Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Współczesne pojęcie piękna i brzydoty, estetyzacja życia na wszystkich jego płaszczyznach, wyzwala coraz większą chęć dostosowania się do promowanego w mediach wizerunku atrakcyjnej kobiety i kobiecości sprowadzonej do smukłej linii ciała, długich nóg, dużych piersi i ust. Zewnętrze opakowanie stało się ważniejsze niż to, co mamy do zaoferowania jako człowiek. Inteligencja i emocjonalność stały się niewygodnymi pojęciami, wymagają zaangażowania i poznania. Ułatwiając sobie relacje z drugim człowiekiem pozostajemy powierzchowni i skupiamy się na zewnętrznych oznakach piękna/brzydoty. Współczesny model kobiecości stał się płaski, jak zdjęcia w magazynach dla kobiet. W pracy nad przedstawieniem zastanowimy się, czy ten współczesny kanon jest prawdziwy? czy jest możliwy do wprowadzenia w życie? czy pozostaje tylko nierealnym efektem photoshopa? I W końcu pytanie zasadnicze – czy współczesna relacja piękna i brzydoty umożliwia budowanie trwałych relacji i daje nam realne poczucie własnej wartości?

Nad projektem od strony reżyserii czuwała będzie Anna Piotrowska – tancerka, choreograf, reżyser, nauczyciel tańca współczesnego, fundator i prezes zarządu Fundacji Rozwoju Tańca, założycielka teatru tańca „mufmi” w Warszawie. Zdobyła dyplom artysty – tancerza, przyznawany przez Związek Artystów Scen Polskich i honorowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest autorką ponad sześćdziesięciu choreografii. Swoje przedstawienia realizowała między innymi w: Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu, Śląskim Teatrze Tańca w Bytomiu, Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, Duet Art. Of Theatre w Budapeszcie, Samovarteateret w Kirkenes. Piotrowska tworzy także opracowania ruchu w teatrach dramatycznych – współpracuje z reżyserem teatralnym Pawłem Kamzą i Arturem Tyszkiewiczem.

Premiera przedstawienia przewidziana jest na początek lutego 2014, na Scenie na Świebodzkim.

Przedstawienie Piotrowskiej powstaje z inspiracji Historią brzydoty Umberto Eco. Jedno z kanonicznych dzieł literatury, odnoszące się do teorii estetyki, w którym śledzimy różne, często zaskakujące oblicza brzydoty, dało impuls do postawienia pytania o dzisiejsze kobiece piękno. To piękno ma swoją boginię: Ana, która wykorzystuje słabości, pragnienia, zaciera różnicę pomiędzy iluzją a rzeczywistością, pociąga w krainę anoreksji – miejsce na granicy życia i śmierci.
Ana – bogini symetrii, wagi, ciała, rozmiarów, jedzenia, liczenia, dotyku, szkieletu, zanikania.

Reżyserka zainteresowana jest bezpośrednio ucieleśnieniem CHOROBY. Zastanawia się, kim jest Anoreksja, co myśli, jak czuje. Piotrowska nie jest zainteresowana stworzeniem historii pięciu kobiet chorych na anoreksję. Tutaj aktorki same dla siebie przyjmują dwoiste postaci: ANOREKSJĘ (jej ucieleśnienie) i OFIARĘ anoreksji. Stąd pomysł stworzenia imion bohaterek: Anaza, Anasza, Anagi, Anaria, Anakha.

Spektakl powstanie we współpracy z Laboratorium Ruchu działającym przy Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Partnerami strategicznymi są: Biuro Festiwalowe Impart 2016 oraz Instytut Muzyki i Tańca.

Zobacz również:
Anna Piotrowska: Mam poczucie tymczasowości i powierzchowności [WYWIAD]>>

Zdjęcia ze spektaklu

Najciekawsze zdjęcia ze spektaklu Historia brzydoty (Wrocławski Teatr Pantomimy, Wrocław).

Historia brzydoty (22)

Historia brzydoty  - Zdjęcie nr 2
Historia brzydoty  - Zdjęcie nr 3
Historia brzydoty  - Zdjęcie nr 4
Historia brzydoty  - Zdjęcie nr 5
Historia brzydoty  - Zdjęcie nr 6

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu: reżyseria, muzyka. Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Historia brzydoty (Wrocławski Teatr Pantomimy, Wrocław).

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Historia brzydoty.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Historia brzydoty (Wrocławski Teatr Pantomimy, Wrocław).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Historia brzydoty (Wrocławski Teatr Pantomimy, Wrocław).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Historia brzydoty (Wrocławski Teatr Pantomimy, Wrocław).
Premiery teatralne
Kupony i kody rabatowe
Zapowiedzi teatralne
Ostatnio czytane
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Śmieszny staruszek we Wrocławskim Teatrze Lalek
Śmieszny staruszek we Wrocławskim Teatrze Lalek Wrocław

Jeden z najsłynniejszych spektakli lalkowych w reżyserii Wiesława Hejny na deskach Wrocławskiego Teatru Lalek, nie tylko dla dzieci i młodzieży.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!