Dzieje się - Kino

Mamy pełny program 20. Millennium Docs Against Gravity

2023-04-20 13:43:46 | Wrocław

Znamy pełny program 20. Millennium Docs Against Gravity! W tym roku wrocławska publiczność zobaczy ponad 70 filmów dokumentalnych z całego świata. Jak co roku, jeden z 12 filmów startujących w Konkursie Głównym zostanie uhonorowany Grand Prix Dolnego Śląska.

20. edycja MDAG we WrocławiuSkład wrocławskiego jury podczas 20. MDAG

W 2023 roku w skład wrocławskiego jury, przyznającego nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego w wysokości 3000 euro dla najlepszego filmu z Konkursu Głównego, wchodzą trzy osoby:

Kostiantyn Pochtar – ukraiński muzyk, multiinstrumentalista i songwriter. Życie dzieli między Wrocławiem i Kijowem, gdzie był jednym z założycieli indie zespołu 5 Vymir, którego albumy są uznawane za jedne z najciekawszych na niezależnej scenie muzycznej Ukrainy. Obecnie występuje pod pseudonimem Postman. Ma za sobą setki koncertów w kilkunastu europejskich krajach, a 2022 rok spędził w charytatywnej trasie koncertowej #StandWithUkraine. Ukończył „kijowską filmówkę”, czyli Ukraiński Narodowy Uniwersytet Teatru, Kina i Telewizji na kierunku: inżynieria dźwięku.

dr hab. Magdalena Barbaruk – pracuje w Instytucie Kulturoznawstwa UWr, zajmuje się sprawczością literatury, jej wpływem na sposoby życia oraz mapowaniem przestrzeni. Autorka książek „Długi cień Don Kichota” oraz „Sensy błądzenia. La Mancha i jej peryferie”, a także filmu dokumentalnego „Błędne mapy”, w którym eksperymentuje z formą eseju i środkami audiowizualnymi. Wrocławianka, wychowywała się z widokiem na kino i w kinie: jej piaskownicą było kino Warszawa (dziś DCF).

Kamil Bałuk – reportażysta, dziennikarz, absolwent MISH Uniwersytetu Wrocławskiego, socjologii, filologii niderlandzkiej oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Autor książek „Wszystkie dzieci Louisa” i „Wodecki. Tak mi wyszło”. Publikował w „Dużym Formacie”, „Przekroju”, „Wysokich Obcasach”. W radiu Newonce prowadzi podcast „Dawno temu w telewizji”.

Dwunastka w Konkursie Głównym MDAG

W tym roku do Konkursu Głównego festiwalu zostało zakwalifikowanych 12 filmów. Wśród kandydatów do nagrody znalazła się m.in. “Apolonia, Apolonia”. Reżyserka dokumentu, Lea Glob, po raz pierwszy tytułową Apolonię Sokol spotkała w 2009 roku. Na przestrzeni kolejnych lat Glob powracała co jakiś czas do kontaktu z bohaterką, budując z nią niezwykłą więź. W filmie śledzimy walkę Apolonii o sukces w świecie sztuki i kultury, co nie okazuje się nie być łatwym zadaniem. “Całe to piękno i krew” w reżyserii Laury Poitras to niezwykły filmowy portret Nan Goldin – legendarnej fotografki i aktywistki, która obecnie walczy z koncernem farmaceutycznym rodziny Sacklerów, współodpowiedzialnym za kryzys opioidowy w Stanach. Z kolei “Czekając na przypływ” (reż. Sarvnik Kaur) opowiada historię Rakesha i Ganesha uważających się za braci. Obaj są rybakami z rdzennej społeczności Koli w Bombaju. W życiu poszli jednak różnymi drogami. Śledząc skomplikowane trajektorie życia bohaterów zanurzamy się w opowieść o trwałości oraz kruchości przyjaźni i poszanowaniu piękna przyrody miażdżonej przez negatywne skutki zmian klimatycznych. “Niewinność” w reżyserii Guya Davidiego dotyczy procesu militaryzacji izraelskiego społeczeństwa. Bohaterkami i bohaterami filmu są młodzi ludzie, którzy przeciwstawili się presji społecznej i administracyjnej. Narrację filmu tworzą ich wzruszające pamiętniki, rodzinne wideo i nagrania ze służby wojskowej, której wielu nie wytrzymuje. 

