Wiadomości - Artykuły

U nas nie ma kanikuły

2004-07-18 00:00:00 | Wrocław

U nas nie ma kanikuły

Letni Uniwersytet

To nietypowy uniwersytet. Nie ma stałych wykładowców, studentów ani gmachów. Zaczyna żyć tylko latem.

- Dobra, będę - obiecuje prof. Adam Chmielewski. Przed chwilą wyszedł od rektora Latajki, teraz jedzie do drukarni, potem wpadnie do nas, porozmawiamy na "Gazetowym" tarasie.

Na dwa dni przed inauguracją prof. Chmielewski, filozof i dyrektor Międzynarodowej Szkoły Letniej Uniwersytetu Wrocławskiego, biega jak w gorączce. Cała dyrekcja Szkoły to on i dr Dorota Drałus, politolog. Cały "rektorat letniej akademii" - dwa pokoje w Centrum Willy'ego Brandta przy ul. Strażniczej, komputer, telefon.

Na tarasie wspominamy początki. Jak to było? 15 listopada 2002 roku, Aula Leopoldina, wielka uroczystość z okazji 300-lecia Uniwersytetu Wrocławskiego. Wśród gości prezydenci RP Aleksander Kwaśniewski i Republiki Federalnej Niemiec Johannes Rau.

Prezydent Rau mówi: - Dobre sąsiedztwo trzeba pielęgnować. Trzeba usuwać stare przesądy, stereotypy i uprzedzenia. (...) Życzę nam, żeby nie cmentarze nas łączyły, ale uniwersytety, żeby łączyli nas młodzi ludzie. W przyszłym roku we Wrocławiu mógłby odbyć się uniwersytet letni, na którym polscy i niemieccy studenci mogliby uczyć się i dyskutować. A może dołączą do nich studenci ukraińscy?

Więc zaczęli kuć żelazo, póki gorące. W ciągu kilku miesięcy prof. Chmielewski i dr Drałus opracowali koncepcję szkoły, zgromadzili pieniądze, przeprowadzili rekrutację. W lipcu ubiegłego roku do Wrocławia przyjechali pierwsi słuchacze Międzynarodowej Szkoły Letniej Uniwersytetu Wrocławskiego z Polski, Niemiec i Ukrainy.

Profesor Chmielewski napisał list do prezydenta Raua. - Był zaskoczony, że tak szybko udało nam się uruchomić Szkołę - wspomina. - W czasie wystąpienia w naszym parlamencie powiedział, że spośród wielu spotkań w Polsce zapamiętał dwa, m.in. uroczystość we Wrocławiu z okazji 300-lecia Uniwersytetu. Czy nie warto tego robić?

Szkoła ruszyła i rozwija się doskonale. Jutro przyjadą do Wrocławia następni słuchacze, studenci nie tylko z Polski, Niemiec i Ukrainy, ale i z Czech. W sumie 40 osób. Przez dwa tygodnie będą uczestniczyć w zajęciach szkoły. - 60 godzin wykładów i dyskusji - wylicza prof. Chmielewski. - Będziemy rozmawiali o ważnych i trudnych sprawach zjednoczonej Europy. O tym, co nas łączy i dzieli. Wśród wykładowców są znakomici uczeni z Polski i Niemiec. Jak pani widzi, na Uniwersytecie nie ma kanikuły. Inauguracja w poniedziałek, w Auli Leopoldinie.

- Przy okazji chcemy pokazać im Wrocław i Dolny Śląsk - dodaje dr Drałus. - Niektórzy będą u nas już po raz drugi. [Gazeta]

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Sakura Wrocław 2024
Sakura. III Wrocławskie Dni Japońskich Inspiracji - Spotkanie Kultur w Sercu Europy Wrocław

Wydarzenie odbędzie się w dniach 9-19 maja 2024 roku.

Międzynarodowy Dzień Własności Intelektualnej
Światowy Dzień Własności Intelektualnej - święto wszelkiej twórczej działalności człowieka

Korzystamy z niej wszyscy, słuchając muzyki, oglądając filmy, korzystając z patentów czy know-how.

Śląsk Wrocław w Miniaturze: Niezwykła podróż przez świat piłki [FOTO] Wrocław

Gotowi na przygodę, która zabierze zawodników Śląska Wrocław w świat, gdzie wielkość to nie tylko osiągnięcia na boisku?

Polecamy
COUCB - telefon zaufania i czat wsparcia dla dzieci i młodzieży

Dowiedz się więcej o nowej inicjatywie psychologów.

Polski rysownik pracuje dla Slayera

Dziś Międzynarodowy Dzień Slayera! Z tej okazji, przedstawiamy wam Rafała Wechterowicza - autora wielu wzorów wykorzystywanych przez zespół.

Ostatnio dodane
Sakura Wrocław 2024
Sakura. III Wrocławskie Dni Japońskich Inspiracji - Spotkanie Kultur w Sercu Europy Wrocław

Wydarzenie odbędzie się w dniach 9-19 maja 2024 roku.

Międzynarodowy Dzień Własności Intelektualnej
Światowy Dzień Własności Intelektualnej - święto wszelkiej twórczej działalności człowieka

Korzystamy z niej wszyscy, słuchając muzyki, oglądając filmy, korzystając z patentów czy know-how.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.