Wiadomości - Artykuły

Zbliża się Festiwal Wachlarz we Wrocławiu

2018-05-08 15:01:36 | Wrocław

16 i 17 czerwca 2018  we Wrocławiu odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Wachlarz, jednego z największych w Polsce spotkań podróżników, reporterów, fotografów i ludzi ciekawych świata. Jego tematem przewodnim jest „Esencja”. - Esencję rozumiemy jako powrót do korzeni podróżowania, zwrócenie się ku naturze w swoich podróżach, poznawanie innych kultur czy wreszcie podróż w głąb samego siebie - podkreśla Kamila Kowalewska, odpowiadająca za koordynację festiwalu.

Festiwal Wachlarz 2018Na tegorocznym Wachlarzu usłyszymy m.in. Marka Tomalika, podróżnika, publicystę i pasjonata Australii, który przybliży sytuację Aborygenów, Kamilę Kielar, podróżniczkę, która zmierzy się z tematem etyki w górach, czy Aleksandra Dobę, który jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki dzięki sile własnych mięśni, opowiadającego o tym, dlaczego właściwie robi to, co robi. Pierwszego dnia festiwalu odbędzie się 16 prelekcji podróżników, reporterów i twórców, przygotowanych specjalnie na Wachlarz oraz nawiązujących do tematu przewodniego edycji. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa zdjęć podróżników wraz z ich komentarzami, dlaczego właśnie te fotografie kojarzą im się ze słowem „esencja”.

A czym jest esencja dla tegorocznych prelegentów Wachlarza? – Magda Jończyk, która opowie o Himalajach, uważa, że jest to smakowanie życia w najprostszych jego przejawach, obserwowanie codzienności, spotkania z ludźmi, rozmowy, które nadają wędrówkom prawdziwego smaku. Natomiast dla Karoliny Kani, która zaprezentuje Nową Kaledonię z punktu widzenia pracy etnologa, esencja jest pragnieniem poznania. – Pogłębionego, uważnego, przepełnionego zainteresowaniem, ciekawego, ale nie ciekawskiego, dążącego do zrozumienia. W takim poznaniu pomaga spotkanie z drugim człowiekiem, miejscem, rzeczą, z samym sobą. O tym, jak inni prelegenci zinterpretują esencję, dowiemy się już 16 czerwca w Operze Wrocławskiej.

Wachlarz to festiwal inny niż wszystkie. Pomysł na niego narodził się w 2013 roku, kiedy wymyśliliśmy sobie regularne spotkania ze społecznością – osobami, które chcą od podróży czegoś więcej niż tylko przemieszczania się z punktu A do punktu B. Chcieliśmy dać im wiedzę potrzebną do poznawania świata oraz narzędzia, które pomagają go pokazać i zrozumieć. Tak narodził się pomysł na spotkania i warsztaty – mówi Anna Górnicka, pomysłodawczyni i organizatorka Festiwalu Wachlarz. – Wachlarz od samego początku wyróżnia formuła – każda edycja ma swój temat przewodni, a wszystkie prezentacje trwają 18-20 minut. Takie podejście pozwala nam wydobyć z każdej historii prawdziwą esencję – dodaje Górnicka.

Festiwal Wachlarz to jednak nie tylko pasjonujące prelekcje, lecz także warsztaty, które odbędą się 17 czerwca. – Chcemy pomóc naszej społeczności zdobyć praktyczne umiejętności, które może wykorzystać podczas swoich podróży lub przy rozwijaniu pasji – wskazuje Kowalewska.

W tym roku odbędą się warsztaty z reportażu, blogowania, tworzenia wideo oraz fotografii. Poprowadzą je eksperci w swoich dziedzinach. – Marcin Kącki, redaktor „Dużego Formatu”, podczas reporterskich warsztatów pokaże, jak rozmawiać i pisać, by nie krzywdzić bohaterów naszych reportaży. Rafał Hetman, autor bloga CzytamRecenzuje.pl, przedstawi, jak wyjść z niszy, zbudować popularność bloga i stworzyć silną markę. Marcin Mossakowski, autor podróżniczo-filmowego bloga www.livealife.pl, zaprezentuje zabiegi pomocne w tworzeniu wideo zapierającego dech w piersiach, a fotoreporter Wojciech Grzędziński, laureat m.in. World Press Photo, Sony World Photography Awards i Grand Press Photo,  odsłoni tajniki fotoreportażu.

Ponadto w tym roku, po raz pierwszy na Wachlarzu, zostaną zorganizowane spotkania dla najmłodszych o tematyce podróżniczej. Anna Jaklewicz poprowadzi warsztaty archeologiczne, a Michalina Kupper przybliży dzieciom kulturę Aborygenów. Oba spotkania odbędą się dla dwóch grup wiekowych – 4-7 i 8-11 lat.

Partnerami tegorocznej edycji festiwalu są Miasto Wrocław oraz Żywiec Zdrój.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na wachlarz.pl. Bilety są do nabycia na https://wachlarz.pl/bilety/.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: 2018, program, spotkania, goście, podróże
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, o jakie domowe rzeczy warto zadbać zimą!
Dlaczego warto skorzystać z self storage zimą?

Zobacz, o jakie domowe rzeczy warto zadbać zimą!

Zobacz nagranie świadka, ktÃłry widział płonący kurort narciarski we Francji!
Kurort narciarski w Alpach stanął w płomieniach. Zobacz przerażające nagranie! [WIDEO +18]

Zobacz nagranie świadka, który widział płonący kurort narciarski we Francji!

Światełko dla Pawła Adamowicza
Zbiórka Fundacji WOŚP zamiast zniczy i kwiatów dla Pawła Adamowicza

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przeprowadzi zbiórkę wśród osób uczestniczących w sobotnich uroczystościach pogrzebowych.

Polecamy
Skąd się wziął pomysł na Dzień Babci i Dziadka?
Skąd się wziął pomysł na Dzień Babci i Dziadka?

Dzień Babci - dlaczego obchodzimy go akurat dzisiaj?

Ostatnio dodane
Zobacz, o jakie domowe rzeczy warto zadbać zimą!
Dlaczego warto skorzystać z self storage zimą?

Zobacz, o jakie domowe rzeczy warto zadbać zimą!

Zobacz nagranie świadka, ktÃłry widział płonący kurort narciarski we Francji!
Kurort narciarski w Alpach stanął w płomieniach. Zobacz przerażające nagranie! [WIDEO +18]

Zobacz nagranie świadka, który widział płonący kurort narciarski we Francji!