mariny Ciccarini (wersja włoska), Paula Allaina (wersja angielska), Luisy Tinti (wersja francuska). Centro Teatro Ateneo - Università di Roma „La Sapienza".


Odra-Film informuje, że 12 grudnia (sobota) we Wrocławskim Teatrze Współczesnym o godz. 12.00 na Dużej Scenie odbędzie się projekcja zrekonstruowanego cyfrowo zapisu innego słynnego spektaklu Teatru Laboratorium - „Akropolis"  Stanisława Wyspiańskiego (1962) w reżyserii Jerzego Grotowskiego. W rozmowie po projekcji na temat: „Co zostało po Grotowskim w polskim teatrze?" udział wezmą:

Małgorzata Dziewulska - teatrolog, reżyser, publicysta, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie,  Jarosław Fret - dyrektor wrocławskiego Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, Grzegorz Niziołek - krytyk teatralny, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Michael Marmarinos - reżyser spektaklu „Akropolis. Rekonstrukcja", którego premiera odbędzie się 11 grudnia we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Spotkanie poprowadzi Tatiana Drzycimska, tłumaczka i krytyk teatralny.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!