Wiadomości - Artykuły

Zbierając zakrętki, pomożesz dzieciom

2013-06-21 12:04:38 | Wrocław

Inicjatywa powstała jako spontaniczny pomysł studentów Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, dzisiaj jest największą Fundacją w Polsce zbierającą plastikowe zakrętki z butelek od wód mineralnych, napojów oraz chemii gospodarczej na rzecz niepełnosprawnych dzieci. Fundacja Bez Tajemnic prowadząca największy ogólnopolski program ‘Zakretki.info - Pomagamy nie tylko przyrodzie…’ ma swoją siedzibę w Krakowie, a jej wolontariusze działają na terenie całego kraju.

- Dlaczego nakrętki? Ponieważ wyszliśmy z założenia, że zakrętka to jest coś, co ma każdy w domu. Tak naprawdę spotykamy się kilkukrotnie w ciągu dnia z jakąś plastikową zakrętką - są małe kolorowe - ludzie bardzo chętnie je zbierają i bardzo chętnie je przekazują na cele charytatywne - tłumaczy Michał Żukrowski, prezes Fundacji.

Zakrętki, które przekazywane są przez osoby prywatne, firmy oraz instytucje trafiają do punktów zbiórki, stamtąd dostarczane są do firm recyklingowych, które po przetopieniu plastiku, gotowy granulat zamieniają w produkty, z którymi mamy styczność na co dzień np. wiadra, grabie ogrodowe czy łopaty do śniegu. Pieniądze zgromadzone z przekazania surowca trafiają zaś na konto fundacji, która następnie zgodnie ze swoim statutem w 100% przeznacza środki na zakup sprzętów dla niepełnosprawnych dzieci.

Program prowadzony jest nieprzerwanie od 2008 roku w większości polskich miast, rocznie Fundacja zbiera kilkadziesiąt ton plastikowych odpadów. Do tej pory dzięki niej pomoc w postaci zakupu wózków inwalidzkich i sprzętu rehabilitacyjnego otrzymało kilkanaścioro dzieci. Wciąż zgłaszają się jednak kolejne rodziny proszące o dofinansowanie, gdyż koszt takich urządzeń jest często nieosiągalną barierą.

Wrocław jest jednym z miast, na terenie którego Fundacja Bez Tajemnic prowadzi zbiórkę. Na stronie www.zakretki.info znajduje się wykaz punktów, do których można oddać zakrętki. Nie obowiązuje minimalny próg przekazanych zakrętek, wystarczy że ktoś dostarczy mały worek, z tym co zdoła uzbierać w domu czy w pracy. Fundacja aby rozszerzyć swoją działalność stale poszukuje nowych miejsc, w których będzie mogła zakładać punkty zbiórki, aby ułatwić mieszkańcom możliwość przekazania zakrętek oraz zachęcić do pomagania.

Pojemniki z logo Zakrętki.info znaleźć można w wielu miejscach publicznych, w tym w placówkach oświatowych i wychowawczych, jest to istotne nie tylko z punktu widzenia zasięgu akcji.

- Zależy nam, aby prowadzić zbiórki w szkołach i przedszkolach, chcemy w ten sposób zaszczepić w młodych umysłach cechy takie jak bezinteresowność czy życzliwość, to ważne żeby dorastające dzieci nie odczuwały obojętności na pomoc innym oraz przy okazji dbały o ekologię poprzez segregację odpadów. – wyjaśnia Artur Nowak, koordynator zbiórki we Wrocławiu.

- Dzięki tym prostym działaniom już od przedszkolaka możemy uczyć empatii małe dzieci – dodaje Michał Żukrowski.

Szeregi Fundacji Bez Tajemnic zasila na stałe łącznie kilkadziesiąt osób. Jej uczestnicy nie pobierają żadnych korzyści finansowych z tytułu swojej pracy. Każdy z nich na co dzień ma swoje obowiązki,  jednak znajduje czas by przyczynić się do uśmiechu dziecka. Jak sami się przekonali pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale i przyjemne.

- Nie każdy jest w stanie pomagać finansowo, ale każdy może zrobić ten mały krok i wrzucić do pudełka zakrętkę. Według naszych badań wynika, że jeśli każdy Polak odda w nasze ręce jedną zakrętkę dziennie, będziemy w stanie kupić nawet 750 wózków inwalidzkich rocznie. By dokonać tego celu musimy pamiętać, że każda zakrętka może nieść pomoc, wyrzucając ją do śmieci zabieramy szansę dla dzieci, które czekają na niezbędny sprzęt. Zachęcamy wszystkich, którzy chcą dołączyć do naszej Fundacji, a także polecamy zbierać wśród znajomych i rodziny, by wesprzeć naszą ideę, to fajna zabawa – dodaje Artur Nowak.

Wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat Programu charytatywno-ekologicznego Zakrętki.info, zapraszamy na oficjalna stronę internetową: www.zakretki.info oraz profil na facebooku. Wszelkie pytania oraz propozycje dotyczące akcji we Wrocławiu prosimy kierować na adres mailowy: wroclaw@zakretki.info

ip

Słowa kluczowe: akcja charytatywna wrocław zbiórka zakętki nakrętki z butelek pomoc niepełnosprawne dzieci
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz MłodzieÅźowe Słowo Roku wybrane w plebiscycie PWN-u!
Poznaliśmy Młodzieżowe Słowo Roku 2018

Zobacz Młodzieżowe Słowo Roku wybrane w plebiscycie PWN-u!

nVidia
Charytatywna inicjatywa graczy na rzecz pacjentów Kliniki Rehabilitacji w Centrum Zdrowia Dziecka

Internetowa 54-godzinna kwesta kolejny raz jednoczy miłośników gier, chcącym pomagać potrzebującym dzieciom.

Zobacz filmik, na ktÃłrym zarejestrowano niedźwiedzia na ulicach w Braszowie!
Niebezpieczne zwierzę biegało po ulicach w Rumunii [WIDEO]

Zobacz filmik, na którym zarejestrowano niedźwiedzia na ulicach w Braszowie!

Polecamy
Linia 116 zmienia trasę
Linia 116 zmienia trasę Wrocław

Autobusy linii 116 zmieniają trasę w związku z planowanymi remontami sieci kanalizacyjnej.

Ostatnio dodane
Zobacz MłodzieÅźowe Słowo Roku wybrane w plebiscycie PWN-u!
Poznaliśmy Młodzieżowe Słowo Roku 2018

Zobacz Młodzieżowe Słowo Roku wybrane w plebiscycie PWN-u!

nVidia
Charytatywna inicjatywa graczy na rzecz pacjentów Kliniki Rehabilitacji w Centrum Zdrowia Dziecka

Internetowa 54-godzinna kwesta kolejny raz jednoczy miłośników gier, chcącym pomagać potrzebującym dzieciom.

Konkurs Ziaja