Zmień miasto
Teatr Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Szkoła błaznów

Michel de Ghelderode

Szkoła błaznów

(Teatr Polski - Scena na Świebodzkim, Wrocław)

Szkoła błaznów
 
GALERIA ZDJĘĆ: Szkoła błaznów (33)
  • Szkoła błaznów - plakat

Opis spektaklu

Spektakl Wrocławskiego Teatru Pantomimy

Kluczem do interpretacji tekstu belgijskiego dramaturga, w swojej twórczości zbliżającego się do francuskiej awangardy XX wieku, było ostatnie słowo padające w „Szkole błaznów” – okrucieństwo.

Czym jest okrucieństwo? Jak się objawia? Jak reagujemy na nie reagujemy?

W „Szkole błaznów” zastanawiamy się nad koncepcją losów ludzkości, jak również pojedynczego życia, jako historii okrucieństwa, przemocy i prześladowań.

Współczesny świat – obwarowany różnorodnymi aktami prawnymi, w tym konwencjami praw człowieka – nadal nie potrafi sobie poradzić z okrucieństwem. Ciągle jesteśmy świadkami przemocy i co raz bardziej wobec niej stajemy się bezsilni.

Bezsilni, ale i moralnie zobojętnieni. Recepcja przemocy, która jest silnie zakorzeniona w naszym życiu, staje co raz bardziej problematyczna. Ambiwalencja w ocenie zła, jak i w kwestii jego pochodzenia, z jednej strony wyraźnie pozwala wskazać jego źródło, a z drugiej strony – nie rzadko stanowi pretekst usprawiedliwiający dla oprawców.
Skomplikowane procesy socjokulturowe, wypieranie zła ze świadomości społecznej i indywidualnej, znieczulają nas na przemoc i zacierają granicę między rzeczywistością, a fikcją.

W przedstawieniu Zbigniewa Szymczyka temat okrucieństwa badany jest na kilku płaszczyznach: człowieka wobec człowieka, systemu wobec jednostki i natury wobec człowieka. Czy wygrywa silniejszy, czy sprytniejszy? Ratunkiem jest spokój ducha, czy histeryczny śmiech? A może maska błazna jest tym najwłaściwszym kamuflażem, szansą na przetrwanie?

 
Komentarze i opiniedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

FB dlaMaturzysty.pl reklama