Na Żywca - Facet

Kiedy założyć swoje pierwsze konto osobiste?

2017-07-28 08:02:06 | Wrocław

Otwarcie pierwszego konta osobistego to ważny życiowy krok – od tego momentu dostępne będą samodzielne zakupy przez Internet, wygodne płatności kartą czy możliwość korzystania z produktów oszczędnościowych. To również początek przygody, z jakże ważnymi w dzisiejszych czasach, usługami bankowymi i finansowymi. Sprawdź, kiedy i dlaczego warto zdecydować się na założenie pierwszego konta w banku.

Początkowo, konta osobiste były przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich. Z czasem jednak, o dostęp do dobrodziejstw wynikających z posiadania rachunku bankowego zaczęli się upominać coraz to młodsi klienci. Banki nie pozostały obojętne na te oczekiwania i wprowadziły do swojej oferty specjalne konta dla młodych – uwzględniające potrzeby i wymagania młodych, jeszcze uczących się osób. Takie konta osobiste, w przeciwieństwie do rachunków uniwersalnych, są przeważnie bezwarunkowo darmowe, tzn. młodzi klienci nie płacą za nie nic, niezależnie od tego, jak często i do jakich celów je wykorzystują.

Młodego klienta, do założenia konta w banku powinien przekonać nie tylko fakt, że będzie mógł z niego korzystać całkowicie bezpłatnie. W praktyce, można wskazać cały szereg powodów, dla których warto zdecydować się na taki krok – i to w możliwie jak najmłodszym wieku.

Konto osobiste można otworzyć nawet w wieku 13 lat

Swoje pierwsze konto osobiste oraz powiązaną z nim kartę, można posiadać już od momentu, w którym ukończy się 13 lat. Dlaczego akurat wtedy? Nie jest to wymysł banków, po prostu zgodnie obwiązującymi przepisami, w tym wieku nabywana jest tzw. ograniczona zdolność do czynności prawnych, uprawniająca właśnie m.in. do samodzielnego rozporządzania własnymi pieniędzmi. Wynika z tego zarazem, że już w wieku 13 lat można założyć dowolne konto osobiste – nie tylko konto dla młodych, ale również „zwykły” rachunek bankowy. Warto jednak podkreślić, że wybór jednego z rachunków przeznaczonych specjalnie dla młodzieży, z wcześniej wspomnianych względów, będzie po prostu bardziej opłacalny.

Jak założyć konto osobiste?

Osoby niepełnoletnie zakładają konta osobiste praktycznie na takich samych zasadach jak klienci pełnoletni. Jedyna różnica polega na tym, że muszą dodatkowo uzyskać na to zgodę rodziców bądź opiekuna prawnego (zgoda wyrażana jest poprzez złożenie podpisu na umowie o prowadzenie rachunku).

Obecnie, żeby założyć rachunek bankowy, niezależnie czy mowa o koncie dla młodych czy rachunku uniwersalnym, nie trzeba nawet wychodzić z domu – większość formalności załatwia się przez Internet. W praktyce wygląda to tak, że bank udostępnia na swojej stronie internetowej krótki formularz, w którym klient podaje swoje dane personalne (imię, nazwisko, PSESEL, itp.) i kontaktowe (numer telefonu czy adres e-mail). Po uzupełnieniu wszystkich pól wystarczy kliknąć opcję „złóż wniosek” i poczekać kilka dni na kuriera, który dostarczy umowę do podpisania. Po kolejnych kilku dniach zostanie przesłana karta płatnicza. Oczywiście zawsze można też wybrać się z rodzicem do placówki bankowej i tam założyć konto osobiste – wówczas rachunek będzie dostępny jeszcze tego samego dnia.

Wiesz już, w jaki sposób i w jakim wieku możesz otworzyć konto w banku. Czas przekonać się, dlaczego warto zrobić to jak najwcześniej.

Łatwiejsze zarządzanie pieniędzmi i oszczędzanie

Dla wielu młodych klientów, głównymi źródłami finansowania potrzeb są prezenty pieniężne i kieszonkowe od rodziców. Pozyskiwane w ten sposób pieniądze, nawet jeśli nie są to duże kwoty, zawsze warto trzymać na koncie osobistym. Dzięki temu, że konto pozwala sprawdzić, na co i kiedy zostały wydane pieniądze, a także ile dokładnie posiada się ich w danym momencie, klient może bowiem łatwiej kontrolować swoje wydatki i łatwiej planować oszczędności. Takie proste udogodnienia przydają się naprawdę każdemu, niezależnie od wieku i wielkości zgromadzonych środków.

Pieniądze na koncie bezpieczniejsze niż w portfelu

Zgubienie czy kradzież portfela kończy się zwykle utratą całej przechowywanej w nim gotówki. Taka strata może okazać się szczególnie dotkliwa np. tuż po otrzymaniu kieszonkowego, albo podczas obozu młodzieżowego czy innego wakacyjnego wyjazdu, na które zabiera się zwykle większe kwoty pieniędzy. Jeśli do takiego zdarzenia dojdzie daleko od domu, sytuacja może zrobić się poważna, bo wówczas nie ma szans na uzyskanie szybkiej pomocy finansowej ze strony najbliższych. Sprawa jest znacznie prostsza jeśli posiada się konto osobiste. Prostsza, gdyż rodzice mogą w każdej chwili przelać na rachunek swojej pociechy potrzebne pieniądze – a wtedy wystarczy tylko pójść do dowolnego bankomatu i wypłacić niezbędną gotówkę.