W dokumencie “Nie znikniemy” (reż. Alisa Kovalenko) śledzimy losy pięciu ukraińskich nastolatków dorastających w małych miasteczkach w Donbasie. Podobnie jak ich rówieśnicy na całym świecie walczą z licznymi frustracjami związanymi z poszukiwaniem własnej tożsamości. W miarę pogarszania się sytuacji w Ukrainie, pojawia się groźba inwazji rosyjskiej na pełną skalę, a ich nadzieje i marzenia stają pod coraz większym znakiem zapytania. Z kolei za sprawą “Pianoforte” w reżyserii Jakuba Piątek poznajemy kilku młodych uczestników Konkursu Chopinowskiego, pochodzących z różnych stron świata. Ich życie od dzieciństwa było podporządkowane grze na fortepianie. Wszyscy dzielą podobne marzenie i zostaną bezlitośnie zweryfikowani przez konkursowy mechanizm. Spektakularne wizualnie i muzycznie “Pieśni wielorybów” (reż. Jean-Albert Lièvre) ostrzegają przed niebezpieczeństwami czyhającymi na wieloryby i konsekwencjami, jakie może przynieść ich zniknięcie. “Pod niebem Damaszku” w reżyserii Heby Khaled, Talal Derki i Ali Wajeeh opowiada o trzech przyjaciółkach rozpoczynających prace nad spektaklem, który ma ukazywać mizoginię, seksizm, wykorzystywanie seksualne i codzienność życia kobiet w Syrii. Teatralny projekt okazuje się równie kontrowersyjny, co niebezpieczny. 

Do konkursowej dwunastki zakwalifikowany został również “Pustelnik z Treig” (reż. Lizzie MacKenzie). Bohaterem filmu jest Ken Smith, który od 40 lat mieszka w samotni nad jeziorem Traig w północnej Szkocji, bez prądu i bieżącej wody. Żyje tym, co przynosi mu natura. Reżyserka subtelnie wkracza w jego codzienność. “Siostrzeństwo świętej sauny”, w reżyserii Anny Hints, opowiada o grupie kobiet zbierających się w tradycyjnej estońskiej saunie, żeby wspólnie dzielić najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać z siły swojej wspólnoty. Otoczone dymem i żarem obnażają nie tylko ciała, ale i emocje. Z kolei “W teatrze przemocy” (reż. Emil Langballe, Łukasz Konopa) zadaje niezwykle trudne pytania o istotę sprawiedliwości. Film opowiada o człowieku, który jako dziecko był jednocześnie żołnierzem, a jako dorosły stanął przed Międzynarodowym Trybunałem Haskim i został oskarżony o zbrodnie wojenne. Konkursową selekcję zamyka “Zła prasa” (reż. Rebecca Landsberry-Baker, Joe Peeler) to dokument o istocie wolnych mediów. Gdy lokalny parlament rdzennego narodu amerykańskiego Mvskoke chce usunąć poprawkę o wolnej prasie (jako zalążek kampanii politycznej i próby przejęcia kontroli nad mediami) do akcji wkracza lokalna gazeta i jej zespół z Angel Ellis na czele.

Gala wręczenia Grand Prix Dolnego Śląska

Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się w czwartek, 18 maja, o 19:00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Gali towarzyszyć będzie pokaz filmu “Werner Herzog. Radykalny marzyciel” w reżyserii Thomasa von Steinaeckera. Herzog – mistrz kina, artysta, poeta, poszukiwacz prawdy, podróżnik w kolonialnym hełmie, marka, mem, aktor, oryginał nie do podrobienia, przepowiadacz katastrofy, legenda… Nikt nie potrafi opowiadać historii tak, jak on, ale historia o nim jest równie fascynująca. W filmie, oprócz pokazywanych po raz pierwszych archiwaliów i wywiadów, pojawiają się wypowiedzi Nicole Kidman, Chloe Zao,  Patti Smith, Christiana Bale’a, Roberta Pattinsona oraz żony artysty – Leny Herzog i jego brata.

26 kwietnia wystartuje sprzedaż biletów na wszystkie pokazy filmowe w ramach 20. MDAG. Bilety będą dostępne na mdag.pl i w kasach Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

Jubileuszowa 20. edycja MDAG we Wrocławiu odbędzie się w dniach 12-21 maja 2023 roku w Dolnośląskim Centrum Filmowym, a część online od 23 maja do 4 czerwca na platformie mdag.pl. Mecenasem tytularnym festiwalu jest Bank Millennium (www.bankmillennium.pl).

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: filmy dokumentalne 2023, Wrocław, DCF
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
KrÃłlestwo zwierząt
"Królestwo zwierząt" - polska data premiery i zwiastun [WIDEO]

Film opowiada o rodzinie próbującej odnaleźć się w świecie genetycznej epidemii.

Jan Englert
Jan Englert powraca w głównej roli w filmie "Skrzyżowanie"

To pierwsza od lat główna rola legendy polskiego teatru i kina.

Algorytm miłości
"Algorytm miłości", czyli seks, pieniądze i lajki dla napalonych gwiazd [WIDEO]

Nadchodzi nowy serial Canal+. Sylwetki postaci przerażają.

Polecamy
Piotr Trojan z nagrodą za Synthol
Reżyserski debiut Piotra Trojana wygrywa 16. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

W produkcji Studia Munka SFP Jurorzy dostrzegli "kuferek z filmowymi skarbami, w którym każdy znajdzie coś dla siebie".

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
KrÃłlestwo zwierząt
"Królestwo zwierząt" - polska data premiery i zwiastun [WIDEO]

Film opowiada o rodzinie próbującej odnaleźć się w świecie genetycznej epidemii.

Jan Englert
Jan Englert powraca w głównej roli w filmie "Skrzyżowanie"

To pierwsza od lat główna rola legendy polskiego teatru i kina.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!