Wiadomości - Artykuły

Zbliża się 10. Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej we Wrocławiu

2021-06-09 09:59:58 | Wrocław

Przed nami jubileuszowa, 10. edycja Festiwalu Niezależnej Kultury Białoruskiej we Wrocławiu, który odbędzie się w dniach 18-20 czerwca 2021 roku w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Będzie to okazja do spotkań z białoruską kulturą, malarstwem,  filmem, literaturą i teatrem. Nie zabraknie też odniesień do obecnej sytuacji społeczno-politycznej na Białorusi. Organizatorami festiwalu są fundacja „Za Wolność Waszą i Naszą” oraz DCF.

Festiwalu Niezależnej Kultury Białoruskiej

- We Wrocławiu znaleźliśmy się z wielu różnych powodów. Niektórzy mieszkają tu od lat, inni, prześladowani we własnym kraju, zaledwie kilka miesięcy temu znaleźli w stolicy Dolnego Śląska schronienie i szansę na lepszą przyszłość. Tak czy inaczej, diaspora białoruska staje się coraz liczniejsza. Z trwogą przyglądając się temu, co dzieje się na naszej Ojczyźnie, zdajemy trudny, lecz jakże ważny egzamin z jedności, solidarności i wytrwałości. W tej sytuacji wznowienie Festiwalu Niezależnej Kultury Białoruskiej we Wrocławiu wydało się czymś zupełnie naturalnym i oczywistym. Potrzebujemy tego małego święta, podczas którego będziemy dzielić się własną kulturą i sztuką, przypominając mieszkańcom miasta, jak wiele nas łączy i jak mało w rzeczywistości nas dzieli – mówi Tatiana Iwanow z fundacji „Za Wolność Waszą i Naszą”.

Podczas festiwalu będzie można zobaczyć m.in. akwarele białoruskiego malarza i grafika Alakseja Maraczkina, które zaprezentuje gościom mieszkająca od kilku lat we Wrocławiu wnuczka artysty. Będzie też filmowo – goście festiwalu obejrzą nagradzany film krótkometrażowy Alaksya Poluyana „Jezioro radości”. Sekcję teatralną natomiast wypełnią kinowe pokazy spektakli. Pierwszy z nich to „Białoruś obrażona”, spektakl Teatru Miejskiego w Gliwicach, który jest wzruszającą kroniką wydarzeń „białoruskiego sierpnia” autorstwa Andreja Kurejczyka. Drugi to niezależny projekt „ToMy” w reżyserii Stasa Żirkowa, który powstał na podstawie powieści Andreja Horwata „Radio Prudok”

- Ten festiwal można postrzegać w trzech różnych wymiarach. Po pierwsze artystycznym, bo daje wyjątkową okazję do spotkania z twórczością artystów z Białorusi działających w różnych dziedzinach sztuki – kinie, teatrze, literaturze czy muzyce. Po drugie polityczny. Trudno dzisiaj abstrahować od obecnej sytuacji na Białorusi, łamania praw człowieka, antyreżimowych protestów i walki Białorusinów o wolność i demokrację. W tym sensie współorganizacja Festiwalu Niezależnej Kultury Białoruskiej jest naszym wyrazem solidarności ze społeczeństwem białoruskim i artystami, którzy z racji swoich poglądów stają się obiektami ataków władzy. Wreszcie ma on też niebagatelny wymiar społeczny, lokalny, bo jest okazją do spotkania Polaków i Białorusinów żyjących obok siebie we Wrocławiu i wzajemnego poznawania się – mówi Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

Organizatorzy festiwalu podkreślają, że bardzo zależało im na zapewnieniu wszystkim chętnym możliwości czynnego udziału w znacznej części wydarzeń. Stąd pomysł na warsztaty dla dzieci i ich rodziców oraz przygotowany wspólnie wieczór poetycko-muzyczny „Głosy Wolności”, a także czytanie teatralne białoruskiej sztuki. Ponadto będzie to okazja do napisania pocztówki do jednego z licznych w tej chwili więźniów politycznych na Białorusi, a także zadania pytań twórcom projektu „Teatr na faktach”, którzy pracując nad spektaklem dokumentalnym o Białorusi zebrali dziesiątki wyjątkowych historii. Wreszcie będzie można zabrać głos w panelu dyskusyjnym „Zima Wasza – Wiosna Nasza”. Swoistą ramą dla całości staną się unikatowe pokazy piaskografii Aleksandry Konofalskiej, jednej z najlepszych światowych artystek w tej dziedzinie.

Wszystkie wydarzenia w ramach X Festiwalu Niezależnej Kultury Białoruskiej odbędą się w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Językami festiwalu są białoruski, polski oraz rosyjski. Wstęp bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc na warsztaty. Tel. do kontaktu: 530 991 002, e-mail: fundacja@zawolnosc.eu.

Organizatorzy: Fundacja „Za Wolność Waszą i Naszą”, Dolnośląskie Centrum Filmowe. Współorganizatorzy: Centrum Historii Zajezdnia. Partnerzy: Stowarzyszenie Białoruski Związek Solidarności, Fundacja Pomoc i Integracja, Fundacja Białoruski Dom we Wrocławiu. Projekt dofinansowany przez Gminę Wrocław, www.wroclaw.pl.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: program, czerwiec 2021, wydarzenia, filmy, seanse, DCF kino
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Emilia Sędziak
Pokonaj barierę językową z warsztatami Masterclass

Warsztaty poprowadzi Emilia Sędziak wieloletni lektor Business Enaglish certyfikowany konsultant i trener biznesowy.

Tłum ludzi - Prada RÃłwności
Parada Równości w Warszawie. Jak przebiegało wydarzenie? [GALERIA]

Zobacz, jak przebiegała Parada Równości w Warszawie, w której wziął udział Rafał Trzaskowski.

urządzenia chłodzące w MediaMarkt
Lato już jest! Przygotuj się na upały z promocją w MediaMarkt

Sprawdź, jak dobrać odpowiedni sprzęt do naszych potrzeb i możliwości finansowych.

Polecamy
INTER Student
Jaka polisa dla studenta medycyny?

Nowa oferta od INTER dla zawodów medycznych.

Ostatnio dodane
Emilia Sędziak
Pokonaj barierę językową z warsztatami Masterclass

Warsztaty poprowadzi Emilia Sędziak wieloletni lektor Business Enaglish certyfikowany konsultant i trener biznesowy.

Tłum ludzi - Prada RÃłwności
Parada Równości w Warszawie. Jak przebiegało wydarzenie? [GALERIA]

Zobacz, jak przebiegała Parada Równości w Warszawie, w której wziął udział Rafał Trzaskowski.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.