Wiadomości - Artykuły

Wrocław wprowadza nowe przestrzenie miejskie "bez barier"

2019-01-24 12:16:47 | Wrocław

Wrocław wprowadza standardy architektoniczne, które ułatwią poruszanie się osób z niepełnosprawnościami. Dokument przygotowała Fundacja „Polska Bez Barier”. Ponad 120-stronicowa praca jest zbiorem wytycznych jak tworzyć przestrzenie miejskie „bez barier”. Założeniem dokumentu jest wskazanie rozwiązań podnoszących poziom dostępności miasta i jego dostosowanie do różnorodnych możliwości i potrzeb mieszkańców Wrocławia i Gości.

Wrocław bez Barier - Jacek Sutryk- To dla nas niezwykle ważne, aby każdy - osoby z niepełnosprawnościami, ale także seniorzy i rodzice z małymi dziećmi - mogli korzystać z miejskich przestrzeni - mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia - Warto przy tym pamiętać, że Wrocław nie jest miastem dokończonym, „zawiązanym na kokardę”. Nie zmienimy zastanych miejsc i elementów od jutra. Ale nasze „Standardy” to wizja, element polityki miejskiej i wsparcie dla projektantów - dodaje.

Wrocławskie „Standardy” skierowane są do architektów i planistów, inżynierów i wykonawców, a także zarządców nieruchomości oraz pracowników administracji publicznej tworzących współczesny i przyszły kształt miasta.

- Standardy to też wsłuchiwanie się w głosy środowiska, bo w polskim prawie budowlanym jest luka i potrzeba dodatkowego wsparcia - mówi Maciej Augustyniak, prezes Fundacji Polska Bez Barier - Lubimy bardzo konkretne działania służące wprowadzaniu dostępności. Standardy są jednym z takich elementów. Cieszymy się, że dzieje się to na tak wysokim szczeblu, z udziałem prezydenta Wrocławia, który zwraca uwagę na ten obszar - zaznacza.

- Wrocław jest szóstym miastem w Polsce - po Gdyni, Warszawie, Łodzi, Koninie i Poznaniu - które wprowadza takie „Standardy” - tłumaczy Bartłomiej Skrzyński, rzecznik prezydenta Wrocławia ds. Osób z Niepełnosprawnością. - Co ważne dokument był bardzo szeroko konsultowany (w urzędzie, miejskich instytucjach i spółkach, ale także z Organizacjami Pozarządowymi w Sektorze 3). Przeprowadziliśmy również specjalne warsztaty z zarządcami nieruchomości i spółdzielcami - tłumaczy.

W Urzędzie Miasta powstaje także nowe Biuro „Wrocław bez Barier”. Dyrektorem biura zostanie Barłomiej Skrzyński.

- Dzięki powstaniu Biura lepiej skoordynujemy wsparcie udzielane przez instytucje miejskie oraz lepiej zaadresujemy działania do bardzo konkretnych osób - mówi Jacek Sutryk. - Te działania potrzebują interdyscyplinarnej koordynacji. Pozwoli to lepiej wspierać tych kilkadziesiąt tysięcy osób z różną niepełnosprawnością w naszym mieście - dodaje.

Do zadań Biura będzie należało m.in.:

- koordynowanie realizacji założeń wynikających z Wrocławskiego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Bez barier”
       
- monitoring wdrażania Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych,
       
- koordynowanie i monitoring wdrażania „Wrocławskich Standardów Dostępności Przestrzeni Miejskich”
       
- organizacja spotkań i współpraca z Wrocławską Społeczną Radą Konsultacyjną ds. Osób Niepełnosprawnych,
    
- współpraca, wymiana doświadczeń i wypracowywanie rekomendacji w zakresie wdrażania rozwiązań aktywizujących osoby z niepełnosprawnością (we współpracy z przedstawicielami rządu, parlamentu, samorządu, instytucji i organizacji pozarządowych)

- „Wrocław bez barier” to zobowiązanie i proces. Nie zaczęliśmy działać wczoraj i nie skończymy jutro. Wiele wyzwań przed nami, ale gdyby popatrzeć wstecz - Szpilkostradą, Stadionem Olimpijskim, Europejską Stolicą Kultury, czy The World Games udowodniliśmy, że można - mówi Barłomiej Skrzyński.

MD/ip

fot. materiały prasowe - Wydział Komunikacji Społecznej

Słowa kluczowe: Jacek Sutryk, standardy, Maciej Augustyniak, fundacja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Karl Lagerfeld
Nie żyje Karl Lagerfeld - projektant mody i fotograf

Niemiecki projektant, fotograf i dyrektor artystyczny domu mody Chanel miał 85 lat.

Zobacz filmik, na ktÃłrym męÅźczyzna podejmuję desperacką prÃłbę dogonienia odjeÅźdÅźającego pociągu!
Mężczyzna wyszedł z pociągu na papierosa i zostawił niemowlę w środku. Zobacz nagranie! [WIDEO]

Zobacz filmik, na którym mężczyzna podejmuje desperacką próbę dogonienia odjeżdżającego pociągu!

Kot Wrocek
Kot Wrocek zamieszkał z Jackiem Sutrykiem Wrocław

Imię dla mruczka wybrali w internetowym głosowaniu wrocławianie.

Polecamy
Wrocław: Wiosną ruszą prace nad budową afrykarium
Wrocław: Wiosną ruszą prace nad budową afrykarium Wrocław

Spółka Zoo Wrocław jest coraz bliżej podpisania umowy na budowę afrykarium. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace powinny ruszyć już w kwietniu.

Która z nich zostanie Miss Wrocławia Nastolatek?
Która z nich zostanie Miss Wrocławia Nastolatek? Wrocław

Po najpiękniejszych dorosłych finalistkach tym razem przedstawiamy najładniejsze wrocławskie nastolatki!

Ostatnio dodane
Karl Lagerfeld
Nie żyje Karl Lagerfeld - projektant mody i fotograf

Niemiecki projektant, fotograf i dyrektor artystyczny domu mody Chanel miał 85 lat.

Zobacz filmik, na ktÃłrym męÅźczyzna podejmuję desperacką prÃłbę dogonienia odjeÅźdÅźającego pociągu!
Mężczyzna wyszedł z pociągu na papierosa i zostawił niemowlę w środku. Zobacz nagranie! [WIDEO]

Zobacz filmik, na którym mężczyzna podejmuje desperacką próbę dogonienia odjeżdżającego pociągu!