Dzieje się - Kino

Kino Teatralne w Instytucie Grotowskiego

2011-02-15 09:30:08 | Wrocław

24 lutego o godzinie 18:00 zapraszamy do Kina Teatralnego na projekcję filmu "Kaprys" (24 lutego) - ostatniego z trzech filmów związanych z twórczością Henryka Tomaszewskiego prezentowanych w lutym w Instytucie Grotowskiego, a także na wykład dr Tomasza Platy, który odbędzie się w ramach kursu "Performatyka i inne tańce" 25 lutego.

Rejestracja telewizyjna spektaklu Henryka Tomaszewskiego według sztuki Gerharda Hauptmanna Schluck und Jau, w wykonaniu Wrocławskiego Teatru Pantomimy opowie o tym, jak dwóch pijanych włóczęgów trafia na dwór książęcy. Eleganckie towarzystwo postanawia zabawić się kosztem wagabundów i przebiera ich: jednego za króla, zaś drugiego za kobietę. Rozbawione towarzystwo obserwuje, jak włóczędzy „wczuwają” się w nowe życiowe role.

U Grotowskiego gościć również będzie dr Tomasz Plata z wykładem i Wojciech Ziemilski jako prowadzący warsztat w ramach kursu wiodącego "Perfromatyka i inne tańce".

„Sztuka publiczna” – to jeden z terminów najmocniej obecnych w debatach prowadzonych wokół sztuki współczesnej. Artyści, którzy uprawiają sztukę publiczną, podpowiadają widzom: wychodzimy ze swoimi pracami w przestrzeń otwartą, wychodzimy z teatrów i galerii, by uczynić sztukę bardziej otwartą, demokratyczną, inkluzywną, mniej wykluczającą. Jednocześnie prosta intuicja podpowiada, że każdy akt twórczy manifestowany w sferze życia zbiorowego z definicji ma moc zawłaszczenia. Bierze przestrzeń niejako na własność, próbuje ją zagarnąć. W tym wymiarze jego performatywność okazuje się represyjnością.

A zatem: czy w ogóle możemy sobie wyobrazić artystyczny gest w przestrzeni wspólnej, który będzie wolny od elementów przemocy symbolicznej? To pytanie, które prowadzi ku kolejnemu, jeszcze ważniejszemu: czy możemy wyobrazić sobie performans, performatywne działanie publiczne (zresztą nie tylko artystyczne), które pozbawione będzie tendencji normatywnych, zawłaszczających? Ów problem jest ważny dla całej tradycji performatyki, u początków której znalazło się bardzo mocne wyobrażenie o emancypacyjnej, demokratyzującej sile bodaj każdego performansu. Czy dzisiaj nie powinniśmy w końcu dostrzec utopijności tego wyobrażenia? W odpowiedzi ma pomóc refleksja nad działaniami najgłośniejszych polskich twórców sztuki publicznej, m.in. Pawła Althamera i Joanny Rajkowskiej. Wśród kontekstów intelektualnych pojawią się teksty m.in. Johna Austina i Jacquesa Derridy o wypowiedzi performatywnej, Jürgena Habermasa o sferze publicznej, Nicolasa Bourriauda o estetyce relacyjnej.

W praktycznej części warsztatów będziemy odkrywać performatywny potencjał działania w przestrzeni publicznej. Co zmienia publiczność? Na jakich zasadach przestrzeń intymna i publiczna mogą współistnieć? Będziemy próbować, przyglądać się, dyskutować. Poprawiać, odwracać, mnożyć. Skonfrontujemy teorię z działaniem.
(dr Tomasz Plata, Wojciech Ziemilski)

ip

Słowa kluczowe: kino teatralne instytut grotowskiego wrocław kaprys
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth
Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth brylują na premierze "Furiosy" w Cannes [FOTO]

To jedna z najbardziej wyczekiwanych produkcji roku!

Las, reÅź. Lidia Duda
21. MDAG: znamy laureatów Grand Prix Dolnego Śląska

Do kogo trafiła Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego?

Polecamy
Agnieszka Więdłocha i Joanna Jarmołowicz
Agnieszka Więdłocha o miłości i pracy na planie "Planety Singli 3"

Aktorka opowiada o przemianie swojej bohaterki i pracy z nowymi gwiazdami obsady.

Jacek Braciak, Kos
Bielenia, Braciak i Więckiewicz na pierwszych zdjęciach z filmu "Kos" [FOTO]

Poznajcie bohaterów nowego filmu producentów "Bożego Ciała".

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!