Dzieje się - Kino

Przed nami 12. Festiwal Filmowy Pięć Smaków we Wrocławiu

2018-11-19 14:56:14 | Wrocław

23 listopada 2018 w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu startuje 12. Festiwal Filmowy Pięć Smaków.  To dobrze odmierzona mieszanka kina azjatyckiego, w ramach której zobaczyć można będzie produkcje nagradzane na światowych festiwalach. Prezentujemy program wydarzenia!

Samui Song

W programie znalazł się m.in. „Samui Song” - najnowszy film ulubieńca nowohoryzontowej publiczności, Pen-eka Ratanaruanga, czy przebój festiwalu w Rotterdamie - „Przerywane tłumaczenie” w reżyserii Shireen Seno. Na 12. Pięć Smaków zapraszamy od 23 do 25 listopada do Kina Nowe Horyzonty.

Program festiwalu

23 listopada, piątek, godz. 18.15

„Ostatni rok”, reż. Hong Deok-pyo / Korea Południowa 2016, 82’


Jung-woo to nieśmiały chłopak, który studiuje na uczelni artystycznej. Potajemnie fascynuje się koleżanką z klasy, Ju-hee - piękną i utalentowaną, ale równie niedostępną i wycofaną ze szkolnego życia. Jung-woo pracuje na pół etatu przez Internet jako dostawca zakupów i w ten sposób pewnego dnia odkrywa sekret Ju-hee, która błaga, by nikomu go nie wyjawiał. Zaczyna się pełna niedopowiedzeń i napięcia gra, ponieważ każda z postaci ma swoją konkretną motywację i cel, a sekret nie pozostanie na długo w ukryciu. „Ostatni rok” to klasyczny melodramat rozgrywający się we współczesnej Korei Południowej. Reżyser Hong Deok-pyo używa konwencji kina gatunkowego, by przedstawić zjawiska społeczne, zwłaszcza sposób w jaki kształtują się relacje między mężczyznami a kobietami.

23 listopada, piątek, godz. 20.15

„Mord”, reż. Shinya Tsukamoto / Japonia 2018, 80’


Po 250 latach pokoju kasta samurajów czuje się odsunięta na margines historii. Posępny ronin, Mokunoshin, spędza czas w niewielkiej wiosce, ucząc sztuki miecza jednego z młodych chłopów i spędzając czas z jego małomówną siostrą. Tymczasem w zamkniętej na świat Japonii pojawiają się negocjatorzy z Zachodu. Dla bezczynnych wojowników to pretekst, by znów ruszyć w drogę – jednak motywacje wielu z nich nie są do końca czyste. Shinya Tsukamoto, słynący z nieszablonowego podejścia do gatunków filmowych, po raz pierwszy mierzy się z kinem samurajskim, które w ostatnich latach zostało w Japonii zdominowane przez mangowe interpretacje. „Mord” tymczasem to śmiertelnie poważny powrót do surowej formy i samej esencji gatunku.

24 listopada, sobota, godz. 18.15

„Przerywane tłumaczenie”, reż. Shireen Seno / Filipiny 2017, 90’


Yael ma osiem lat, zestaw maleńkich sprzętów do gotowania i magnetofon, na którym potajemnie odtwarza z kasety głos ojca, pracującego w dalekich krajach. Jest koniec lat 80., Manila. Wiecznie zajęta matka, lekcje do odrobienia, zapach rozgrzanej słońcem skórzanej sofy. W telewizji reklamy magicznych japońskich długopisów, działające na wyobraźnię dziecka znacznie mocniej niż przepływające gdzieś w tle doniesienia z burzliwych politycznych przemian. Shireen Seno zaprasza widzów do mikroświata nad wiek dojrzałej, introwertycznej dziewczynki, oswajającej niełatwą rzeczywistość małymi rytuałami i z uwagą obserwującej poczynania dorosłych.

