Dzieje się - Kino

Powraca Kino Teatralne!

2013-02-19 09:46:22 | Wrocław

Dobra wiadomość dla miłośników filmu i teatru. Po niemal dwumiesięcznej przerwie do programu Instytutu Grotowskiego we Wrocławiu powraca Kino Teatralne. W lutym tematem przewodnim będzie twórczość Lecha Raczaka. Zaplanowano także spotkanie z reżyserem.

Już we wtorek, 19 lutego w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu zagości ponownie Kino Teatralne. Znany i lubiany cykl, w ramach którego pokazywane są filmy dotyczące ważnych zjawisk z dziedziny teatru, tańca oraz poszukiwań kulturowych, powraca po niemal dwumiesięcznej przerwie. Prezentacje kina wiążą się zazwyczaj z aktualnymi wydarzeniami odbywającymi w Instytucie, a latem przybierają wyjątkową formę Kina w Przejściu – seanse odbywają się na świeżym powietrzu w Przejściu Żelaźniczym. W ubiegłym roku wrocławska publiczność miała okazję zobaczyć m.in. cykl poświęcony Sashy Waltz, filmy dokumentalne Krzysztofa Kieślowskiego czy fragmenty przedstawień Piny Bausch. Jesienią Kino Teatralne zmieniło się w Kino Mistrzów, w którym prezentowane były obrazy poświęcone wielkim reżyserom, którzy odwiedzili Wrocław w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Świat miejscem prawdy”.

W lutym tematem przewodnim Kina Teatralnego będzie twórczość Lecha Raczaka - współzałożyciela Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu, aktora, reżysera i wieloletniego dyrektora festiwalu Malta. Raczak zapoczątkował w Polsce okres teatralnej kontestacji – artystyczny protest przeciw nadużyciom władzy, skostniałym strukturom społecznym i stereotypowi w sztuce. Stworzył także wyrazisty i z czasem naśladowany język teatralny oparty na ekspresyjnych i emocjonalnych działaniach aktorskich. Reżyser w swojej pracy kładł nacisk na bliski kontakt między widzami i aktorami, którzy posługiwali się metaforami i skrajnościami uczuć przy opisie aktualnych problemów społecznych.

We wtorek (19 lutego) o godz. 18.00, w Sali Kinowej Instytutu Grotowskiego zostaną pokazane dokumenty – „Lecha Raczaka gry z czasem” oraz fragmenty „Orbis Tertius”. Pierwszy z nich pokazuje zawodowy życiorys twórcy jednego z najważniejszych zespołów teatralnych polskiego ruchu alternatywnego. Głównym założeniem filmu było podsumowanie dotychczasowej działalności artysty. Obraz jest próbą przybliżenia widzom jego myślenia o sztuce, historii i teraźniejszości. Drugi film prezentowany we wtorek pokazuje pracę międzynarodowego zespołu aktorskiego nad pierwszym spektaklem Lecha Raczaka po rozstaniu z Teatrem Ósmego Dnia.

Natomiast w środę (20 lutego) zostanie zaprezentowana rejestracja spektaklu „Plac Wolności” zarejestrowana w 2007 roku w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. W przedstawieniu inspirowanym powieścią Antonia Tabucchiego „Piazza Italia”, w postaci zręcznych metafor przewija się ponad sto lat historii. W wydarzenia dwóch wojen i powiązane z nimi wymordowanie Żydów, stalinizm, międzywojenne konflikty, zostają wplecione indywidualne historie. Opowieść kończy się w czasach obecnych – na placu, który nazwano „Placem Wolności”.

Cykl poświęcony artyście zakończy spotkanie „Szaleństwo i metoda. Teatr Lecha Raczaka”, podczas którego zaprezentowane zostaną trzy tomy jego „Pism teatralnych”. Znajdziemy w nich m.in. autorskie scenariusze spektakli, postzapisy legendarnych przedstawień Teatru Ósmego Dnia oraz niepublikowane wcześniej teksty reżysera. W spotkaniu, które odbędzie się w czwartek, 21 lutego o godzinie 18.00, udział wezmą Lech Raczak, Juliusz Tyszka, Katarzyna Knychalska oraz Jarosław Fret.

Pokazy filmowe odbędą się we wtorek i środę (19 i 20 lutego) o godz. 18.00, zaś spotkanie z Lechem Raczakiem w czwartek (21 lutego) o 18.00. Wszystkie wydarzenia odbędą się w Sali Kinowej Instytutu Grotowskiego. Wstęp wolny. Więcej informacji na www.grotowski-institute.art.pl.

ip

Słowa kluczowe: kino teatralne 2013 instytut grotowskiego wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Chłopi film 2023
"Chłopi" - premiera filmu na DVD i Blu-ray

Film, który przyciągnął do kin ponad 1,84 miliona widzów można już zobaczyć w domu. Jakie są dodatki?

Polecamy
Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!