Wiadomości - Artykuły

7 powodów, dla których warto podnosić swoje kwalifikacje

2014-09-01 10:12:37 | Wrocław | artykuł sponsorowany

Czy w obecnej sytuacji  na rynku pracy rzeczywiście ma znaczenie dyplom, certyfikaty ukończenia szkoleń czy poziom wykształcenia? Świadomość, że operator koparki zarabia prawie dwa razy więcej niż świeżo upieczony magister, nie ułatwia zadania.

7 powodów, dla których warto podnosić swoje kwalifikacje i tylko jeden z nich ma związek z pieniędzmi.

Większe zarobki. Jeden z podstawowych aspektów motywujących do pracy. Raporty wynagrodzeń pokazują, że osoby z wyższym wykształceniem i posiadający wysokie kwalifikacje zarabiają lepiej. Oczywiście znajdą się wyjątki, ale są to tylko wyjątki, i nie dajmy się przekonać, że brak wykształcenia zapewni nam finansowy sukces.

Rozwój osobisty i zawodowy. Każda kolejna dawka wiedzy czy umiejętność, którą opanujemy, rozwija nas i wpływa pozytywnie na naszą samoocenę. Wystarczy przypomnieć sobie te chwile, kiedy wzięliśmy do ręki nasz dyplom ukończenia szkoły, świeżutkie prawo jazdy czy certyfikat ukończenia kursu językowego lub zawodowego. Satysfakcja z każdego kolejnego sukcesu przekłada się na nasz wizerunek osobisty i zawodowy, buduje lepszą pozycję na rynku pracy. To jak siebie postrzegamy ma duży wpływ na to, jak postrzegają nas inni, a świadomość własnych osiągnięć i kwalifikacji może dawać pewność siebie i poczucie własnej wartości.  Pewni  własnych kompetencji, szybciej przekonamy do siebie choćby rekrutera na rozmowie kwalifikacyjnej.

Otwartość i elastyczność. Dokształcając się, ucząc czegoś nowego, sami sobie otwieramy nowe możliwości. Umysł ludzki rozwija się dzięki nowym bodźcom. Fundując mu stały, regularny trening, poszerzamy swoje możliwości poznawcze, otwieramy szersze horyzonty.  Jeśli chcemy nadążyć za rozwojem technologicznym i wymaganiami funkcjonowania w obecnym świecie, musimy być otwarci i nadążać. Wymaga to wysiłku, który warto podjąć. Stojąc w miejscu, tak naprawdę cofamy się. Nie zachęcam do poddania się szalonemu obecnie tempu życia, które nie każdemu musi odpowiadać. Chodzi o otwartość i elastyczność, która pozwoli rozumieć ludzi, procesy, zmiany  i wiążące się z tym np. wymagania pracodawców.

Profesjonalizm. Bycie specjalistą w swojej branży, to nie tylko większa szansa, że nawet przy redukcjach w firmie, nie zostaniemy zwolnieni, ale nawet jeśli tak się stanie, dużo łatwiej i szybciej znajdziemy kolejną pracę. Specjalizacja, duży zasób kompetencji i umiejętności zawodowych oraz doświadczenie to ważne elementy, których szukają pracodawcy. Jednak, aby być specjalistą, trzeba się stale uczyć, być na bieżąco. W każdej dziedzinie następują zmiany, są nowe badania, inne rozwiązania, zmienia się rynek. Nie wystarczy skończyć szkołę, trzeba uzupełnić swoje kwalifikacje na kursach czy szkoleniach, uzyskać niezbędne certyfikaty, śledzić branżową prasę i publikacje.

Większy wybór. Osoby posiadające różne kwalifikacje, łatwiej znajdują pracę. Gdy stracą pracę, otwierają własny biznes, wykorzystując posiadane umiejętności. Zaleca się, aby swoje życie zawodowe oprzeć na dwóch nogach. Jeśli jedna się złamie, zawsze można oprzeć się na drugiej. Warto zastanowić się, co mogłoby być moją drugą nogą i rozwinąć się także w tym kierunku. Uzupełnić wiedzę, przeszkolić się, mieć alternatywę.