24 listopada, sobota, godz. 20.15

„Rok 1987”, reż. Jang Joon-hwan / Korea Południowa 2017, 129’


W styczniu 1987 roku 22-letni student umiera podczas policyjnego przesłuchania. Z nakazu Dyrektora Parka, ciało ma być poddane kremacji w celu zniszczenia dowodów zbrodni. Prokurator Choi odmawia wykonania polecenia i zarządza autopsję…Poprzez losy kilku postaci, różniących się wiekiem i rolą społeczną, reżyser Jang Joo-hwan przedstawia przebieg wydarzeń z różnych perspektyw. Podsumowuje kolejne etapy, które doprowadziły do fali demonstracji społecznych i, w konsekwencji, obalenia rządów autorytarnych w Korei Południowej. Film Jang Joo-hwana daje okazję do krytycznego spojrzenia na przeszłość i teraźniejszość kraju, stając się jednym z najbardziej emblematycznych tytułów współczesnego kina koreańskiego.

25 listopada, niedziela, godz. 18.15

„Song Lang”, reż. Leon Quang Le / Wietnam 2018, 90’


W latach 80-tych w Sajgonie małomówny i skryty Dung pracuje jako windykator długów zaciągniętych od lichwiarki Pani Nga. Pewnego dnia spotyka Linh-Phung, głównego aktora w trupie organizującej przedstawienia Cai-Luong - opery wietnamskiej opartej na ludowych podaniach. Dung pomaga Linh-Phung podczas bijatyki w restauracji i daje schronienie w swoim mieszkaniu. Pomimo początkowej wrogości, dwójka bohaterów powoli odkrywa, że wiele ich łączy.  Pełnometrażowy debiut Leona Le już jest filmem niezwykle dojrzałym, autorskim i świadomie przemyślanym. Staje się dowodem wieloletniego doświadczenia reżysera jako aktora scenicznego i tancerza, który doskonalił swoją wrażliwość wizualną pracując jako profesjonalny fotograf.

25 listopada, niedziela, godz. 20.15

„Samui Song”, reż. Pen-ek Ratanaruang / Tajlandia, Niemcy, Norwegia 2017, 108’


Viyada, trzydziestoletnia aktorka popularnych seriali, specjalizuje się w rolach czarnych charakterów. Jej życie prywatne także coraz bardziej przypomina filmową intrygę: kobieta tkwi w chłodnym małżeństwie z bogatym obcokrajowcem, niespełnionym rzeźbiarzem, coraz silniej angażującym się w religijny ruch pod przewodnictwem surowego guru. Bohaterka zmuszona będzie sięgnąć po drastyczne środki, by wydostać się z coraz bardziej opresyjnej sytuacji. Błyskotliwie poprowadzona, pełna napięcia narracja prowadzi widza w psychologiczny dramat z freudowskim zacięciem. Stylowe, chłodne zdjęcia kontrastują ze skrywanym głęboko kłębowiskiem emocji, które musi w końcu wybuchnąć.

MD/ip

fot. kadr z filmu "Samui Song"/materiały prasowe

Słowa kluczowe: Kino Nowe Horyzonty, 2018, filmy, program
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kos film
Nagradzany "Kos" jest już online. Gdzie oglądać?

To zwycięzca Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polskich Nagród Filmowych Orły 2024.

Iryna Kudashova, Smak wolności
"Smak Wolności" - ukraińska komedia kulinarna fantasy wkrótce w Polsce [WIDEO]

Czy taki miks gatunkowy będzie zjadliwy? Zobaczcie zwiastun!

MÃłj syn Ezra
Bobby Cannavale, Robert De Niro i Rose Byrne w dramacie "Mój syn Ezra" [WIDEO]

To pełna serca i humoru opowieść o sile ojcowskiej miłości.

Polecamy
Maraton Oscarowy w kinach Helios
Maraton oscarowy w kinach Helios już 25 marca 2022

W ciągu jednej nocy zobaczymy trzy filmy, które mają ogromne szanse na zdobycie statuetek!

ScreenX w Cinema City Korona
Rusza sala ScreenX w Cinema City Korona we Wrocławiu Wrocław

Całkowicie odnowione kino w CH Korona zostało wyposażone w pierwszą we Wrocławiu, a drugą w Polsce salę z tym formatem.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kos film
Nagradzany "Kos" jest już online. Gdzie oglądać?

To zwycięzca Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polskich Nagród Filmowych Orły 2024.

Iryna Kudashova, Smak wolności
"Smak Wolności" - ukraińska komedia kulinarna fantasy wkrótce w Polsce [WIDEO]

Czy taki miks gatunkowy będzie zjadliwy? Zobaczcie zwiastun!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!