Dzieje się - Kino

Interscenario startuje już dziś!

2008-11-26 15:38:19 | Wrocław

 Już w najbliższy czwartek, 27 listopada we Wrocławiu rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Scenarzystów Interscenario. Główna idea, program oraz szczegóły związane z drugą edycją Festiwalu zostały przedstawione przez organizatorów podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Szczegółowy plan festiwalu>>

Pierwszy pomysł stworzenia Festiwalu powstał 5 lat temu, jako efekt wieloletnich dyskusji dotyczących jakości scenariuszy, ich znaczenia - kluczowej roli dla rozwoju kina. - Festiwal jest idealnym miejscem, w którym młodzi, zdolni scenarzyści mogą wymienić sie poglądami, umiejętnościami i po prostu porozmawiać ze sobą. Podczas poprzedniej edycji okazało się, że uwielbiają oni dyskutować na temat swoich projektów. Chcemy umożliwić im prowadzenie takiego dialogu - mówił Robert Gonera, producent Interscenario.

Przez cztery dni Festiwalu scenarzyści będą obchodzić swoje święto. W programie przewidziano liczne pokazy filmowe, warsztaty scenopisarskie oraz uroczyste ogłoszenie wyników konkursu na najlepszy scenariusz. Będzie również scena muzyczna, choć nieco skromniejsza niż przewidywano.

- Interscenario to pierwszy tego typu Festiwal na świecie. Owszem, istnieją festiwale poświęcona pracy scenarzysty i podobne konkursy też są organizowane, jednak cała ta działalność ma na celu zdobycie ciekawego scenariusza. Nasz Festiwal ma wyłonić nie tylko najlepszy scenariusz, ale zdolnych ludzi, którzy chcą się rozwijać w kierunku scenopisarstwa. Chcemy, by poczuli się docenieni - opowiada Gonera. - W tym roku byliśmy zaskoczeni dwukrotnie. Pierwszy raz zaskoczyła nas ilość prac, bo przysłano ponad 100 projektów. To ogromna ilość. Wśród z nich znalazły się naprawdę dobre prace z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch i Polski. Drugim zaskoczeniem jest poziom projektów. Swój scenariusz do konkursu mogli zgłosić zarówno amatorzy jak i profesjonaliści. Tematyka prac była bardzo różnorodna. Jurorzy mają ciężki orzech do zgryzienia, ponieważ nadesłane prace reprezentują wyjątkowo wysoki poziom. Bierzemy pod uwagę nagrodzenie kilku osób.

Maciej Żurawski, dyrektor programowy Interscenario, podczas konferencji podkreślił, że najważniejszą częścią Festiwalu będą warsztaty prowadzone przez wybitnych scenarzystów: - Każdy jeden będzie wyjątkowy, bo ustalany indywidualnie przez prowadzącego. Może być przeprowadzony w różnej formie, zarówno wykładu jak i pracy własnej, np. napisania fragmentu scenariusza. Żurawski wyróżnił warsztat prowadzony przez Jana Hrebejka i Petra Jarchovskyego: - Obaj są wyjątkowi, ale nie to jest najciekawsze. Oprócz samego warsztatu pokażą coś jeszcze - ukażą wręcz modelowy duet scenarzysty i reżysera.

Festiwal będzie odbywał się w trzech pomieszczeniach, udostępnionych przez Wytwórnię Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Duża Hala będzie miejscem otwartym dla wszystkich. Komputery i krzesła, które będą tam udostępnione umożliwią prace zainteresowanym. Ponadto na Dużej Hali odbędą sie występy muzyczne. Drugie pomieszczenie - Sala Średnia - będzie miejscem magicznym. Odbędą się tam projekcje filmów z przenośnych projektorów. Dzięki tej tradycyjnej metodzie wyświetlania filmów, projekcjom będzie towarzyszyć wyjątkowa atmosfera.