Papier. Wbrew temu, jak lekceważąco wyrażamy się czasem o dokumentach potwierdzających nasze kwalifikacje, mają one duże znaczenie.  Certyfikaty czy dyplomy są potwierdzeniem naszego wykształcenia, dają także informację, czy podnosimy kwalifikacje, rozwijamy się, czy spełniamy warunki wymagane stanowiskiem pracy. Jest to szczególnie ważne, gdy jesteśmy w procesie rekrutacji, ponieważ potencjalnemu, nowemu pracodawcy trudno jest ocenić nasze kwalifikacje w inny sposób.

Sieć kontaktów. I ostatni, choć równie ważny, powód dokształcania się. Na szkoleniach, kursach, studiach podyplomowych poznajemy ludzi, najczęściej pracujących w tej samej lub podobnej branży.  A jak ważna  jest sieć kontaktów w szukaniu pracy, nie muszę chyba nikogo przekonywać.

Pewnie znalazłoby się jeszcze kilka powodów, żeby podnosić kwalifikacje. Te uznałam za najważniejsze i mam nadzieję, że przynajmniej kilka osób przekonałam, żeby podjęły wysiłek nauki, nawet gdy ławka szkolna jest dla nich bardzo odległym wspomnieniem.

Beata Możdżonek
www.apedukacjabiurokarier.pl

AP Edukacja zaprasza do zapisów na KKZ w zawodach:
Kucharz
Technik elektryk
Technik mechatronik
Technik żywienia i usług gastronomicznych


Do szkół policealnych:
Asystentka stomatologiczna
Technik sterylizacji
Opiekun medyczny
Technik pojazdów samochodowych
Technik weterynarii

Jeśli masz pytania to skontaktuj się z najbliższym sekretariatem naszej placówki, pisząc na adres wrocław@apedukacja.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu 71 341 96 70 lub 71 341 96 71

www.apedukacja.pl

Tekst: Promocja

Słowa kluczowe: ap edukacja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Międzynarodowy Dzień Własności Intelektualnej
Światowy Dzień Własności Intelektualnej - święto wszelkiej twórczej działalności człowieka

Korzystamy z niej wszyscy, słuchając muzyki, oglądając filmy, korzystając z patentów czy know-how.

Śląsk Wrocław w Miniaturze: Niezwykła podróż przez świat piłki [FOTO] Wrocław

Gotowi na przygodę, która zabierze zawodników Śląska Wrocław w świat, gdzie wielkość to nie tylko osiągnięcia na boisku?

Polecamy
wolontariusze i uchodźcy
Woja na Ukrainie trwa już miesiąc! Podsumowanie działań pomocowych we Wrocławiu Wrocław

Dziesiątki tysięcy wolontariuszy każdego dnia we Wrocławiu wspierają uciekających przed wojną Ukraińców.

Partnerka Georga Floyda zabrała głos: "Chcę by wszyscy wiedzieli, co odebrali nam ci funkcjonariusze"

Roxie Washington pojawiła się na konferencji prasowej wraz z córką i przyjacielem Georga Floyda.

Ostatnio dodane
Międzynarodowy Dzień Własności Intelektualnej
Światowy Dzień Własności Intelektualnej - święto wszelkiej twórczej działalności człowieka

Korzystamy z niej wszyscy, słuchając muzyki, oglądając filmy, korzystając z patentów czy know-how.

Śląsk Wrocław w Miniaturze: Niezwykła podróż przez świat piłki [FOTO] Wrocław

Gotowi na przygodę, która zabierze zawodników Śląska Wrocław w świat, gdzie wielkość to nie tylko osiągnięcia na boisku?

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.