Wiadomości - Artykuły

Wsparcie dzieci z niepełnosprawnościami - konferencja we Wrocławiu

2021-12-07 09:12:22 | Wrocław

Praktyczne wskazówki - niezwykle ważne dla rodzin, w których pojawiła się niepełnosprawność sprzężona. Także dla tych, które wciąż czekają na diagnozę. Wymiana doświadczeń między specjalistami z różnych obszarów. Informacje od rodziców, którzy od wielu lat walczą do zdrowie swojego dziecka, a teraz ich praktyczna wiedza wspiera kolejne rodziny. We Wrocławiu już po raz dwunasty Fundacja Potrafię Pomóc współorganizowała konferencję poświęconą niepełnosprawności i chorobom rzadkim. Wydarzenie było transmitowane online.

Konferencja o wspieraniu pacjentów z niepełnosprawnością sprzężoną i ich rodzin oraz rozstrzygnięcie Plebiscytu Zagadnienia poruszane podczas XII edycji konferencji

W czasie konferencji „Opieka skoordynowana u dzieci ze sprzężoną niepełnosprawnością z rozpoznaniem i bez rozpoznania” o tym, jak radzić sobie, gdy kilku specjalistów mówi co innego, opowiedział prof. dr hab. Robert Śmigiel - specjalista pediatrii, neonatologii, genetyki klinicznej i pediatrii metabolicznej, koordynator do spraw medycznych prowadzonego przez Fundację Potrafię Pomóc Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego Chorób Rzadkich im. Bartłomieja Skrzyńskiego.

O tym czy i jakie anomalie w wyglądzie dzieci np. urodzonych z zespołami wad genetycznych należy zoperować mówił prof. dr hab. Maciej Bagłaj, chirurg i urolog dziecięcy, chirurg onkolog. „Gdy zaburzenia snu dziecka spędzają sen z powiek rodziców” – to tytuł prelekcji dr. n. med. Mai Krefft, psychiatry dzieci i młodzieży. Z kolei lek. Michał Błoch, pediatra z doświadczeniem m.in. w opiece nad pacjentami wymagającymi opieki hospicjum, podpowiadał, jak radzić sobie z niedożywieniem u dzieci ze sprzężoną niepełnosprawnością.

Pierwszą sesję zakończyła prelekcja mgr. Adama Komara, który sytuację dzieci z niepełnosprawnościami zna jako rodzic i jako prezes Fundacji „Potrafię Pomóc”, od lat aktywnie działającej na rzecz poprawy sytuacji osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Po przerwie dr Aleksandra Lisowska opowiedziała o alternatywnych metodach komunikacji – metodach umożliwiających komunikowanie się osobom, które nie posiadają umiejętności mowy bądź posiadają ją w stopniu uniemożliwiającym satysfakcjonującą wymianę informacji.

Jak reagować na nadmiar lub niedobór masy ciała – o tym z perspektywy dietetyka mówiła mgr Dorota Mickiewicz-Góra. W czasie konferencji była też mowa o pomocy psychologicznej dla rodziny dziecka z zaburzeniami rozwoju. To prelekcja mgr Katarzyny Pityńskiej, psychologa i psychoterapeuty. Na koniec o roli logopedy opowiedziała dr n. hum. Teresa Kaczan, logopeda z wieloletnim doświadczeniem.

Nagrody dla tych, którzy kruszą bariery

Ważną częścią konferencji było wręczenie certyfikatów „Wrocław bez Barier” im. Bartłomieja Skrzyńskiego. Plebiscyt „Wrocław bez Barier” został zainaugurowany w 2010 roku, z inicjatywy ówczesnego rzecznika Prezydenta Wrocławia ds. Osób z Niepełnosprawnością - Bartłomieja Skrzyńskiego. Znany nie tylko we Wrocławiu, ale w całej Polsce społecznik, w-skers, był głosem środowiska osób z niepełnosprawnościami. Przez wiele lat działał na rzecz integracji, usuwania barier architektonicznych i mentalnych. Rolą kapituły konkursu jest nagradzanie inicjatyw, działań i przedsięwzięć, przyczyniających się do wsparcia osób z niepełnosprawnościami we Wrocławiu.

