Dzieje się - Kino

"Birma Vj" na AFD MovieWro

2010-05-24 10:42:40 | Wrocław
27 maja, projekcją nominowanego do Oscara dokumentu „Birma Vj”, startuje kolejny cykl Akademii Filmu Dokumentalnego „MovieWro”. Pokazowi filmu towarzyszyć będzie dyskusja na temat „Wpływu nowych mediów na obieg informacji”.

Zrealizowana jako koprodukcja kilku europejskich krajów „Birma Vj” należy do takich pozycji nie tylko w dokumencie, ale w całym kinie, obok których nie sposób przejść obojętnie. Uwagę zwraca już sam temat. Reżyser Anders Høgsbro Østergaard opowiada o przełamywaniu bariery informacyjnej w Birmie przez niezależnych reportażystów, zrzeszonych w grupie „Democratic Voice of Birma”. Birma od kilkudziesięciu lat jest rządzona przez juntę wojskową. Należy również do kilku krajów świata, do których zagraniczni dziennikarze nie mają prawa wstępu. Trudno zatem o obraz sytuacji kraju, odmienny od oficjalnego przekazu. Jednak rozwój technologiczny umożliwił w 2007 r. Joshui i siatce niezależnych korespondentów zaprezentowanie zachodniemu światu, dlaczego Birmańczycy zaczęli protestować przeciw władzy. Zarejestrowane przez „VJ-ów” (czyli:  Video Journalists) materiały były rozsyłane do zachodnich telewizji. Reporterzy za pomocą miniaturowych kamer ukazywali, jak przebiega prawdziwy protest obywatelski. W przypadku wielu członków „DVB” niezależna reporterka zakończyła się tragicznie, ale ich praca nie przepadła w próżni – świat poznał inne oblicze birmańskiej rewolucji, a materiały trafiły w ręce Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Podczas oglądania poraża szybkość, z jaką opór nielicznych protestantów był powstrzymywany przez siły reżimu.

Oprócz samego, niezwykle wsBirma Vjtrząsającego tematu, warto zwrócić uwagę na realizację filmu, w którym przeplatane są, zapisane przy pomocy mikrokamer, fragmenty pokazujące protesty w kraju, a także obrazy rejestrowane „klasyczną metodą”, w których pojawia się Joshua, opowiadający widzowi o całej sytuacji. O jakości filmu zaświadcza deszcz nagród, jaki spadł na niego – m.in. nagroda na Berlinale czy na Sundance za najlepszy montaż w filmie dokumentalnym.

Przekazanie światu obrazu w kraju, w którym panuje szeroko zakrojona cenzura, nie było na taką skalę możliwe jeszcze kilka lat wcześniej. Rozwój technologii, w szczególności internetu, wpływa na zdecentralizowanie przekazu medialnego. Wielkie stacje telewizyjne nie są w stanie docierać tam, gdzie działający samodzielnie filmowiec czy dziennikarz, który korzystając z takich narzędzi jak telefon komórkowy, mogący służyć do rejestracji obrazu, a potem blog, mikroblog lub serwis społeczności owy, może przekazywać zapisane treści światu. Z pominięciem oficjalnego obiegu medialnego, co w ostatnich latach bardzo mocno przybiera na sile, by wspomnieć protesty na Twitterze, w trakcie niedawnych wyborów w Iranie. W Polsce po kwietniowej tragedii w Smoleńsku również intensywnie korzystały z treści generowanych w internecie, a wielu młodych Polaków o śmierci prezydenckiej pary dowiadywało się z Facebooka. Jaka jest dziś rola i pozycja tzw. mediów tradycyjnych? Jakie znaczenie mają dziś, a jakie miały kiedyś, media drugiego obiegu? Na te, jak i wiele innych pytań, związanych z dziejącymi się na oczach przemianami w medialnym przekazie, spróbują odpowiedzieć uczestnicy dyskusji po projekcji filmu „Birma Vj”. Rozmowę poprowadzi Marcin Drabek, doktorant w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalista od kultury wizualnej i socjologii nowych mediów. Swój udział potwierdził Andrzej Jóźwik, dziennikarz TVP3 Wrocław, a także aktywny bloger i mikrobloger, któremu bliska jest idea dziennikarstwa obywatelskiego.

Akademia Filmu Dokumentalnego „MovieWro” – „Birma Vj”
kino Warszawa Sala-NOT (dawne kino „Atom”), ul. Piłsudskiego 74, Wrocław
27 maja, godz. 19:00 
Bilety: 10 PLN


ip
Słowa kluczowe: Birma Vj AFD MovieWro Anders Høgsbro Østergaard
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Kluseczka
Schematy w produkcjach Netflix - czy każdy film jest przewidywalny?

Czy schematyczność jest domeną takich filmów jak "Kluseczka" i "Wysoka dziewczyna"?

Żarliwość film 2020
Azjatyckie filmy mistrzów w programie 21. MFF Nowe Horyzonty

Fani kina azjatyckiego będą mieli co oglądać!

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Lee film 2024
Kate Winslet jako fotoreporterka wojenna "Lee" Miller [WIDEO]

Biograficzny film z laureatką Oscara ma już pierwszy teaser!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!