Dzieje się - Kino

Kino Made in Poland w Karuzeli. Wstęp wolny!

2012-03-26 09:53:01 | Wrocław

Już 1 kwietnia zapraszamy do Klubu Karuzela na kolejną odsłonę „KinoNiedziel”. W programie znajdą się najciekawsze polskie filmy festiwalu „Zoom Zbliżenia”. Atrakcją wieczoru będzie wrocławska premiera dokumentu „Kiedyś będziemy szczęśliwi” w reżyserii Pawła Wysoczańskiego, autora głośnego „W drodze”.

Na pokaz złoży się 6 filmów, prezentowanych w drugiej połowie lutego w Jeleniej Górze podczas 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Zoom Zbliżenia”. W trakcie kilkudniowej imprezy pokazywane są krótkometrażowe i średniometrażowe filmy z całego świata. Tegoroczny konkurs liczył 95 produkcji. We wrocławskiej Karuzeli pokazanych kilka najciekawszych tytułów, podzielonych na 2 bloki. Na początek kino polskie.

Wśród pokazywanych tytułów znalazły się 3 fabuły. Cały wieczór rozpocznie „Barbakan” Bartłomieja Żmudy, będący dyplomem licencjackim reżysera w PWSFTviT. Film został oparty na autentycznych zdarzeniach, jego bohaterem jest Emil, wracający do ciężarnej żony z zarobkowego wyjazdu do Niemiec. Podczas powrotu pociągiem sytuacja się komplikuje... Inna fabuła to „Odwyk”, którego autorem jest Krzysztof Jankowski, jeden z weteranów polskiego kina niezależnego, najlepiej znany z pełnometrażowego „Ego”. Nowy film Jankowskiego, podobnie jak w „Barbakanie”, zainspirowała rzeczywistość, a konkretnie fragment książki „Zniewolony umysł” Czesława Miłosza. Reżyser opowiada o epizodzie z życia Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. U Miłosza można wyczytać, że Gałczyński pod koniec lat 50. trafił na odwyk, gdzie znacząco wpłynął na obyczaje tamtejszego szpitala psychiatrycznego. Ostatnia z fabuł to mockumentary „Wszystko”. W amatorskim filmie Iwo Kondefera poznajemy człowieka, który przez całe życie skrupulatnie zapisuje każdy fakt z życia mieszkańców swojego bloku. „Wszystko” to laureat wyróżnienia 15. MFF „Zoom Zbliżenia”.

Program uzupełniają 3 filmy dokumentalne. „List z rzeki” powstał w ramach Bydgoskiej Kroniki Filmowej, projektu, który w swoim mieście prowadzą dwaj znani dokumentaliści – Maciej Cuske i Marcin Sauter. Autorami krótkiej opowieści o mężczyźnie, który wygrał wizę do USA i po latach mówi o tym, co stracił przez ten wyjazd, są Jarosław Piskozub i Maciej Jasiński. „List z rzeki” znalazł uznanie w oczach Jury festiwalowego i doczekał się wyróżnienia. „Fachowcy” Macieja Markiewicza to z kolei dokument przedstawiający rzemieślników reprezentujących ginące zawody, które nie mają sukcesorów i w obecnym kształcie przestaną istnieć po śmierci najstarszego pokolenia.

Na zakończenie wieczoru odbędzie pierwszy wrocławski pokaz dokumentu Pawła Wysoczańskiego „Kiedyś będziemy szczęśliwi”. Nowy film twórcy zdobył Grand Prix 15. MFF „Zoom Zbliżenia”, przyznane przez Jury w składzie: Krzysztof Majchrzak, Aleksandra Nieśpielak, Daniel Antosik, Milos Kamenik i Anna Głowińska. We Wrocławiu Wysoczański jest doskonale znany – jego wcześniejszy film „W drodze” wygrał jedną z edycji festiwalu KAN, a także był prezentowany w trakcie Akademii Filmu Dokumentalnego „MovieWro”. „Kiedyś będziemy szczęśliwi” to historia Daniela Furmaniaka (jako aktor wystąpił w „Świnkach” Roberta Glińskiego), nastolatka z biednej dzielnicy Świętochłowic – Lipin. Bohater postanawia opowiedzieć o swoim otoczeniu poprzez realizację filmu dokumentalnego o dzielnicy, zaczyna zadawać mieszkańcom pytanie o ich marzenia. Wysoczański przygląda się staraniom chłopaka, jego bohaterom, ale także niecodziennej relacji Daniela z wychowującą go babcią Anielą. Muzykę do filmu zgodził się napisać Michał Lorenc.

KinoNiedziele to regularne spotkania z kinem krótko- i średniometrażowym, odbywające się w nieskrępowanej atmosferze. Podczas dwóch pokazów kwietniowych zaprezentowane zostaną najciekawsze filmy z 15. edycji MFF „Zoom Zbliżenia”. 15 kwietnia odbędzie się projekcja pod hasłem „Made in Europe” i na pokaz złożą się fabuły, dokumenty oraz animacje z całej Europy.

Program pokazu:
1.  „Barbakan”, reż. Bartłomiej Żmuda
2.  „List z rzeki”, reż. Jarosław Piskozub, Maciej Jasiński
3.  „Fachowcy”, reż. Maciej Markiewicz
4.  „Odwyk”, reż. Krzysztof Jankowski
5.  „Wszystko”, reż. Iwo Kondefer
6.  „Kiedyś będziemy szczęśliwi”, reż. Paweł Wysoczański

Made in Poland – przegląd filmów festiwalu „Zoom Zbliżenia”
Klub Karuzela, ul. Szajnochy 4 (przy Placu Solnym), Wrocław
1 kwietnia, godz. 20:00
Wstęp wolny

ip

Fot. kadr z filmu "Kiedyś będziemy szczęśliwi"

Słowa kluczowe: kiedyś będziemy szczęśliwi kinoniedziela klun karuzela
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth
Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth brylują na premierze "Furiosy" w Cannes [FOTO]

To jedna z najbardziej wyczekiwanych produkcji roku!

Las, reÅź. Lidia Duda
21. MDAG: znamy laureatów Grand Prix Dolnego Śląska

Do kogo trafiła Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego?

Polecamy
My - film 2019
"My" - film o nastoletnim seksie i buncie wkrótce w kinach [WIDEO]

Film okazał się jednym z najbardziej zaskakujących dzieł 9. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej "Kamera Akcja".

Pałac dla Putina
"Pałac dla Putina. Historia największej łapówki" - film o budynku za miliard dolarów [WIDEO]

Zobacz bijący rekordy wyświetleń, śledczy film dokumentalny o największej kradzieży w historii Rosji.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!