Oto tegoroczni zwycięzcy w sześciu kategoriach:

  • W kategorii „Miejsce dostępne dla wszystkich” - Centrum Wspinaczkowe Tarnogaj
  • W kategorii „Integracja społeczna” - Towarzystwo Budownictwa Społecznego Wrocław Sp. z o. o.
  • W kategorii „Działania innowacyjne w zakresie powszechnej dostępności” - Laboratorium Tyfloinformatyczne Politechniki Wrocławskiej
  • W kategorii „Społeczna odpowiedzialność biznesu” - Bank Millenium SA
  • W kategorii „Kultura dostępna” - Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
  • W kategorii „Dostępne miejsce pracy” - Wrocławski Park Technologiczny za projekt Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości SKRZYNIA

Plebiscyt zorganizowany został przez Fundację „Potrafię Pomóc” we współpracy z „Biurem bez Barier” Urzędu Miejskiego Wrocławia. W czasie uroczystości wręczone zostały również medale „Wrocław z Wdzięcznością” dla wrocławskich społeczników. To odznaki nadawane przez Prezydenta Wrocławia po zasięgnięciu opinii Konwentu Odznaki.

Informacje dodatkowe

Konferencję „Opieka skoordynowana u dzieci ze sprzężoną niepełnosprawnością z rozpoznaniem i bez rozpoznania” Fundacja Potrafię Pomóc zorganizowała w ramach cyklu „Osoby z chorobami rzadkimi – leczenie, rehabilitacja, edukacja”. Współorganizatorzy wydarzenia to: Zakład Pielęgniarstwa Rodzinnego i Pediatrycznego - Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne Chorób Rzadkich im. Bartłomieja Skrzyńskiego. Przewodniczącym komitetu organizacyjnego jest prof. dr hab. Robert Śmigiel. W organizacji wydarzenia pomogli wolontariusze Fundacji „Potrafię Pomóc”. Konferencję patronatem objęli: Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu - prof. dr hab. Piotr Ponikowski, Jacek Sutryk - Prezydent Miasta Wrocławia oraz Rzecznik Praw Pacjenta - Bartłomiej Chmielowiec.

Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach zadania publicznego “Wrocław bez Barier” współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pozostających w dyspozycji Gminy Wrocław, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

ip

Słowa kluczowe: wsparcie dzieci z niepełnosprawnościami, konferencja, Fundacja Potrafię Pomóc
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Breakfast Week
Śniadaniowe trendy: odkryj nowe smaki na Breakfast Weeku!

Popisowe śniadania, kawa na roślinnym i towarzystwo bliskich - czy można lepiej rozpocząć dzień?

Erik Exposito ambasadorem klockoMANII
Erik Exposito z LEGO. To na szczytny cel! [FOTO]

Kapitan Śląska Wrocław został ambasadorem klockoMANII.

Polecamy
kolejka karetek Wrocław
Kolejka karetek przed wrocławskim szpitalem. Kilka godzin oczekiwania [FOTO]

Przeładowane szpitale nie są w stanie przyjmować kolejnych pacjentów.

Black Friday MediaMarkt
Najlepsze oferty na Black Friday w MediaMarkt!

Sklepy MediaMarkt już teraz oferują setki produktów w wyjątkowych cenach. Wielki finał w piątek, 25 listopada!

Ostatnio dodane
Breakfast Week
Śniadaniowe trendy: odkryj nowe smaki na Breakfast Weeku!

Popisowe śniadania, kawa na roślinnym i towarzystwo bliskich - czy można lepiej rozpocząć dzień?

Erik Exposito ambasadorem klockoMANII
Erik Exposito z LEGO. To na szczytny cel! [FOTO]

Kapitan Śląska Wrocław został ambasadorem klockoMANII.

Popularne
15 marca - Światowy Dzień Snu. Jak spać dobrze?
15 marca - Światowy Dzień Snu. Jak spać dobrze?

Sen bardzo wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie.

Międzynarodowy Dzień MęÅźczyn
Dzień Mężczyzny 2024 - wydarzenia we Wrocławiu Wrocław

Sprawdź, gdzie można spędzić czas z facetem!