Wiadomości - Artykuły

Uwolnijmy Wrocław z elektrośmieci!

2013-09-17 11:54:22 | Wrocław

Stena Recycling i Fundacja Nasza Ziemia zapraszają do zbiórki elektroodpadów. W ramach 20. jubileuszowej akcji "Sprzątanie Świata - Polska 2013" pod hasłem "Odkrywamy czystą Polskę", w najbliższą sobotę 21 września w godz. 10:00 - 16:00, we wrocławskim Parku Handlowym Bielany na parkingu przy Tesco będzie można wspólnie zadbać o środowisko, pozbywając się niepotrzebnego sprzętu RTV/AGD.

W zamian za zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zostaną rozdane sadzonki roślin oraz ekogadżety, a zebrane urządzenia zostaną poddane recyklingowi. W specjalnie przygotowanym punkcie będzie można oddać aparaty telefoniczne, duże i małe AGD, RTV, komputery, przyrządy pomiarowe, narzędzia, sprzęt sportowy, a także świetlówki. Odpady zebrane podczas zbiórki zostaną przetworzone, a część dochodu z pozyskanego surowca zasili konto programu "Zielona Stopa Filantropa" Fundacji Nasza Ziemia. Jego celem jest poprawa efektywności energetycznej w placówkach dziecięcych oraz domach opieki dla osób starszych, m.in. poprzez wymianę starego sprzętu AGD na nowoczesne energooszczędne urządzenia wysokiej klasy.

Poza ekologicznym aspektem projektu dla dorosłych, zbiórka będzie dysponowała również atrakcjami dla najmłodszych. Dzieci będą miały okazję do wzięcia udziału w zabawie Memorecykling - konkursie wiedzy ekologicznej oraz w grze komputerowej Recycle Drop, w której wykażą się sprawnością w sortowaniu odpadów na czas. Celem tego rodzaju inicjatywy jest zachęta i edukacja młodych, dlaczego warto troszczyć się o otoczenie i segregować odpady.

Potrzeba recyklingu jest oczywista w obliczu zmian, które dokonały się w ostatnim czasie na rynku. Ciągły rozwój techniki zwiększa produkcję nowego sprzętu, skracając równocześnie cykl życia produktu. Urządzenia elektryczne i elektroniczne są zbudowane z materiałów, które można ponownie wykorzystać, pod warunkiem poddania ich właściwemu procesowi odzysku. Przykładowo, recykling jednego komputera wraz z monitorem dostarcza: ok. 6-7 kg szkła, 6 kg tworzywa sztucznego, 5-6 kg stali, 3-4 kg aluminium, 2 kg miedzi i niemal 1,7 kg ołowiu. Odzyskane ze zużytych telefonów komórkowych i komputerów: złoto, platyna, srebro czy miedź można wykorzystać do wytwarzania czajników, nowych obwodów montowanych w urządzeniach IT albo instrumentów muzycznych.

Partnerem Stena Recycling w organizacji zbiórki elektroodpadów jest Inter IKEA Centre Group Poland, która udostępnia przestrzeń potrzebną do zorganizowania punktów zbiórek.

ip

Słowa kluczowe: Sprzątanie świata Wrocław Park Handlowy Bielany
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Czy moÅźna zainstalować ogrzewanie w kontenerze?
Ogrzewanie w kontenerze - czy jest możliwe?

Czy można zainstalować ogrzewanie w kontenerze?

Runmageddon w MyÅ›lenicach juÅź niebawem!
Runmageddon w Myślenicach już niebawem!

Już za tydzień najbardziej ekstremalny bieg przez przeszkody powróci do Myślenic.

swiatowy_dzien_wlasnosci_intelektualne
Światowy Dzień Własności Intelektualnej: siła jest w kobietach!

Tegoroczne obchody są okazją do zastanowienia się, jak można wesprzeć innowacyjne i kreatywne kobiety we wprowadzeniu ich pomysłów w życie.

Polecamy
Wrocław po burzy [ZDJĘCIA]
Wrocław po burzy [ZDJĘCIA] Wrocław

Połamane drzewa, zalane ulice, powyrywane znaki i uszkodzone budynki – oto skutki nocnej nawałnicy, która przeszła minionej nocy przez Wrocław.

Burze zostawiły żniwo
Burze zostawiły żniwo

Zalane piwnice, powalone drzewa, uszkodzone dachy to efekt nawałnic, które przeszły nad województwami małopolskim i śląskim. Strażacy tylko w nocy z wtorku na środę interweniowali na tych terenach kilkaset razy.

Ostatnio dodane
Czy moÅźna zainstalować ogrzewanie w kontenerze?
Ogrzewanie w kontenerze - czy jest możliwe?

Czy można zainstalować ogrzewanie w kontenerze?

Runmageddon w MyÅ›lenicach juÅź niebawem!
Runmageddon w Myślenicach już niebawem!

Już za tydzień najbardziej ekstremalny bieg przez przeszkody powróci do Myślenic.

Kupony i kody rabatowe
BazarKredytowy.pl