Warto podkreślić, że także ewentualna utrata karty płatniczej nie daje większych powodów do zmartwień. Wystarczy bowiem poinformować o takim zdarzeniu bank, a ten niezwłocznie ją zastrzeże – czyli po prostu uniemożliwi dalsze używanie. Poza tym, kartę płatniczą chroni dodatkowo czterocyfrowy numer PIN, który trzeba wpisywać każdorazowo przed dokonaniem płatności bądź wypłaty – bez jego znajomości złodziej nie będzie mógł posłużyć się środkami.

Karta płatnicza to szybkie i wygodne płatności

Karta płatnicza oznacza większe nie tylko bezpieczeństwo, ale i wygodę w posługiwaniu się pieniędzmi. Naturalnie przyspiesza również samo dokonywanie płatności, bo zamiast wyjmować portfel i odliczać kwotę widniejącą na rachunku, można po prostu przyłożyć kartę do terminala płatniczego i wprowadzić numer PIN – bank od razu pobiera z konta osobistego odpowiednią wielkość środków.

Warto podkreślić, że kartą płatniczą można dziś już płacić w zasadzie we wszystkich większych sklepach stacjonarnych, kawiarniach, kinach i innych punktach usługowo-handlowych.

Konto osobiste – pieniądze zawsze pod ręką

Obecnie, każde konto osobiste daje możliwość przeprowadzenia dowolnej operacji finansowej bez wychodzenia z domu, a konkretniej mówiąc – za pośrednictwem Internetu. Do korzystania z pełnej funkcjonalności konta wystarcza laptop, tablet czy inne urządzenie podłączone do sieci. Co więcej, banki udostępniają także aplikacje mobilne na smartfony, dzięki którym można nie tylko wykonać większość najważniejszych operacji bankowych (np. przelew czy założenie rachunku oszczędnościowego), ale również znaleźć np. najbliższy bankomat czy placówkę bankową.

Zakupy w sieci – tylko z kontem osobistym

Za produkty kupowane w sieci można płacić na kilka różnych sposobów: tradycyjnym przelewem (zlecanym w placówce bankowej), gotówką (przy odbiorze towaru), przelewem internetowym, albo korzystając z systemów płatności natychmiastowych np. DotPay, przelewy24 czy PayU. W praktyce, tylko te dwa ostatnie dają gwarancję, że transakcja zostanie przeprowadzona błyskawicznie i bez dodatkowych kosztów. Oczywiście obydwa wymagają przy tym posiadania konta osobistego.

Dlaczego jeszcze warto założyć konto osobiste?

To jednak nadal nie wszystkie korzyści, jakie daje konto osobiste – do jego wcześniej wspomnianych zalet można jeszcze dodać choćby fakt, że:

  • pozwala doładowywać telefon bez wychodzenia z domu – wystarczy zalogować się na swoje konto i wybrać zakładkę „doładuj telefon”,
  • dzięki niemu można zakładać konta oszczędnościowe czy lokaty terminowe, które pozwalają uzyskiwać niewielkie co prawda, ale pozbawione ryzyka dodatkowe dochody,
  • daje okazję do zdobycia wiedzy na temat finansów i bankowości – posiadając rachunek można przekonać się w praktyce, m.in. czym jest oprocentowanie i jak działają rozmaite produkty bankowe.

Co istotne, niektóre rachunki bankowe umożliwiają również korzystanie z atrakcyjnych rabatów i promocji. Przykładowo, w ofercie mBanku można znaleźć eKonto m – konto dla młodych – dzięki któremu można płacić mniej za zakupy w wybranych sklepach, bilety do kin czy naukę w szkołach językowych (szczegóły oferty i aktualne promocje na: https://www.mbank.pl/indywidualny/m/ekonto-dla-mlodych/). Co więcej, rachunek ten pozostaje całkowicie darmowy aż do ukończenia 20. roku życia (później, w najgorszym wypadku może kosztować 4 zł), a przy tym daje możliwość zaprojektowania własnej karty płatniczej (opcja ta jest bezpłatna). Ponadto młody klient ma tutaj do dyspozycji łatwą w obsłudze aplikację mobilną na smartfony, która zapewnia dostęp do wszystkich najważniejszych funkcji konta – w tym przelewów na facebooka czy numer telefonu.

Artykuł Partnera

Słowa kluczowe: bank, mbank, konto bankowe, usługi bankowe
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
fot. Pixabay.com
Self Storage idealnym zamiennikiem strychu

Co zrobić z rzeczami ze strychu podczas remontu?

Wynajem aut - jak tanio i bezproblemowo wynająć samochÃłd?
Wynajem auta - jak tanio i bezproblemowo wynająć samochód?

Zobacz, jak tanio wynająć samochód.

Jak zjeść dobrze i tanio - vouchery do restauracji
Jak zjeść dobrze i tanio - vouchery do restauracji

Zobacz, jak zjeść dobrze i tanio!

Polecamy
Jezus a`la Cecilia Gimenez hitem internetu [FOTO]
Jezus a`la Cecilia Gimenez hitem internetu [FOTO]

Kiedy 81-letnia Cecilia Giménez brała się za renowację XIX-wiecznego hiszpańskiego fresku ‘Ecce Homo”, nie przypuszczała nawet, że wkrótce stanie się międzynarodową sensacją.

Uwaga! W tych miejscach straszy!  [TOP5]
Uwaga! W tych miejscach straszy! [TOP5]

Wiele miejsc w Polsce kryje prawdziwie mroczne tajemnice.

Ostatnio dodane
fot. Pixabay.com
Self Storage idealnym zamiennikiem strychu

Co zrobić z rzeczami ze strychu podczas remontu?

Wynajem aut - jak tanio i bezproblemowo wynająć samochÃłd?
Wynajem auta - jak tanio i bezproblemowo wynająć samochód?

Zobacz, jak tanio wynająć samochód.

Kupony i kody rabatowe