Wiadomości - Artykuły

Chcą uratować Fredrusia

2015-09-24 13:20:37 | Wrocław

Legendarny autobus Fredruś nie miał zbyt łatwego życia. Przez dekady służył turystom, ale gdy się popsuł, trafił w odstawkę. Kilka lat pod chmurką wystarczyło, aby jeden z symboli Wrocławia zamienił się w rdzewiejący wrak. To może się jednak zmienić, bo miłośnicy starych pojazdów połączyli siły, by uratować poczciwego Fredka, jak o nim mówią. Pierwsza okazja to tegoroczny budżet obywatelski.

Do tegorocznej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego zgłoszono aż trzy projekty dotyczące renowacji zabytkowego autobusu Fredruś. Ich liderzy porozumieli się i połączyli projekty w jeden – numer 17. – Wszystkim nam zależy na tym, aby Fredruś wreszcie poszedł do remontu i żeby znów cieszył oczy wrocławian. Przecież to symbol naszego miasta – mówi Magdalena Surwiłło ze stowarzyszenia Oldtimer Wrocław – jedna z autorek projektu.

Obecnie Fredruś znajduje się w opłakanym stanie, dlatego miłośnicy planują jego remont kapitalny. – Projekt nr 17 obejmuje kompleksową renowację autobusu. Pojazdowi ma zostać przywrócona przede wszystkim sprawność techniczna. Poza tym trzeba będzie odnowić całe wnętrze, które przez kilka lat, gdy Fredruś stał bez dachu nad głową, niszczało – tłumaczy Krzysztof Kołodziejczyk, prezes Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego, który zgłosił projekt renowacji autobusu do tegorocznej edycji WBO. Stowarzyszenie już pomogło Fredrusiowi, porządkując jego wnętrze. – Zastaliśmy straszny widok. Przedział pasażerski dosłownie tonął w błocie. Było tam mnóstwo śmieci – gałęzi, butelek, szmat – wspomina Kołodziejczyk.

Renowację wyceniono na 420 tys. zł, a więc projekt znalazł się w grupie projektów średnich. Autorzy liczą, że dzięki WBO Fredruś znów zawita na wrocławskich ulicach. Nie chcą jednak, aby autobus był eksploatowany tak intensywnie jak przed laty, aby nie powtórzyła się historia z awarią. – Pojazdy zabytkowe nie mogą być traktowane jak maszynki do zarabiania pieniędzy, bo prędzej czy później odmówią posłuszeństwa – tłumaczy Magdalena Surwiłło, która na co dzień zajmuje się renowacją zabytkowych motocykli. – Uważam, że Fredruś powinien pojawiać się na największych imprezach miejskich, ale trzeba pamiętać, że jako pojazd zabytkowy musi być oszczędzany i pielęgnowany – dodaje.

Fredruś to nietypowy pojazd – autobus-kabriolet, należący do rodziny tzw. „ogórków”, a więc popularnych w latach 60. i 70. autobusów wyprodukowanych w podwrocławskiej fabryce w Jelczu. Po raz pierwszy na ulicach Wrocławia pojawił się w 1974 r., chociaż ten, który przetrwał do naszych czasów, to inny pojazd. – Pierwszy Fredruś został wycofany z eksploatacji w latach 80. Wówczas przebudowano jeden z „ogórków”, usuwając jego dach i tworząc drugi kabriolet – zagadkę wyjaśnia Krzysztof Kołodziejczyk.

I to właśnie ten autobus został włączony do zabytkowej kolekcji pojazdów komunikacji miejskiej. Przez kilkadziesiąt lat Fredruś woził turystów pod szyldem Towarzystwa Miłośników Wrocławia. Tak było aż do nieznanej awarii w 2008 r., po której autobus odstawiono. W 2010 r. TMW wyrejestrowało Fredrusia, a dwa lata później oddało Gminie Wrocław. Niestety zabytek nie został zabezpieczony. Przez lata stał pod gołym niebem na tyłach zajezdni przy ul. Powstańców Śląskich. Dopiero dzięki pierwszej edycji WBO, w której jeden z projektów dotyczył zabezpieczenia kolekcji zabytkowych tramwajów, Fredruś został zabezpieczony. Trafił pod dach dawnej zajezdni Dąbie i tam czeka na lepszą przyszłość. Czy los uśmiechnie się wreszcie do poczciwego Fredka? – Mamy taką nadzieję – zapewnia Kołodziejczyk i zachęca wrocławian do oddania głosu na projekt nr 17 – Warto przywrócić naszemu miastu jeden z jego symboli.

Więcej o Fredrusiu i projekcie numer 17 można przeczytać tutaj: https://www.facebook.com/Wroc%C5%82awski-Autobus-Fredru%C5%9B-WBO-17-625842774187523/timeline/

Fredruś jest także na Twitterze:
https://twitter.com/AutobusFredrus

ip

Słowa kluczowe: fredruś, autobus, legenda, wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Sakura Wrocław 2024
Sakura. III Wrocławskie Dni Japońskich Inspiracji - Spotkanie Kultur w Sercu Europy Wrocław

Wydarzenie odbędzie się w dniach 9-19 maja 2024 roku.

Międzynarodowy Dzień Własności Intelektualnej
Światowy Dzień Własności Intelektualnej - święto wszelkiej twórczej działalności człowieka

Korzystamy z niej wszyscy, słuchając muzyki, oglądając filmy, korzystając z patentów czy know-how.

Śląsk Wrocław w Miniaturze: Niezwykła podróż przez świat piłki [FOTO] Wrocław

Gotowi na przygodę, która zabierze zawodników Śląska Wrocław w świat, gdzie wielkość to nie tylko osiągnięcia na boisku?

Polecamy
Hillsborough Stadium - 31. rocznica tragedii na meczu Liverpoolu i Nottingham Forest

Wspomnienie najgorszej tragedii w historii angielskiego futbolu.

FERNANDO SANTOS
Fernando Santos ogłosił pierwsze powołania do reprezentacji Polski [WIDEO]

Kto trafił do zespołu 25 piłkarzy na mecze z Czechami i Albanią?

Ostatnio dodane
Sakura Wrocław 2024
Sakura. III Wrocławskie Dni Japońskich Inspiracji - Spotkanie Kultur w Sercu Europy Wrocław

Wydarzenie odbędzie się w dniach 9-19 maja 2024 roku.

Międzynarodowy Dzień Własności Intelektualnej
Światowy Dzień Własności Intelektualnej - święto wszelkiej twórczej działalności człowieka

Korzystamy z niej wszyscy, słuchając muzyki, oglądając filmy, korzystając z patentów czy know-how.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.