Wejścia na projekcje jest bezpłatne. Na Małej Sali (Wydział dźwięku) odbędą się warsztaty i spotkania z twórcami, do których uprawnia nabycie karnetu. Karnet jest płatny (199 zł), jednak opłata ta została wprowadzona nie w celach zarobkowych.

- Nauczeni poprzednią edycją Festiwalu chcemy wprowadzić selekcję wśród uczestników warsztatów. Stąd cena karnetu. Zależy nam, by na warsztatach pojawiali się ludzi prawdziwie zainteresowani scenopisarstwem. Pasjonatów cena nie odstraszy, a ciekawskim pomoże zdecydować czy na pewno te zajęcia są miejscem dla nich - tłumaczy Robert Gonera. Pieniądze uzyskane z karnetów zostały przeznaczone na upominki dla uczestników warsztatów. Każdy otrzyma krzesełko reżyserskie, koszulkę, długopis z logo festiwalu.

Interscenario zakończy uroczysta gala, podczas której nastąpi ogłoszenie wyników na najlepszy scenariusz. Główna nagroda w wysokości 50 tysięcy złotych, ufundowana przez Prezydenta Miasta Wrocławia - Rafała Dutkiewicza,  zostanie wręczona finaliście, wskazanemu przez jury pod przewodnictwem Petra Zelenki. Druga nagroda w wysokości 15 tysięcy złotych ufundowana przez Prezesa Telewizji Polskiej zostanie wręczona najlepszemu debiutantowi. Wiadomo także, że zostanie przyznana specjalna nagroda - nagroda na całokształt twórczości. Otrzyma ją Cezary Harasimowicz. Całość uświetni występ muzyczny wokalistki jazzowej Kasi Mirowskiej wraz z kwartetem.

Podczas konferencji zdradzono też szczegóły kolejnej edycji Interscenario.  - Interscenario 2009 będzie niezwykłym przeżyciem. Ma być zakończeniem obchodów 55-lecia wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. Scenariusze będą tłumaczone nie na dwa, ale już na trzy języki. Do obecnych dołączy język rosyjski. A cały Festiwal odbędzie się już w październiku - informuje Dyrektor Wytwórni Filmów Fabularnych.

Paula Wojcieszak
(paula.wojcieszak@dlastudenta.pl)


Słowa kluczowe: interscenario program 2008 wrocław wytwórnia filmów filmy na interscenario festiwal filmowy 2008
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Sicario
Nadchodzi ENEMEF: Minimaraton Sicario w Multikinie

Premierowo zobaczymy film "Sicario 2: Soldado".

11. MFFA Animator
Znamy laureatów 11. MFFA Animator

Zobacz, do kogo trafiły nagrody za najlepsze filmy animowane.

Sicario: Soldado
"Sicario 2: Soldado": zobacz fragmenty filmu [WIDEO]

Zobacz, jak prezentuje się kontynuacja znakomitego "Sicario"!

Polecamy
Akcja "Rodzina do kina" w sieci Multikino
Akcja "Rodzina do kina" w sieci Multikino

Multikino kontynuuje akcję "Rodzina do kina". Dzięki temu przez cały rok rodziny płacą za bilety na filmy familijne mniej.

Toksyczna relacja matki i córki. Nowy film Piekorz
Toksyczna relacja matki i córki. Nowy film Piekorz

Bez przerwy odzywający się sygnał telefonu: „Martusiu odbierz tu mama!" nie pozwala jej czuć się swobodnie nawet w najbardziej intymnych chwilach.

Premiery filmowe
Kupony i kody rabatowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Sicario
Nadchodzi ENEMEF: Minimaraton Sicario w Multikinie

Premierowo zobaczymy film "Sicario 2: Soldado".

Sicario: Soldado
"Sicario 2: Soldado": zobacz fragmenty filmu [WIDEO]

Zobacz, jak prezentuje się kontynuacja znakomitego "Sicario"!