Wiadomości - Artykuły

WroMigrant - mapa i poradnik dla nowych mieszkańców i mieszkanek

2021-02-19 11:35:48 | Wrocław

Z myślą o osobach, które przyjechały do Wrocławia z innych krajów i stawiają swoje pierwsze kroki w mieście, powstała mapa z zaznaczonymi ważnymi adresami i poradami praktycznymi. Mapę przygotował zespół WroMigrant – punkt informacji i aktywności dla migrantów/ek, inicjatywa Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

WroMigrant

Nowa pomoc dla przyjezdnych

Mapa ma za zadanie pomóc osobom, które przyjechały do Wrocławia z innych krajów i stawiają swoje pierwsze kroki w mieście. Zaznaczono na niej adresy i telefony ważnych punktów, takich jak: urzędy, placówki opieki medycznej, siedziby lokalnych organizacji pozarządowych udzielających wsparcia informacyjnego i inne. W publikacji można znaleźć także wskazówki dotyczące legalizacji pobytu, legalizacji pracy, edukacji, bezpieczeństwa czy komunikacji miejskiej.

Aby dotrzeć do odbiorców, od lutego 2021 mapa WroMigrant jest dystrybuowana do wrocławskich instytucji publicznych, urzędów oraz centrów obsługi mieszkańca, placówek konsularnych oraz organizacji pozarządowych pracujących ze społecznościami migranckimi. W najbliższych tygodniach będzie ją można znaleźć także na uczelniach, w centrach aktywności lokalnej i w wybranych szkołach.

Mapa jest dostępna w języku: polskim, angielskim, ukraińskim, rosyjskim i białoruskim, zarówno w wersji papierowej drukowana na papierze ekologicznym, jak i online na stronie Wielokultury Wrocław w dziale Biblioteka.
Wszystkie osoby zainteresowane otrzymaniem lub dystrybucją mapy mogą skontaktować się z zespołem WroMigrant przez e-mail: wromigrant@wcrs.wroclaw.pl.

Czym jest WroMigrant?

WroMigrant to miejskie punkty informacji i aktywno­ści migrantów i migrantek zarówno już mieszkających w naszym mieście, jak i dopiero przyjeżdżających do Wrocławia.

Projekt powstał na początku 2020 z inicjatywy Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, wychodząc naprzeciw potrzebom osób z doświadczeniem migracyjnym. Punkty WroMigrant znajdują się na Starym Mieście, Tarnogaju i Psim Polu, mają za zadanie ułatwić nowym mieszkańcom odnalezienie się we Wrocławiu, wspierając ich informacyjnie i w szeregu ważnych spraw codziennych i urzędowych.

Kto i w jakich sprawach może się zwrócić o poradę?

Wsparcie w punktach WroMigrant skierowane jest do migrantów i migrantek, którzy mieszkają we Wrocławiu i okolicach. W punktach można się dowiedzieć, gdzie i jak załatwić formalności, uzyskać więcej informacji w zakresie legalizacji pobytu i pracy, nadania numeru PESEL, wynajęcia mieszkania, zameldowania we Wrocławiu. Konsultanci doradzą także, jak skorzystać z opieki medycznej, systemu edukacji oraz oferty nauki języka polskiego w naszym mieście. W złożonych sprawach umożliwiają konsultację z prawnikiem.

Konsultacje są bezpłatne, a informacje udzielane w językach: polskim, ukraińskim, rosyjskim, angielskim.

Przewodnik WroMigrant

Z myślą o osobach z doświadczeniem migracyjnym oraz konsultantach międzykulturowych powstały też profil facebookowy WroMigrant oraz pierwszy we Wrocławiu przewodnik WroMigrant, w którym znajdują się pomocne informacje dotyczące spraw urzędowych i życia codziennego. Przewodnik jest dostępny w wersji papierowej i online: www.wielokultury.wroclaw.pl/wromigrant.

Jak skorzystać z punktu WroMigrant?

*Z powodu sytuacji epidemicznej punkty informacji WroMigrant: Stare Miasto, Tarnogaj i Psie Pole czasowo nie przyjmują bezpośrednich wizyt. Udzielamy konsultacji wyłącznie zdalnie za pomocą telefonu, e-maila i komunikatorów internetowych od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-16:30.

tel: +48 71 77 24 950, +48 735 969 992, +48 538 579 555, +48 538 579 521
e-mail: wromigrant@wcrs.wroclaw.pl
Messenger: m.me/wromigrant
Viber/ Whatsapp: +48 735 969 992

Konsultacje są bezpłatne.
Pomoc kierowana do osób zamieszkałych we Wrocławiu i okolicach.

WroMigrant koordynowany jest przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego w ramach wdrażania Wrocławskiej Strategii Dialogu Międzykulturowego 2018-2022.

Konsultacje w punktach WroMigrant są prowadzone w ramach projektu reSTART, który jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Mapa Wrocławia, punkty informacyjne, ważne miejsca, Wrocław 2021
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Adam Niedzielski w sprawie obostrzeń: musimy wykonać krok wstecz

Maseczki będą obowiązkowe, a szaliki, kominy czy chusty zakazane.

Red Bull Campus Clutch
Startuje Red Bull Campus Clutch - największy na świecie studencki turniej Valorant [WIDEO]

Zwycięzcy krajowego finału będą reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej!

"Wrocław bez barier to ludzie" - Tramwaj
"Wrocław bez barier to ludzie" - wyjątkowy tramwaj i kampania społeczna Fundacji "Potrafię Pomóc" Wrocław

Dowiedz się więcej o działaniach podejmowanych przez Fundację!

Polecamy
KFC Gwardia Wrocław - SPS Chrobry GłogÃłw
Zwycięstwo KFC Gwardii Wrocław z SPS Chrobrym Głogów Wrocław

Wrocławianie pokonali rywali 3:1, ale to nie był dla nich łatwy mecz.

Wścieklizna
Wścieklizna - choroba śmiertelnie niebezpieczna Wrocław

W przypadku zwierząt domowych w Polsce choroby się nie leczy, warto więc wiedzieć, co robić, by ograniczyć do minimum możliwość zapadnięcia na nią przez naszego kota lub psa.

Ostatnio dodane
Adam Niedzielski w sprawie obostrzeń: musimy wykonać krok wstecz

Maseczki będą obowiązkowe, a szaliki, kominy czy chusty zakazane.

Red Bull Campus Clutch
Startuje Red Bull Campus Clutch - największy na świecie studencki turniej Valorant [WIDEO]

Zwycięzcy krajowego finału będą reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej!

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.